Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icranın iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-08-2012, 15:55   #1
maxxim

Varsayılan icranın iadesi

arkadaşlar önümde şöyle bir sorun var. müvekkil firmanın bir ilamını takibe koyup tahsil ettim. Daha sonra söz konusu ilam temyizden bozuldu, icranın iadesi yoluna gidildi ve müvekkilden bu paraları karşı taraf geri aldı. Şimdi; müvekkil firma benim bu takipten dolayı hem kendisinden hemde karşı yandan aldığım ( icra takibi ) vekalet ücretini ( iade ettim diyerek ) benden geri istiyor. Kanımca ben parayı tahsil ederek görevimi yaptım ve bu ücreti hak ettim Bu konu ile ilgili bilgi ve belgesi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. tşk ler...
Old 09-08-2012, 10:57   #2
Av.MB

Meslektaşım, temyizde bozulma icranın iadesini gerektirmez. İİK md.40 a göre, bozma ile değil bozmadan sonra verilecek kesin hükme kadar iade edilmez. Bu sebeple iade edilmeyecek bir parayı iade etmiş. fakat eğer bozmadan sonra kesin bir hükümle borç olmadığı ortaya çıkarsa siz de karşı taraftan aldığınızı iade edeceksiniz.
Old 09-08-2012, 11:54   #3
maxxim

Alıntı:
Yazan Av.MB
Meslektaşım, temyizde bozulma icranın iadesini gerektirmez. İİK md.40 a göre, bozma ile değil bozmadan sonra verilecek kesin hükme kadar iade edilmez. Bu sebeple iade edilmeyecek bir parayı iade etmiş. fakat eğer bozmadan sonra kesin bir hükümle borç olmadığı ortaya çıkarsa siz de karşı taraftan aldığınızı iade edeceksiniz.

değerli meslektaşım, karar temyizden bozulduktan sonra tabi ki kesinleşti ve ondan sonra iade oldu. Ve doğal olarak da alınan herşey ( icra vekalet ücreti de dahil ) karşı tarafa iade olundu. Ancak benim sorum bu değil sanırım sorumu ben açıkça anlatamadım. Şöyle bir örnekleme yapayım; takibe konan ilam 100.000 TL. olsun, icra vekalet ücreti 15.000 , harç vs. 5.000 olmak üzere toplam 120.000 TL.yi karşı taraf ödemiş olsun. Bozma,kesinleşme ve iade istemi sonucu bu 120.000 TL iade ediliyor. Vekil olarak bu ilamın infazı sırasında gerek karşı yandan almış olduğum 15.000 TL vekalet ücretini ve gerekse müvekkilden almış olduğum icra vekalet ücretini, ( 120.000 TL.yi karşı yana iade eden ) müvekkil, benden de iadesini isteyebilir mi ?
Old 09-08-2012, 11:58   #4
Av.MB

Avukatlık hizmet olduğu için dücret davanın kazanılıp kaybedilmesine bağlı değildir. Bu sebeple müvekkilden aldığınızı iade etmezsiniz. Ancak karşı taraf ücreti ortadan kalkmış, onu iade etmelisiniz.
Old 09-08-2012, 12:19   #5
maxxim

Alıntı:
Yazan Av.MB
Avukatlık hizmet olduğu için dücret davanın kazanılıp kaybedilmesine bağlı değildir. Bu sebeple müvekkilden aldığınızı iade etmezsiniz. Ancak karşı taraf ücreti ortadan kalkmış, onu iade etmelisiniz.

karşı taraf vekalet ücretinden de müvekkilin sorumlu olma ihitmali olamaz mı ? örneğin müvekkil firma bir senet verse ve vekil olarak biz bunu icra yolu ile tahsil etsek. Daha sonra senet borçlusu genel mahkemede açmış olduğu davada bu senetten dolayı borçlu olmadığını, müvekkil firmanın haksız sebeple icra takibi yaptığı ortaya çıksa ve icranın iadesine gidilse bu durumda vekil olarak biz mağdur edilmiş olmayacakmıyız ? Zira bize verilen görev takibi yapıp , parayı tahsil etmek. Biz uğraşlar neticesinde parayı tahsil ediyoruz ve müvekkile veriyoruz. Yani takibi neticelendirmiş oluyoruz.
Old 09-08-2012, 12:35   #6
Av.MB

Karşı taraf ödemekle yükümlü olmadığı ücreti size ödemiş. Siz de kazanmadığınız bir vekalet ücretini almışsınız. Sizin söylediğinizin bu konuya benzer yanı yok. Orada yasal bir senet var ve siz bunu tahsil etmişsiniz. Karşı taraf dava açarak bunu haksız ödediğini söylüyor. Olayımıza gelince aynı davadan bahsediyoruz. Aynı davada kesinleşen son karar geçerli olduğuna göre ondan önce ödedenler karşılıksız kalır ve iadesi gerekir.
Old 09-08-2012, 12:41   #7
maxxim

Alıntı:
Yazan Av.MB
Karşı taraf ödemekle yükümlü olmadığı ücreti size ödemiş. Siz de kazanmadığınız bir vekalet ücretini almışsınız. Sizin söylediğinizin bu konuya benzer yanı yok. Orada yasal bir senet var ve siz bunu tahsil etmişsiniz. Karşı taraf dava açarak bunu haksız ödediğini söylüyor. Olayımıza gelince aynı davadan bahsediyoruz. Aynı davada kesinleşen son karar geçerli olduğuna göre ondan önce ödedenler karşılıksız kalır ve iadesi gerekir.

Farklı olduğunu düşündüğünüz ikinci yaptığım yani senetli örneklemede sizce vekil olarak bizim tahsil ettiğimiz ancak müvekkilin iade ettiği karşı yan icra vekalet ücretine , müvekkil üzerinde bırakılabilir mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi