Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AŞ YÖn.kurulu Üyelerİnİn Vergİ Borcu Sorumluluu-

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2010, 21:16   #1
Av.Mustafa Özdemir

Varsayılan AŞ YÖn.kurulu Üyelerİnİn Vergİ Borcu Sorumluluu-

Sayın Arkadaşlarım öncelikle herkese esenlikler dilerim.
Katkı ve görüşlerinizi beklediğim husus şöyle :
A.Ş. yönetim kurulu üyelerinden birinin süresinde açtığı vergi ödeme emrinin iptaline dair birkaç davada,bu ödeme emirlerinde yazılı borçtan şirket hisselerini devreden davacı A.Ş. eski yönetim kurulu üyesinin, şirket hissesini devralan yeni yönetim kurulu üyelerinin defter ve belge ibrazından kaçınması nedeni ile sorumlu tutulamayacağı gerekçesi ile ödeme emirlerinin iptaline karar verildi ve kararlar kesinleşti.
Aynı vergi alacağı için gönderilen ödeme emirlerine süresinde dava açamayan A.Ş.nin diğer eski yönetim kurulu üyesi,yukarıda yazdığım davacı hakkındaki karardan istifade edebilir mi?
Davacı hakkında verilen kararda,ödeme emirleri davacının şahsına münhasır bir gerekçeye değil,şirket hisselerinin tamamını devralan yeni yönetim kurulu üyelerinin eyleminden eski yön.kurulu üyesi davacının sorumlu tutulamayacağı gibi genel bir gerekçeye dayanarak iptal edilmiştir. Süresinde dava açmamış müvekkilin taşınmazı üzerine vergi dairesince haciz konulmuş durumda,sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?
Old 27-02-2010, 09:41   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Özdemir
Sayın Arkadaşlarım öncelikle herkese esenlikler dilerim.
Katkı ve görüşlerinizi beklediğim husus şöyle :
A.Ş. yönetim kurulu üyelerinden birinin süresinde açtığı vergi ödeme emrinin iptaline dair birkaç davada,bu ödeme emirlerinde yazılı borçtan şirket hisselerini devreden davacı A.Ş. eski yönetim kurulu üyesinin, şirket hissesini devralan yeni yönetim kurulu üyelerinin defter ve belge ibrazından kaçınması nedeni ile sorumlu tutulamayacağı gerekçesi ile ödeme emirlerinin iptaline karar verildi ve kararlar kesinleşti.
Aynı vergi alacağı için gönderilen ödeme emirlerine süresinde dava açamayan A.Ş.nin diğer eski yönetim kurulu üyesi,yukarıda yazdığım davacı hakkındaki karardan istifade edebilir mi?
Davacı hakkında verilen kararda,ödeme emirleri davacının şahsına münhasır bir gerekçeye değil,şirket hisselerinin tamamını devralan yeni yönetim kurulu üyelerinin eyleminden eski yön.kurulu üyesi davacının sorumlu tutulamayacağı gibi genel bir gerekçeye dayanarak iptal edilmiştir. Süresinde dava açmamış müvekkilin taşınmazı üzerine vergi dairesince haciz konulmuş durumda,sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?

Vergi dairesinin tanzim ettiği Ödeme emri bir idari işlemdir. Her ödeme emri ayrı bir işlem olduğu için, bir ödeme emrinin iptali, kendiliğinden diğer ödeme emirlerinin de iptaline neden olmaz . (Diye düşünüyorum)

Eğer Ödeme emrinin iptali için dava açmamış olan kişi vergi borcunu ödemek zorunda kalmış ise, bu durumda sebepsiz zenginleşme hükümleri dairesinde istirdat davası açabilir kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi