Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

zorunlu müdafi görevi ihmal suçu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2015, 14:52   #1
hak-hukuk

Varsayılan zorunlu müdafi görevi ihmal suçu

Sayın meslektaşlarım herkese merhaba öncelikle..
Yaklaşık bir yıldır cmk kapsamında zorunlu müdafi görevlendirmesi alıyorum. Hakimlik ve savcılık mesleğine geçeceğimden dolayı dosyaları kontrol ederken bir iki dosyamda sıkıntılı durum tespit ettim.

1-) öncelikle bir soruşturma dosyamda tck 191/1 ve191/2 dolayı ssç adına dava açılmasının ertelenmesi kararına itiraz etmemişim. Karar bana tebliğ edilmiş ancak ben bu kararın son değişiklikten önceki halinden dolayı itirazı kabil olmadığını biliyordum. Ama 2014 değişikliği ile itiraz yasa yolu açık hale gelmiş. Kararı da yeterince incelememişim :S

2-) Yine bir soruşturma dosyamda ise ; mağdur vekili olarak ssç nin 12 yaşından küçük olmasından dolayı kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararına şahsi kanaatim olarak itirazı yersiz bulduğum için itiraz etmedim. Başka bir soruşturma dosyasında ise mağdur vekili olarak şikayete bağlı bir suçtan dolayı şikayetçi olmayan müvekklin kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz etmedim. Ancak babası ve kendisi ile konuşarak bu durumun hür iradesi ile olduğuna kanaat getirerek etmedim.

Sizce bu durumlar ileride hakkımda görevi ihmalden dolayı soruşturma açılır mı? hakimlik ve savcılık meseleğinde önüme çıkarsa çok skntı yaşayacağımı düşünüyorum ve moralim baya bozuldu açıkçası. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-12-2015, 11:11   #2
gülnihal çevik

Temsil ettiğiniz kişilerin/müvekkillerin sizi şikayet etmesi sonucu sıkıntı yaşarsınız. Şikayet olmazsa sorun da olmayacaktır.
Old 28-12-2015, 11:44   #3
hak-hukuk

1. Durum için bende biraz olumsuz düşünüyorum açıkçası ama karar lehe sonuçta. Savcı şuç şüphesiyle davayı açar. Olayda da araçta uyuşturucu madde çıkmış. Sırf şekli bir işlem yapılmadı diye böyle bir durumla karşılaşmak gerçekten çok kötü bir durum.

2. Durum için ise birinde şikayete bağlı bir suç söz konusu, diğerinde ssç nin 12 yaşından küçük olması yani hiçbir hukuki yarar olmayacak şekli bir itiraz yapmamamdan dolayı sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum açıkçası.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi