Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dağ komando eğitiminden haksız yere atılan kişi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2021, 02:02   #1
zorba

Varsayılan Dağ komando eğitiminden haksız yere atılan kişi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma en içten saygılarımla..
müvekkilimiz dağ komanda eğitim tugayında öğrenciyken yapılan spor mülakatlarında hakkı yenilerek başarısız sayılmış ve eğitim birliğinden ilişiği kesilmiştir . İdareye başvurusu yapılmış olsa da idare cevap vermemiştir . Konu ile ilgili araştırmalarım neticesinde çok sağlıklı veriye ulaşamadığım İçin buradan fikirlerinizi sormak istedim. Söz konusu iptal davasında yetkili mahkeme neresi ve hasım hangi kurum olmalıdır ayrıca dava dilekçesini hazırlarken dikkat etmem gerekenler nelerdir özellikle ispat unsuru İçin . Konu ile ilgili güzel yüksek mahkeme kararı paylaşabilirseniz sevinirim Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum
Old 29-04-2021, 11:28   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Öncelikle tüm meslektaşlarıma en içten saygılarımla..
müvekkilimiz dağ komanda eğitim tugayında öğrenciyken yapılan spor mülakatlarında hakkı yenilerek başarısız sayılmış ve eğitim birliğinden ilişiği kesilmiştir . İdareye başvurusu yapılmış olsa da idare cevap vermemiştir . Konu ile ilgili araştırmalarım neticesinde çok sağlıklı veriye ulaşamadığım İçin buradan fikirlerinizi sormak istedim. Söz konusu iptal davasında yetkili mahkeme neresi ve hasım hangi kurum olmalıdır ayrıca dava dilekçesini hazırlarken dikkat etmem gerekenler nelerdir özellikle ispat unsuru İçin . Konu ile ilgili güzel yüksek mahkeme kararı paylaşabilirseniz sevinirim Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum
Sayın zorba;

İdarenin 60 günlük süre içerisinde yanıt vermemesi, malumunuz olduğu üzere İYUK 10. madde uyarınca "ret" anlamına geleceğinden, sürenin dolmasının ardından başlayacak 60 günlük dava açma süresinde husumetin Milli Savunma Bakanlığına yöneltilmesi ve yetkili mahkemenin Ankara İdare Mahkemesi olduğu kanaatindeyim.

Kaldı ki husumette hataya düşüldüğünde idare mahkemesi, İYUK 15/1-c uyarınca gerçek hasma dava dilekçesini tebliğ edecektir. Yine aynı şekilde, dava yetkisiz mahkemede açılır ise İYUK 15/1-a uyarınca dosya yetkili mahkemeye gönderilecektir. Bu nedenle sorunla karşılaşmazsınız.

Delil olarak, benzer koşullardaki öğrenciler arasında başarılı sayılanlar var ise atıfta bulunabilir ve eşitlik ilkesinin ihlalini gerekçe göstererek o öğrencilerin dosyalarının incelenmesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi