Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Adliye Duvarı Staj ve mesleki dayanışma ilanları, hukuk panel, konferans, toplantı haberleri ve hukukla ilgili her türlü ticari nitelik TAŞIMAYAN duyurular. Tarih içeren aktiviteleri ayrıca Hukuk Takvimize de işleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Tunçer Karamustafaoğlu'na Armağan

Yanıt
Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2008, 19:23   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Prof. Dr. Tunçer Karamustafaoğlu'na Armağan

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin emekli öğretim üyesi ve halen üniversitemiz öğretim üyelerinden değerli hocamız Prof.Dr.Tunçer Karamustafaoğlu için fakültemiz tarafından bir armağan çıkarılacaktır. Armağana katkıda bulunmak istediğiniz takdirde daha önce yayımlanmamış bir makalenizi 30 Nisan 2009 tarihine kadar cigdemsvr@gmail.com e-posta adresine veya Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kızılcaşar Köyü İncek/Gölbaşı/Ankara adresine postayla ulaştırmanızı rica eder, şimdiden değerli katkılarınız için teşekkür ederiz.

Yayın Kurulu adına
Prof.Dr.Nami Çağan
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Yayın Kurulu:
Prof.Dr.Nami Çağan
Prof.Dr.Sarper Süzek
Prof.Dr.Füsun Arsava
Prof.Dr.İhsan Tarakçıoğlu
Yard.Doç.Dr.Gülseren Berki
Öğr.Gör.D.Çiğdem Sever
Old 15-12-2008, 18:58   #2
üye3578

Prof.Dr.Tuncer Karamustafaoğlu benim hocamdı. Anayasa hukukçusu olarak kendisine derin saygı duyardık. Okula ilk başladığımızda, şubemizi sorana 1-c deyince hemen Tuncer Karamustafaoğlu'ndan bahsedilirdi. Çok ciddi, konusuna hakim ve 2000 (ikibin) kişilik sınıfın(!)kendisini pür dikkat dinlemesini sağlayacak kadar dikkatli idi. Kendisine armağan hazırlanıyor olması ne kadar güzel bir uygulama. Gıyabında hocama saygılarımı sunuyorum... (Anılarım canlandı gözümde)
Old 15-12-2008, 21:01   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ben 1-A öğrencisiydim ve yıl 1989...

Prf.Dr.Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU bana doğru yerde olduğumu hissettiren gerçek bir akademisyendi.

Çok dikkatli dinlediğim bir dersinin sonunda koşa koşa yanına gidip soru sordum, o ise aynı soğukkkanlı ve ciddi duruşu ile; "onu gelecek derste anlatacağım" dedi. Ben de bir hayalkırıklığı oldu tabii ama olsun Tek severek ve önemseyerek dinlediğim dersti.

Avukat olmasaydım, sanırım Anayasa Hukuku dalında okulda kalırdım. Öğrenmek ve araştırmak ve aynı dili konuşmak güzel olurdu sanırım.

Neyse

Onun gibi hukukçuların çoğalması dileği ile.

En içten saygılarımla.
Old 02-10-2010, 10:33   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Armağanımız sonunda basıldı. Adalet Yayınevi çalışanlarının özverili gayretleri sonucunda Eylül 2010'da yayımlandı. Yapıtı kitapçılardan edinebilirsiniz. İçeriğine ilişkin kısa bilgi aşağıdadır, Adalet Yayınevinin sitesinden alınmıştır.

ÖNSÖZ
Prof. Dr. Tunçer Karamustafaoğlu nu kırk beş yıldır tanıyorum. Ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenciyken doktoralı asistandı; asistan olduğumda ise genç doçentti. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi ni kurarken birlikte yola çıktık.
Prof. Karamustafaoğlu nun en önemli özelliği güvenilir, sağlam kişiliği olmuştur. Öğrencileri ve meslektaşları arasında -Anayasa Hukuku Bilgesi- olarak saygın bir yer edindi. Profesör Karamustafaoğlu, çok sağlam hukuki bilgisinin yanı sıra fikir ve edebiyat adamı özelliği ile de ön plana çıktı. Bu Armağanda hocamızın bu yönünü de yansıtmaya çalıştık.
Prof. Karamustafaoğlu, her zaman yenileşmeye yeniliklere açık bir hukukçu oldu. Onun değişmeyen özelliği ise -Atatürkçü, Cumhuriyetçi- kimliğinden ödün vermemesidir.
Prof. Dr. Tunçer Karamustafaoğlu, binlerce öğrencisinin yanı sıra çok sayıda asistanın ve öğretim üyesinin yetişmesinde katkıda bulundu. Bu Armağan ın çıkmasında Atılım Üniversitesi ndeki genç araştırma görevlilerinin ve öğretim görevlilerinin büyük katkıları vardır. Onlara içtenlikle teşekkür ediyor, Hocamıza uzun ve mutlu bir yaşam dileyerek saygılar sunuyorum.

Yayın Kurulu Adına
Prof. Dr. Nami ÇAĞAN
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Sunuş
Tunçer le ilk tanışmamız, sanırım 1960 yılının sonbaharına ya da 1961 yılının Ocak ayına uzanır. Birlikte asistanlık dil sınavına girmiştik. Asistanlığımızın başlarında dostluğumuz, Cebeci Piknik isimli bir kafede, sahanda yumurta ve bulgur pilavından oluşan öğle yemekleri ve bunu takiben fakültedeki odalarımızda öylesine yaptığımız konuşmalardan doğdu. Bunlar edebiyata olan karşılıklı ilgimizi de ortaya çıkardı. Birkaç ay sonra Nevzat Toroslu nun da katılmasıyla Rüyam Lokantasında yenen akşam yemekleri ile daha da bir yakınlaştık. Gece genellikle Tunçer in bir iki şiir okumasıyla biterdi.
Bu tarihlerde Büyük Ankara Oteli inşa halinde idi. Bir akşam üzeri önünden geçerken Tunçer, -Maaşımız 5. 000 TL -eski birim- olduğunda bir gece burada kalalım- dedi. Sanırım gülüştük.
1964 sonbaharında bir bursla Londra ya gitti; bir yıl sonra da ben, tabii arada yazışıyorduk. Bana da kendi kaldığı Bed-Sitter de bir oda tuttu; onun son üç ayını beraber geçirdik. Gündüzleri ayrı ayrı yerlere gider, akşam yemeklerinde -çoğunlukla evde- buluşurduk; konuşmalarımız içinde edebiyat her zaman vardı. Bir cumartesi Ankara dan gelen bir arkadaşla Chelsea-Liverpool maçına gittik -Chelsea o zaman bu kadar güçlü değildi-. Tam stada yaklaşıyorduk ki biri yolumuzu kesti; -Beyler biletler tükendi, bende birkaç tane fazla var- dedi. Hemen yaklaşık iki misli fiyata birer bilet aldık. Ne var ki stada geldiğimizde gişelerde hala bilet satılıyordu.
Böyle başlayan dostluk aynı yoğunlukta 3 Kasım 1983 e kadar sürdü. Bunun nedeni, benim kendi isteğimle Hukuk Fakültesinden ayrılma tercihimdir. Doğal olarak eskisi kadar sık görüşemedik; ta ki 1998 yılında Kıbrıs ta buluşana kadar. O zamandan beri dostluğumuz aynı düzey ve yoğunlukta sürüyor.
Bütün bunlarla birlikte belki de Tunçer hakkında ne düşündüğümü söylememi beklersiniz. Bu konuda sizlerle benim ya da benimle sizler arasında farklı bir kanaat veya duygu olacağını sanmıyorum.
Bu fırsatı yarattığı için Nami ye teşekkür eder, kadim dosta geri kalan yaşamında sağlık ve mutluluk dilerim.
Doç. Dr. Selahattin KEYMAN

ARMAĞANI HAZIRLAYANLAR

YAYIN KURULU
Prof. Dr. Nami ÇAĞAN
Prof. Dr. İhsan TARAKÇIOĞLU
Prof. Dr. Sarper SÜZEK
Prof. Dr. A. Füsun ARSAVA
Doç. Dr. Selahattin KEYMAN
Yrd. Doç. Dr. Gülseren BERKİ
Yrd. Doç. Dr. Mehmet İSTEMİ
Öğr. Gör. D. Çiğdem SEVER
Arş. Gör. Özge YÜCEL

EDİTÖRLER
Yrd. Doç Dr. Cengiz KULAKSIZ
Öğr. Gör. Doğa AYDOĞAN ELÇİN
Öğr. Gör. Serdar HIZIR
Arş. Gör. Abbas KILIÇ
Arş. Gör. Duygu MERKİ
Arş. Gör. Serap ÖZBEY
Arş. Gör. Çağıl SÜT
Arş. Gör. A. Aslı ŞİMŞEK
Arş. Gör. Özge YÜCEL

ARMAĞANA KATKIDA BULUNANLAR

ARSAVA, A. Füsun
AYDOĞAN ELÇİN, Doğa
BOZKURT, Tamer
ÇAĞAN, Nami
ÇEÇEN, Anıl
ERDOĞAN, Mustafa
EROĞUL, Cem
GEMALMAZ, Mehmet Semih
GÖNENÇ, Levent
GÖREN, Ömer
GÖZLER, Kemal
GÖZTEPE, Ece
HIZIR, Serdar
KARINCA, Eray
KAYA, Kamuran
KEYMAN, Selahattin
KILIÇ, Abbas
KÖKER, Levent
ONAR, Erdal
ÖZBEY, Serap
ÖDEN, Merih
ÖZCAN, Mehmet Tevfik
SAĞLAM, Fazıl
SEVER, D. Çiğdem
SEZER, Abdullah
SONGÖR, Tuncay
SÜT, Çağıl
SÜZEK, Sarper
ŞİMŞEK, A. Aslı
ŞİRİN, Tolga
TURHAN, Mehmet
ULUŞAHİN, Nur
UYGUN, Oktay
YÜCEL, Özge

İçindekiler-VII
Önsöz - Prof. Dr. Nami ÇAĞAN-1
Sunuş - Doç. Dr. Selahattin KEYMAN-3
Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU nun Yaşam Öyküsü-5
Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU nun Yayınları-7
Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU nun Edebi Eserlerinden Bazı Örnekler-9
-Terleyen Toprak-- Şiir-11
-Kağıtla Yaşamak-- Deneme-13

Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLU na İthafen Yazılan Edebi Eserler
Yargıç Eray KARINCA -
-Yalnızlığım Dağ Geceleri--17
Yargıç Eray KARINCA-
-Altın Diş--18
Yrd. Doç. Dr. Nur ULUŞAHİN
-İsimsiz Bir Renk--21
Arş. Gör. Özge YÜCEL
-Esintiler--24

KAMU HUKUKU
Prof. Dr. Füsun ARSAVA
Alman Anayasası Işığında Avrupa Tutuklama Emrine Getirilen Yorum-27
Prof. Dr. Nami ÇAĞAN
Anayasa Mahkemesine Göre Zamanaşımının Durması-43
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın Temel Normu-49
Prof. Dr. Mustafa ERDOĞAN
Hukuk ve Siyaset İlişkisi Bağlamında Türk Anayasa Mahkemesi nin Laiklik Politikası-59
Prof. Dr. Cem EROĞUL
Siyasal Partilere Devlet Yardımına İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararları-77
Prof. Dr. Mehmet Semih GEMALMAZ
Ulusalüstü İnsan Hakları Hukukunda Ayrımcılık Yasağı ve Eşitlik İlkesi Bağlamında -Özel Önlemler-, -Geçici Özel Önlemler-, -Pozitif Edim- ve -Destekleyici Edim--103
Av. Ömer GÖREN
Anayasal Vergi Ödevi, Anayasal Mükellef Hakları ile Dengelenmelidir-307
Prof. Dr. Kemal GÖZLER
1982 Anayasasına Göre Din Eğitim ve Öğretimi-317
Doç. Dr. Ece GÖZTEPE
Federal Alman Anayasası nda Güvensizlik Oyu Sonucu Yasama Meclisinin Feshi Kurumu-335
Cumhuriyet Savcısı Kamuran KAYA
Kasten İnsan Öldürme Ve Kasten İnsan Öldürmenin Nitelikli Hallerinden Töre Ve Kan Gütme Saiki -375
Arş. Gör. Abbas KILIÇ
İfade Özgürlüğüne Sanatsal Çizgiden Bir Bakış: Siyaset-Karikatür İlişkisinde Bir Sınırlandırma Mekanizması Olarak Manevi Tazminat-403
Prof. Dr. Levent KÖKER
Egemenliği Tartışmak: Yeni Kavramsallaştırmalar Işığında Türkiye nin Anayasa Sorunu-453
Prof. Dr. Erdal ONAR / Doç Dr. Levent GÖNENÇ
1982 Anayasası nın Ara Seçime İlişkin 78. Maddesine 2002 Yılında Eklenen Fıkra Üzerine Düşünceler-467
Prof. Dr. Merih ÖDEN
Anayasa Hukuku Açısından Çekişmesiz Yargı-511
Doç. Dr. Mehmet Tevfik ÖZCAN
Yasama Faaliyetinin Sınırı Olarak Hukuk Devleti-529
Prof. Dr. Fazıl SAĞLAM
Anayasa ve Değişmez Kurallar-567
İdare Hukukunda Hukukun Genel İlkelerinin Uygulanışı-589
Yrd. Doç. Dr. Abdullah SEZER
Türkiye Büyük Millet Meclisi ne Dilekçe ile Başvuru Hakkı-607
Arş. Gör. Çağıl SÜT
Mali Eylem Görev Gücü ile Türkiye İlişkileri-651
Arş. Gör. A. Aslı ŞİMŞEK
Basının ve Basın Özgürlüğünün Türkiye nin Modernleşmesine Etkisi-659
Arş. Gör. Tolga ŞİRİN
-Hukukun Üstünlüğü- -Rule of Law- ve -Hukuk Devleti- -Rechtsstaat-: Aralarında Fark Var mı?-679
Prof. Dr. Mehmet TURHAN
Hakların Çatışması-697
Prof. Dr. Oktay UYGUN
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Bakımından Anayasaların Değiştirilemez Hükümleri-721

ÖZEL HUKUK
Öğr. Gör. Doğa AYDOĞAN ELÇİN
Patent Hakları ve Telif Haklarının Korunması Alanında, Mahkemelerin Milletlerarası Yetkisinin Karşılaştırılması-735
Öğr. Gör. Serdar HIZIR
Banka Teminat Mektubunun Meydana Getirdiği Teminat İlişkisi-761
Arş. Gör. Serap ÖZBEY
Vasiyetnamenin Yorumu-805
Öğr. Gör. Tuncay SONGÖR
4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Aktif İşbirliği Yönetmeliğinin Değerlendirilmesi -819
Prof. Dr. Sarper SÜZEK
İşverenin İşçiyi Gözetme Borcu-829
Arş. Gör. Özge YÜCEL
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ne Göre Kamulaştırmasız El Atma-849

HUKUK EĞİTİMİ
Öğr. Gör. Tamer BOZKURT
Hukuk Eğitiminde Ders Çalışma Yöntemleri Üzerine Düşünce ve Öneriler-911

http://www.adaletyayinevi.com/yynadl...y.asp?kid=2312
Old 02-10-2010, 12:09   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sunuş
Tunçer le ilk tanışmamız, sanırım 1960 yılının sonbaharına ya da 1961 yılının Ocak ayına uzanır. Birlikte asistanlık dil sınavına girmiştik. Asistanlığımızın başlarında dostluğumuz, Cebeci Piknik isimli bir kafede, sahanda yumurta ve bulgur pilavından oluşan öğle yemekleri ve bunu takiben fakültedeki odalarımızda öylesine yaptığımız konuşmalardan doğdu. Bunlar edebiyata olan karşılıklı ilgimizi de ortaya çıkardı. Birkaç ay sonra Nevzat Toroslu nun da katılmasıyla Rüyam Lokantasında yenen akşam yemekleri ile daha da bir yakınlaştık. Gece genellikle Tunçer in bir iki şiir okumasıyla biterdi.
Bu tarihlerde Büyük Ankara Oteli inşa halinde idi. Bir akşam üzeri önünden geçerken Tunçer, -Maaşımız 5. 000 TL -eski birim- olduğunda bir gece burada kalalım- dedi. Sanırım gülüştük.

Tunçer Karamustafaoğlu, Selahattin Keyman, Nevzat Toroslu,

Her üçü de bizlere fazlasıyla katkı sunmuş hocalar,

Özellikle Tunçer Hocamız için böylesi bir çalışma içine girilmesi gerçekten takdire şayan. Emeklerinize sağlık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi