Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kimlik çalınması/kaybolması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2010, 13:01   #1
hasbaloglu

Varsayılan kimlik çalınması/kaybolması

sayın üyeler hepinize selamlar
ufak bir sorun belki ama geçtiğimiz gün cüzdanımı çaldırdım yada kaybettim. cüzdanın içinde hem kimliğim hem ehliyetim hem de stajer avukat kimliğim vardı. sorumluluktan kurtulmak için yapmam gerekenler nedir? bu konuda bilgisi olan var mı?
bir de ceza hukuku sorum olacak cüzdanı kaybettiğim mekan görevlileri kameralarının bozuk olduğunu söylediler.mekan görevlilerinin cazai sorumluluğu var mıdır? kameraların bozuk olması onları cezai ya da hukuki sorumluluktan kurtarır mı?
saygılar
Old 29-05-2010, 14:29   #2
umutlaw

Alıntı:

sorumluluktan kurtulmak için yapmam gerekenler nedir?

Bu soruyu etik bulmadim (sahsi dusuncemdir)!

Kameranin calismamasi icin herhangi bir cezayi sorun yok cunku kameranin konulmasi icin her hangi bir zorunluluk bulunmamaktadir!
Old 29-05-2010, 17:48   #3
multipack

Kimliklerin fotokopileri ile dahi gerçek sahiplerinin başlarının nasıl belalara sokulabildiği düşünüldüğünde, aynı kişiye ait bu kadar çok kimliğin bir kişinin eline geçmesi durumunda olabileceklerden ve bunların olası yasal sonuçlarından duyduğunuz endişeyii iyi anlıyorum.

Bahsi geçen kimliklerinizi çalınmış olmaları sebebiyle yeniden çıkartmak üzere ilgili yerlere vakit kaybetmeden başvurmanız ve bunları kaybettiğinize dair gazete ilânı vermeniz yeterlidir kanımca.

Güvenlik kamerası bulundurma zorunluluğu ile ilgili TCK anlamında bir dayatma olmasa da bazı yerlerde ve belli nitelikli mekânlarda ses ve görüntü izleme cihazlarının kullanılması yerel idarelerce zorunlu hale getirilmiş olabiliyor. Araştırmanızı öneririm.
Old 29-05-2010, 21:56   #4
bilenkişi

Varsayılan kimlik kaybı

Sorumluluktan kurtulma ancak mahkemede mümkündür.Yapmanız gereken nüfus idaresine ,emniyete,noterler birliğine,barolar birliğine,bankalar birliğine haber vermek böylece kullanılmasını engellemenizdir yoksa yüzlerce ödeme emriyle karşı karşıya kalırsınız geğmiş olsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi