Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boksörün vuruşu Silahla Yaralama sayılır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2015, 13:48   #1
byztkbr

Varsayılan Boksörün vuruşu Silahla Yaralama sayılır mı?

merhabalar, bir boksçunun yada benzer dövüş sporları yapan bir kişinin sıradan bir vatandaşı tokat vb. btm ile giderilebilecek şekilde yaralaması silahla yaralamaya girer mi?
Old 22-10-2015, 13:52   #2
Göktürk SAĞLAM

Tabi ki girmez. Kanun ve yönetmelikler neyin silah olduğunu tanımlamıştır. Boks bilmek bunlardan biri değildir. Kişinin profesyonel olarak dövüş sporlarıyla ilgilenmesi sadece kastın tespitine yonelik olarak kullanılabilecek bir veridir.
Old 14-04-2016, 16:38   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan byztkbr
BİRAZ ZORLAMA YORUM İDİ ZATEN TEŞEKKÜRLER

Kanırtma yorum da demek mümkün.
Old 14-04-2016, 17:25   #5
Gemici

Zorlama yorum ve kanırtma yorum üzerine çeşitleme!

Belirli darbeleri ölümcül olan bir karatecinin saldırı veya savunma darbesi:
Ceza Kanununda tanımlanan,
...fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şey
olur mu olamaz mı?

Saygılarımla
Old 15-04-2016, 13:02   #6
lostheaven35

Ben zorlama bir yorum olduğunu düşünmüyorum. Bir dosyamızda 'kavgada üstünlük sağlayan her şey silah niteliği taşır' ifadesiyle sanığın daha fazla ceza aldığını biliyorum, tabiki de meslektaşlarımın görüşlerine saygı duyuyorum. İyi çalışmalar.
Old 15-04-2016, 13:49   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan lostheaven35
Ben zorlama bir yorum olduğunu düşünmüyorum. Bir dosyamızda 'kavgada üstünlük sağlayan her şey silah niteliği taşır' ifadesiyle sanığın daha fazla ceza aldığını biliyorum, tabiki de meslektaşlarımın görüşlerine saygı duyuyorum. İyi çalışmalar.

Alıntı:
Kasten yaralama (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

MADDE 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 31.03.2005 RG NO: 25772 KANUN NO: 5328/4)

(2) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. (ASLİYE CEZA MAHK.)

(3) Kasten yaralama suçunun;

a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,
b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
e) Silahla,

İşlenmesi halinde, (DEĞİŞİK İBARE RGT: 31.03.2005 RG NO: 25772 KANUN NO: 5328/4) şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kanun metni açık, silahla veya değil..Silahla işlenirse ceza yarı oranında arttırılıyor.

"Üstünlük sağlayan her şey" derken failin dövüş ve savunma sanatlarında usta olmasını mı kastediyorsunuz? Failin bu özel yeteneği veya durumu Suçun 1. ve 2.fıkrasında tartışılabilir. Ve ceza miktarının tayininde etkili olur veya olmaz. Diye düşünüyorum. Saygılarımla,
Old 15-04-2016, 13:52   #8
Av.Ayse E.

basına da yansıyan İrlandalı turistin sağ kroşesinin bence silah sayılması gerekir...zira tek darbe ile yıkımdı...::)
Old 15-04-2016, 13:55   #9
lostheaven35

Sayın meslektaşım öncelikle iyi günler. Kanun metnindeki silah terimi geniş bir kapsamda ele alındığı için (taş sopa vs )sizin de dediğiniz gibi boksörün bu konuda ki yeteneği kendisine üstünlük sağladığı için silah kapsamında değerlendirilmesini mantıklı buluyorum. İyi çalışmalar..
Old 15-04-2016, 18:01   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

TANIMLAR
Madde 6 - (1) Ceza kanunlarının uygulanmasında;
f) Silâh deyiminden;
1. Ateşli silâhlar,
2. Patlayıcı maddeler,
3. Saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici
alet,
4. Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya
elverişli diğer şeyler,
5. Yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer,
radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler,"
__

TCK'ya göre silah'ın bir nesne olması gerekiyor. İnsan vücudu kanunun tanımladığı manada bir nesne değildir. Bu bakımdan ben yumruğun silah olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyim.

Fakat Sayın Av. Ufuk Bozoğlu'nun vurguladığı şekilde üstünlük sağlayan şey kapsamında konu ele alınabilir, düşüncesindeyim.
Old 15-04-2016, 20:38   #11
Cumhur Okyay

Bir boksçunun ya da benzer dövüş sporları yapan bir kişinin sıradan bir vatandaş üzerine gelmesi ve vatandaşın da onu çekip vurmasının, yasal savunma sınırları içinde (çerçevesinde) mütalâa ve değerlendirilebileceğini düşünüyor ve biliyorum.
Faruk Hoca' mın kitaplarında da buna dayanak (mesnet) bulmuştum. Şimdi araştıramam...
Saygılarımla iki değerli üstadıma...)
Old 20-04-2016, 16:31   #12
byztkbr

tabiki bu özelliği boksöre üstünlük sağlayacaktır. ancak silah kapsamına alınamayacak sanırım. normal bir vatandaşın yumruk atması ile bir boksörün vucudun hassas ve vuruşun etkili olacak noktalarını bilerek yumruk atması bir tutulmamalı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi