Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Soyisim Değişikliği

Yanıt
Old 21-12-2006, 15:21   #1
preator44

 
Varsayılan Soyisim Değişikliği

Merhaba sevgili site üyeleri.Soyadı "Horuz" olan bir tanıdık yıllardır bundan rahatsız olduğunu ve özellikle küçük çocuklarının okulda arkadaşları tarafından dalga geçildiği için okula gitmek istemediklerini ve psikolojilerinin bozulması nedeniyle soyadını değiştirmek istiyor.Bu değişiklik için nufus idaresimi hasım gösterilmeli? Reşit olmayan çocukların otomatik olarak babalarının soyadı değiştiği için değişir mi?Bu konuda çok acil dilekçe örneği de alabilirsem çok sevinirim.Saygılarımla!....
Old 21-12-2006, 15:30   #2
Av.Duygu Keleş

 
Varsayılan

Davacının soyadını değiştirmesi için haklı bir nedeni olalıdır.Örneğin soyadı Türkçe olmamalı,telaffuzu güç olmalı yahut ahlaka ve edebe aykırı olmalıdır.
Soyadı değiştirilmesi davası yerleşim yerindeki Asliye Hukuk Mahkemesinde Nüfus Müdürlüğüne karşı açılmalıdır.
Dava dilekçes,inde ise soyadınızı ne manaya geldiğini ve neden değiştirmek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.Dava dilekçesine ek olarak nufüs kaydını çıkarmanız ve tanıklarını dinletmeniz yeterlidir.Davanız mahkeme tarafından haklı görülürse soyadı değiştirilir.Davacı evli ise eşi ve velayeti altındaki çocukların soyadlarıda değişir.Ancak davacının 18 yaşından büyük reşit çocuğu var ise ,onun ayrıca dava açması gerekir.
Mahkeme kararının hüküm bölümünün mahalli bir gazetede ilan edilmesi gerekir.
Saygılarımla...
Old 21-12-2006, 16:06   #3
tiyerianri

 
Varsayılan

.......... asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne
Davacı:......
Adresi:......
Davalı:Nüfus Müdürlüğü
Konusu:Soyadımın değiştirilmesi talebimden ibarettir.
İzahı:1)Nüfus Kütüğümde yazılı soyadım .....dır.bunun sözlük anlamı(varsa tabi):.......dır.Ancaks oyadımın okunuşu "....." kelimesine çok yakın olduğundan benimle ve okul çağındaki ufak çocuklarımla çevremizdekiler alay etmektedir.Bu durum artık tüm ailem için çekilmez bir hal almuştır.
2) Bu sebeple işbu davayı açma zarureti hasıl olmuştur.
Hukuki Sebepler: MK m.26 ve sair hukuki mevzuat
Sübut Sebepleri:Nüfus Kaydı,şahit beyanları ve sair yasal ve takdiri delail.
Cevap Süresi:10 gündür.
Netice-i Talep:Yukarıda arz ve izah ettiğimiz durumlar tahtında "......." olan soyadımın "........." olarak değiştirilmesine karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederiz.../..../

Ad Soyad imza

Umarım işinize yarar
Old 21-12-2006, 17:16   #4
preator44

 
Varsayılan

Lütfedip cevaplayan herkese sonsuz teşekkürler.Saygılar
Old 22-12-2006, 17:34   #5
avenginakbaba

 
Varsayılan

bence soruyu soran ( sorunu olan) şahıs dilekçesini bulunduğu yerdeki bir meslektaşımıza yazdırmalı ve davasını avukatı marifeti ile sürdürmelidir. bu şekilde buradan dilekçe yazılması sorunu olan şahsın yaşadığı yerde görevlerini yapan meslektaşlarımıza karşı bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Old 23-12-2006, 17:49   #6
tiyerianri

 
Varsayılan

nasıl bir haksızlık oluyor? arkadaşımız sormuş bizde dilimiz döndüğünce yanıtlamışız.ayrıca soruyu soran arkadaşımız istanbuldan.bende istanbuldanım yani sorusu olan meslektaşla aynı yerdeniz
Old 23-12-2006, 21:51   #7
mehtapa99

 
Varsayılan

peki ben de konunun gidişatını değiştirerek şöyle bir şey sorsam...
sokakta bulup 5 yıl baktığı çocuğu evlat edinmek isteyen şahıs nereye başvurulmalı?
ben aile mahkemesinde, nüfus müdürlüğü hasım gösterilerek açılmalı diye düşünüyorum ama doğru mu bilemiyorum. Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İmza Değişikliği esink Meslektaşların Soruları 3 06-09-2007 13:49
soyadı değişikliği tuba Meslektaşların Soruları 1 21-07-2006 13:29
İsim Değişikliği Onur Hukuk Soruları Arşivi 2 17-02-2002 00:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03140998 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.