Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2014, 10:05   #1
majeslady

Yeni Fikir Çekişmeli Boşanma Davası

Merhabalar.. Ben 23 yaşındayım 2yıl önce evlendim eşim polis memuru.. evliliğim boyunca kötü muamele ve şiddet qördüm biçok kez evden kovuldum ve aldatıldım. eşimin son şiddetinden sonra şikayetçi oldum, tabi eşimde karakoldan çağırılınca darpla ilqili hemen oda hastaneye qidip darp raporu almış yok yere oda benden şikayetçi oldu.. eşit kusurlu olduk ve şikayeti daha sonra barışıp geri alsakta kamu davasından mahkemeye çıktık para cezası aldık ama ertelendi. Kendisi evliliğimiz içerisnde son darp olayından önce ziynet eşyalarımı benden zorla alıp kendi adına bankaya koydu. Bu darp şikayetim sırasında ben bununla ilqili de ifademde zorla aldığını belirttim ve kendisi de ifadesinde kendi adına bankaya koyduğunu kabul etmiş. Yaklaşık 5 aydır ayrıyız ve ben boşanma davasını açmak istiyorum. Elimde ziynetleri bankaya koyduğuna dair banka dekontunun fotoğrafı.. yine bankaya 10.000tl yatırdığı banka dekontu fotoğrafı.. facebookta başka bayanlarla 2yılı aşkın süredir olan cinsel içerikli konuşmalarının fotoğrafları var. Bu durumda Eşyalarım herşeyim ortak yaşadığımız evde onunla.. ben ailemin yanındayım ve çalışmıyorum. Manevi tazminat - nafaka ve Ziynet eşyalarımı alabilirmiyim, bozdurmuşsa şayet nasıl alabilirim. Eşimin üzerine ev araba vs. yok bildiğim kadarıyla.. Banka hesaplarında para oldğundan eminim. Hesaplarını inceletebilirmiyim? NOT: Eşimin 2. evliliğiyim. İlk eşine yaklaşık 4 yıldır nafaka ödüyor her ay 400TL Bu durumda benim akıbetim ne olur? Beni Aydınlatırsanız Çok Sevinirim.. Şimdiden Teşekkür Ederim.
Old 26-11-2014, 14:39   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

Size eşiniz tarafından şiddet uygulanmış veya şiddet uygulanma tehlikesi varsa bu durumda koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

1- Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun size tahsis edilmesi, size yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması, zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi vb. tedbirler alınmasını talep edebilirsiniz.

2- Ziynet (takı) alacağı davasını boşanma davası ile yada boşanma davası olmadan da açabilirsiniz.
Ziynet eşyalarınızın eşinizde olduğuna dair, banka dekontu ve kabul beyanı içeren tutanak vb. size ispat kolaylığı sağlayacaktır. Ziynet eşyalarınızın aynen iadesini, mümkün değilse bedelini faizi ile birlikte talep edebilirsiniz.

3- Evlilik birliği süresince tarafların birbirlerine sadakat yükümlülüğü vardır.
Karşı tarafın sadakata aykırı davranışlarını hukuki delillerle ispat edebilirsiniz.

4- Lehinize hükmedilecek tazminat, takı, nafaka vb. alacaklarınızı icraya koyabilirsiniz.
Nafaka alacakları önceliklidir.

Takip kesinleştikten sonra banka genel müdürlüklerine icra müdürlüğünün yazı yazması ile varsa hesaplara haciz konulmasını talep edebilirsiniz.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi