Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuk Mahkemelerine süre tutum mahiyetinde temyiz dilekçesi ve geçerliliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2014, 16:31   #1
Varol

Varsayılan Hukuk Mahkemelerine süre tutum mahiyetinde temyiz dilekçesi ve geçerliliği

Merhabalar sayın meslektaşlarım,çok fazla karşılaşmadığım bir durumla karşılaştığım ve bu konuda güncel bir bilgi bulamadığım için sorma gereği duydum.
Davacısı olduğumuz ve lehimize sonuçlanan bir hukuk davası karşı taraf sadece dosya karar ve esas nosu ile karar tarihinin bulunduğu "... karar nolu kararını kanuni süresi içerisinde tehir-i icra talepli olarark temyiz ediyoruz, gerekçeli temyiz layihamızı bilahare bildireceğiz." şeklinde bir temyiz dilekçesi vermiştir. tebligatla ilgili sıkıntılar sebebiyle dilekçe henüz bize tebliğ edilmedi ve aradan yaklaşık 2 ay gibi bir süre gecti.Gerekçeli bir dilekçe de henüz sunulmadı. Kendi görüşüm bunun temyiz dilekçesinin unsurlarını taşımadığı bir çeşit süre tutum dilekçesi olduğu yönünde.19.Hukuk Dairesi
Esas: 2002/4552 nolu 2003 tarihli bir kararında benzer bulduğum bir karar vermiş ancak üzerinden çok süre geçtiği ve kanun değişikliği olduğu için birebir bağlantı kuramıyorum.Tamamen oyalama amaçlı olduğunu düşündüğüm bu dilekçeyle ilgili varsa geçerli olma sebebini ya da farklı düşüncelerinizi alabilirsem sevinirim.İyi çalışmalar
Old 12-11-2014, 10:39   #2
Baritone

Merhaba,

Karşı tarafın dilekçesinde esas ve karar numarasını belirttiğini söylüyorsunuz. Karar numarası belirtildiğine göre gerekçeli kararın da tanzim edilmiş olduğunu anlıyorum. Aksi takdirde karar numarası görünmeyecekti. Gerekçeli karar dosyada mübrez ve karşı tarafa da tebliğ edildi ise, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren kanuni süresi içerisinde de sadece "gerekçeli temyiz dilekçemizi bilahare sunacağız" şeklinde bir dilekçe verildiyse, bu Yargıtay'a gönderme süresini durduramaz. Konuyu açıklayan bir dilekçe ile Mahkeme'ye başvurup, hakimle de görüşüp dosyanın Yargıtay'a gönderilmesini talep ediniz. Kalemde "e avukat dilekçe vermiş ama bir arayalım soralım ne zaman getirecek bakalım" gibi bir karşılık alırsanız kolay gelsin şimdiden...
Old 12-11-2014, 10:52   #3
Av. Tulse

Alıntı:
Yazan Varol
Merhabalar sayın meslektaşlarım,çok fazla karşılaşmadığım bir durumla karşılaştığım ve bu konuda güncel bir bilgi bulamadığım için sorma gereği duydum.
Davacısı olduğumuz ve lehimize sonuçlanan bir hukuk davası karşı taraf sadece dosya karar ve esas nosu ile karar tarihinin bulunduğu "... karar nolu kararını kanuni süresi içerisinde tehir-i icra talepli olarark temyiz ediyoruz, gerekçeli temyiz layihamızı bilahare bildireceğiz." şeklinde bir temyiz dilekçesi vermiştir. tebligatla ilgili sıkıntılar sebebiyle dilekçe henüz bize tebliğ edilmedi ve aradan yaklaşık 2 ay gibi bir süre gecti.Gerekçeli bir dilekçe de henüz sunulmadı. Kendi görüşüm bunun temyiz dilekçesinin unsurlarını taşımadığı bir çeşit süre tutum dilekçesi olduğu yönünde.19.Hukuk Dairesi
Esas: 2002/4552 nolu 2003 tarihli bir kararında benzer bulduğum bir karar vermiş ancak üzerinden çok süre geçtiği ve kanun değişikliği olduğu için birebir bağlantı kuramıyorum.Tamamen oyalama amaçlı olduğunu düşündüğüm bu dilekçeyle ilgili varsa geçerli olma sebebini ya da farklı düşüncelerinizi alabilirsem sevinirim.İyi çalışmalar

Meslektaşım, bu tür bir temyiz dilekçesi genelde kararın yazılmadığı ancak süre olarak kısıtlı olan durumlarda (örn: icra hukuk mahkemelerinde) karşılaşılan bir uygulamadır. Konuyla alakalı Yargıtay kararına rastlamadım ancak davalı tarafın dilekçesinin temyiz dilekçesi niteliğini taşıdığı kanaatindeyim. İyi çalışmalar.
Old 12-11-2014, 14:47   #4
Varol

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, dosya asliye hukuk mahkemesinde ve gelen metin gerekçeli karar tebliğinden sonra geldi yani süreyle ilgili çok da bir sıkıntı yok kaldı ki bu dilekçenin üzerinden bile yaklaşık 2 ay geçti. Bu şekildeki bir temyizin pratik olarak kararda maddi bir hata yoksa ödemeyi geciktirme dışında herhangi bir fonksiyonu olmadığını düşünüyorum, kaldı ki karşı taraf temyiz iddialarına karşı bir cevap verme olasılığını da ortadan kaldırıyor. Şahsen ceza hukukundaki süre tutum dilekçesinden bir farkı olduğunu düşünmüyorum bu yüzden de temyiz dilekçesi olarak değerlendirilmemeli diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi mahkemeye dosyanın yargıtaya gönderilmesi için bir dilekçe yazmak en iyi yol gibi görünüyor.
Old 12-11-2014, 15:10   #5
gunermeric

Sayın Meslektaşım içeriği boş olsa da bu dilekçe bir temyiz dilekçesi olarak değerlendirilir. Ancak yargıtaya gönderilmesi açısından gerekçeli bir dilekçenin verilmesi beklenemez, çünkü HMK'da böyle bir usul yok. Yukarıda bahsettiğinizden anladığım kadarı ile tebligat sorunları sebebiyle dosya yargıtaya gitmemiş henüz. Eğer tebligatlar tamamlandıysa temyiz eden tarafın gerekçeli temyiz dilekçesi vermesini beklemenin hukuka aykırı olduğu yönünde bir dilekçe ile dosyanın yargıtaya gönderilmesini talep edin. İyi çalışmalar.
Old 12-11-2014, 16:17   #6
iremsym

Sayın Meslektaşım,

Davalı tarafın süre tutum dilekçesinde dosyayı temyiz ediyoruz şeklinde bir beyanı varsa ayrıntıları henüz bildirilmemiş olsa dahi, bu dilekçe temyiz dilekçesi mahiyetindedir.Nitekim, Temyiz dilekçesinde temyiz sebeplerinin bulunması gerekmez.Yargıtay tüm dosyayı re'sen incelemek zorundadır.

Kolaylıklar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi