Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dernek,Vakıf, Limited Şirketi, Kollektif Şirketi, ve Anonim Şirketleri

Yanıt
Old 06-12-2006, 16:34   #1
Noter44

 
Varsayılan Dernek,Vakıf, Limited Şirketi, Kollektif Şirketi, ve Anonim Şirketleri

Merhaba arkadaşlar;

Eminim sizin bu konu başlıkları hakkında bilginiz vardır. Fakat benim sizden talebim şudur.
Mesela Limited Şirketi en az 2 kişi ile kurulur. İki kişiden her hangi birisi münferiden yetkili olabilir yada her iki kişi müşterek yetkili olabilirler.

Peki ya A.Ş. , Dernek ve Vakıflar hakkında ne biliyoruz.
Bu konuda araştırma içerisindeyim.
Ben bilgilerimi size sunacağım sizlerin bilgilerinide kaçırmayacağımdan emin olabilirsiniz.
Bekliyorum...
Saygılarımla
İstanbul 36. Noter Başkatibi
Muharrem ŞEKER
Old 06-12-2006, 17:01   #2
HollCroft

 
Varsayılan

Anonim Şirketler'de temsil hususunda bilgilerimi aktarmaya çalışayım.

Ortaklığın yasal temsilcisi Yönetim Kurulu'dur. Tasfiye halinde, ortaklığı temsil yetkisi tasfiye memurlarındadır (TTK 441). Tasfiye memurları sözleşmede öngörülmemiş ve genel kurulca seçilmemişler ise, tasfiye işlemleri tasfiye memuru sıfatı ile Yönetim Kurulu tarafından yürütülür. Bu aşamada da ortaklık tasfiye memuru sıfatı ile Yönetim Kurulu tarafından temsil edilir.

Esas sözleşme ile, temsil yetkisinin kullanılmasında tek temsilci esası kabul edilebileceği gibi, ikiden fazla imza da aranabilir. Hatta Yönetim Kurulu'nun tüm üyelerinin imzası da öngörülebilir (Birlikte Temsil). Ancak bu kayıtların subjektif iyiniyetli kişilere karşı geçerli olabilmesi için keyfiyetin tescil ve ilan edilmesi gereklidir (TTK 42/2, 38).

Birlikte temsilin istisnası ise, anonim ortaklığı temsile yetkili olanlar, ortaklığa yapılabilecek ihtar, ihbar ve tebligata muhatap olarak ortaklığı tek başlarına temsil edebilirler.

Temsil yetkisi, yönetim yetkisi gibi, sözleşmede hüküm bulunmak kaydıyla Yönetim Kurulu üyeleri arasında bölünebilir.

TTK 318'de belirtilen "temsil yetkisinin bölünmesi", yer itibariyle ise ve TTK 321/2 uyarınca tescil ve ilan edilmiş ise bölünme, 3. kişilere karşı da hüküm ifade eder. Böylece Yönetim Kurulu üyesinin temsil yetkisi merkez beya belirli bir şube ile sınırlandırılabilir.

Temsil yetkisi içerik itibariyle TTK 319 uyarınca bölünebilse de, TTK 321/2'ye göre, bu tarz bir bölme tescil ve ilan edilemez. Bu tür bir temsil yetkisinin sınırlandırılması ancak iç ilişkide bir talimat niteliği taşır, tescil ve ilan edilemez. Üçüncü kişilere karşı bu sınırlamalar ancak bu kişilerin müspet vukufları kanıtlanırsa dermeyan edebilir.

Temsil yetkisi TTK 319 anlamında murahhas üyelere ve murahhas müdürlere terhis edilebilir. Bunun için ana sözleşmede hüküm bulunması şarttır. Temsil yetkisi murahhas müdürlere terhis ediliyorsa, Yönetim Kurulu'nun en az 1 üyesine de temsil yetkisinin verilmesi zorunludur (TTK 319/1 c.2).

Temsil yetkisinin sınırları, ortaklığın hak ehliyeti sınırlarıdır. Temsil yetkisinin ilk sınırı, TTK 137 uyarınca, şirket sözleşmesinde yazılı işletme konusudur (ultra vires). Konu dışında yapılan işlemler ortaklığı ve karşı tarafı bağlamaz. Bu işlem yoklukla malûldür. Edimler yerine getirilmişse, her zaman geri alınabilirler. 3. kişinin tescil ve ilan edilmiş işletme konusu dışındaki bir işlem için iyiniyet iddiasında bulunması söz konusu olamaz.

Ancak konuyu kolaylaştıran veya konuya bağlı işlemler fakat doğrudan doğruya işletme konusuna girmeyen işlemler, temsil yetkisi içerisine girer.
Old 06-12-2006, 17:45   #3
Noter44

 
Varsayılan Konu İle İlgili Sorular

Soruyu Sayın Avukat Suat Beyin talebiyle şöyle düzenlemek istiyorum;
1- Dernek nedir, kurulum ve yetkileri nelerdir, kimler temsil eder ?
2- Vakıf nedir, kurulum ve yetkileri nelerdir, kimler temsil eder ?
3- A.Ş. nedir, kurulum ve yetkileri nelerdir, kimler temsil eder ?
4- Limited Şirketi nedir, kurulum ve yetkileri nelerdir, kimler temsil eder ?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Şirketi Zarara Uğratma Brusk Ticaret Hukuku Çalışma Grubu 1 01-04-2007 00:26
5555 nolu Vakıf Kanununda değişiklik - YÖKe bağlı vakıf üniversiteleri Derya Keleş Hukuk Soruları Arşivi 0 27-12-2006 00:43
avukatlık şirketi kurmanın bireysel çalışmaya göre avantajları avukatyildiz Hukuk Sohbetleri 0 09-10-2006 10:58
Şirketi zarara uğratma Brusk Meslektaşların Soruları 2 20-07-2006 20:13
Avrupa (anonim) şirketi isfen Meslektaşların Soruları 0 28-03-2004 21:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03063297 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.