Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yargıtay'dan Fuhuşa Aracılıkla İlgili Yeni Karar

Yanıt
Old 02-12-2006, 15:58   #1
PINAR YILMAZ

 
Varsayılan Yargıtay'dan Fuhuşa Aracılıkla İlgili Yeni Karar

'P...venk' demek, yapmaktan daha pahalı

Yargıtay, muhabbet tellallığının cezasını 100 YTL olarak belirledi. TCK'ya göre, 'P...venk' demenin cezası ise 2 yıl hapis....

Yargıtay, halk arasında "p...venklik" ya da "muhabbet tellallığı" olarak bilinen 'fuhuşa aracılık etme' ve 'randevu evi işletme' suçlarına verilecek cezayı, yasalarda son dönemde yapılan değişikliğe göre yeniden değerlendirdi: 100 YTL idari para cezası. TCK'daki hükümlere göre bir kişiye "hakaret" amacıyla "p...venk" ya da "muhabbet tellalı" diyenler ise 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, daha önce 2 bin 300 YTL'ye kadar adli para cezası verilebilen fuhuşa aracılık" ile "fuhuş için birleşme yeri sağlamak" suçunun, Kabahatler Kanunu kapsamına alındığının ve bu nedenle 100 YTL'den fazla ceza verilemeyeceğinin altını çizdi.
GERÇEKTEN OLMASI ŞARTI
Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılmadan önce "fuhuşa aracılık etmek" ve "fuhuş için birleşme yeri sağlamak" suçları bu yasanın 526'ncı maddesine göre cezalandırılıyordu. Bu madde de kamu düzenini bozacak eylemlerde bulunanlara 3 aya kadar hapis ve 2 bin 300 YTL'ye kadar para cezası verilmesini düzenliyordu. TCK'daki hükümlere göre bir kişiye, 'p...venk' ya da 'muhabbet tellalı' demek 2 yıla kadar hapis cezasını gerektiriyor. TCK'nın "hakaret" suçunu tanımlayan 125'inci maddesinde, "Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek şekilde yakıştırmalarda veya küfür amacıyla bir saldırıda bulunanlara" 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ancak hakaret suçunun oluşabilmesi için bu kişinin gerçekte o yakıştırmadaki özelliğinin bulunmaması gerekiyor. Örneğin muhabbet tellalının gerçekten muhabbet tellalı olmaması gerekiyor.
kaynak:www.tumgazeteler.com
Old 02-12-2006, 16:47   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan Bir uyduruk haber daha..

Fuhuş
MADDE 227. - [1] Çocuğu fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran, bu maksatla tedarik eden veya barındıran ya da çocuğun fuhşuna aracılık eden kişi, dört yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu suçun işlenişine yönelik hazırlık hareketleri de tamamlanmış suç gibi cezalandırılır.
[2] Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Fuhşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır.
[3] Fuhuş amacıyla ülkeye insan sokan veya insanların ülke dışına çıkmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre cezaya hükmolunur.
[4] Cebir veya tehdit kullanarak, hile ile ya da çaresizliğinden yararlanarak bir kimseyi fuhşa sevk eden veya fuhuş yapmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır.
[5] Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların eş, üstsoy, kayın üstsoy, kardeş, evlât edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da kamu görevi veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
[6] Bu suçların, suç işlemek amacıyla teşkil edilmiş örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.
[7] Bu suçlardan dolayı, tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
[8] Fuhşa sürüklenen kişi, tedavi veya terapiye tabi tutulur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Baroya Ödenecek Nakil Ücreti İle İlgili Karar Av.Emine Manav Konumuz : Hukukçular 3 15-06-2007 11:53
Maganda kurşununa Yargıtay'dan Af Yok PINAR YILMAZ Hukuk Haberleri 0 01-10-2006 14:39
Yeni Karar Düzeltme Sınırının Uygulanma Tarihi nejan Meslektaşların Soruları 4 09-06-2005 09:25
Yeni Karar Düzeltme Sınırının Uygulanma Tarihi nejan Meslektaşların Soruları 4 18-04-2005 00:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03531003 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.