Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumun İsmini Değiştirebilir miyim,

Konuyu Kilitleyin
Old 13-03-2014, 15:05   #1
Konuk

 
Mesaj Çocuğumun İsmini Değiştirebilir miyim,

Merhabalar kolay gelsin,
5 aylık evliyim ve erkek çocuğu bekliyoruz. Eşimin babası daha şimdiden ilk erkek çocuğa kendi adını vermek istiyor ve eşimin ailesiyle birlikte oturuyoruz. Oysaki bu konu beni çok rahatsız ediyor ve kayınpederim sağ iken ve aynı evde iken oğlumunda aynı isimde olmasını istemiyorum. Ancak eşimde rızamın olmadığını bile bile babasının adını vermekte ısrarlı. Bu durum psikolojimi ve çocuğuma karşı ki hevesimi müthiş derecede etkiliyor. Kadının çocuğun adı üzerinde hakkı nedir, ileride mahkemeye başvurarak ismini değişteribilir miyim.
Teşekkürler, iyi çalışmalar
Old 13-03-2014, 20:28   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Türk Medeni Kanunu 195. maddesi uyarınca aile mahkemesi hakiminin müdahalesi istenebilir. Dava açılarak, hakimin uzlaşmazlık konusu hakkında bir karar vermesi istenebilir.

Alıntı:
Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Evlilik süresince çocuğun velayetini anne ve baba birlikte kullanırlar. Evlilik birliği içinde ismin düzeltilmesi için bir dava açarsanız, baba bu davaya onay vermezse, dava reddedilir.

Ülkemizde oldukça sık yaşanan bu durum genelde bebeğe çift isim verilerek aşılmaya çalışılmaktadır. Aile büyüklerinin kendi isteklerinin değil, karı kocanın istek ve mutluluklarının koruyucusu olması gerekir ve beklenir.

Saygılarımla..
Old 14-03-2014, 09:54   #3
Konuk

 
Mesaj

Teşekkürler Ufuk bey,
Dediğiniz gibi genellikle çift isim konularak aşılmaya çalışılan bir durum lakin kayınpederimin iki ismi var ve birde kendi koymak istediğim isimle birlikte onun tek ismini kullanmamızı kesinlikle kabul etmeyerek iki ismini birden kullanmak istiyorlar (Namık Kemal). Ayrıca toplumda bu isimle anılan pek çok fıkra benzeri durumun ileride çocuğumun psikolojisinde sıkıntı yaratabileceğindende endişeliyim.
Anladığım kadarıyla "evli olduğumuz müddetçe eğer ki isme yönelik bir dava açarsam ve eşim isimde uzlaşmaz ise ismini değiştiremem ancak boşanma durumunda çocuğun velayeti kimde kalırsa isim koyma hakkı da kendinde olur" şeklinde anladım, doğru mudur Teşekkürler, iyi çalışmalar
Old 14-03-2014, 13:12   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
Anladığım kadarıyla "evli olduğumuz müddetçe eğer ki isme yönelik bir dava açarsam ve eşim isimde uzlaşmaz ise ismini değiştiremem ancak boşanma durumunda çocuğun velayeti kimde kalırsa isim koyma hakkı da kendinde olur" şeklinde anladım, doğru mudur Teşekkürler, iyi çalışmalar

Evet, evlilik birliği içinde eşinizin onayı olmazsa dava reddedilir. Boşanmada verilen Nihai Velayet hükmü ile ancak bir taraf dava açıp haklı nedenle ismin düzeltilmesini talep edebilir.

Umarım mutlu son olur.

Saygılarımla
Old 14-03-2014, 13:39   #5
Konuk

 
Varsayılan

İlginize ve yardımınıza çok teşekkür ederim
İyi çalışmalar,
Old 14-03-2014, 15:48   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
İlginize ve yardımınıza çok teşekkür ederim
İyi çalışmalar,

Ve lütfen aşağıdaki linki de takip ediniz..

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...603#post679603

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuğumun velayetini alabilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 06-02-2013 16:56
Teminatı değiştirebilir miyim? umut.d Meslektaşların Soruları 2 28-01-2012 10:27
Baskıcı ve kıskanç eşimden boşanabilir miyim? Çocuğumun velayetini alabilir miyim? ileyna Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 24-05-2010 13:56
Boşanma Davası süremiz ve sürecimiz, boşanmadan soyadımı değiştirebilir miyim? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 19-01-2010 20:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04227400 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.