Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşinmaz Satişi

Yanıt
Old 20-02-2014, 16:05   #1
Av. Kader DEMİR

 
Varsayılan Taşinmaz Satişi

Merhabalar;
borçlu adına kayıtlı bir taşınmaza haciz koydurdum.
hacizden sonra çap imar durumu, 100 maddeleri başlattım .bu müzekkereleri yazarken de cümlenin başında hep SATIŞ İŞLEMLERİ İÇİN ...ibaresini kullandım.
süresi içinde haciz düşmemesi için satış avansını da yatırdım.
kıymet takdirin de yaptırdım, bütün alacaklılara tebliğ ettirdim.
sonra bugün talimat yerine gönderilmesi için talep açmak istedim.
ancak icra müdürü benim açıkça satış avansı yatırırken SATIŞ TALEP EDİYORUM şeklinde talebim olmadığından (ki talebim satış işlemleri için avans alınmasını talep ediyorum şeklindedir ve makbuzda da açıkça SATIŞ AVANSIDIR yazmaktadır.) talebimi REDEDECEĞİNİ beyan etti.
bu konuda bilgisi olan varsa ve yanıt verebilirse çok memnun olurum. yıllardır uğraştığım bir dosya bütün işlemler yapılmış durumda ve şimdi böyle bir engelle karşılaştım.
Teşekkürler şimdiden.
Old 20-02-2014, 17:30   #2
Av. Buse

 
Varsayılan

Satis avansınızı yatırmak icin yazmis oldugunuz talebe iliskin icra müdürlüğünün verdigi karar nedir?
Bulunduğum ilde, dosya satis isteme aşamasına gelmemis olsa bile (mesela kiymet takdiri teblig asamasinda iken) satis avansı dosyaya depo edilmesi icra müdürlüklerince yeterli görülmekte ve haciz dusmemektedir.
Icra müdürünün bu talebinizi reddetmesi halinde icra hukuk mahkemesine itiraz etmenizi tavsiye ederim.
Old 21-02-2014, 12:55   #3
Av. Kader DEMİR

 
Varsayılan

Merhabalar Buse Hanım,
Dosya 2009 esaslı. dosyada 100 maddeler toplandı. 2 yıllık süre dolmaya yakın avansı yatırdım. talebimi satış işlemleri için avans alınmasına şeklinde açtım. Müdür satış talebin reddi ile satış avansı olarak ...TL para alınmasına kara verildi dedi. ve SATIŞ AVANSI olarak para alındı. bugüne kadar da işlemleri yapmaya devam ettim.
şimdi de geçerli bir satış talebim olmadığından bahisle haczimin düştüğü söylenmekte.
cevap aranan soru şu aslında. benim satış talebimin reddinde usulsüzlük yok. zira satış aşamasına gelmemişti talep açtığım dönemde. koşullar tamamlanmamıştı. ancak haczimin düşmemesi için yatırılan bir mablağ var. madem satışım düşecek neden avans alınır. biz avansı neden yatırırız haczimiz düşmesin diye değil mi.
SORU: HACZİN BAKİ KALMASI İÇİN AVANS YATIRMAK YETERLİ MİDİR?
Old 22-02-2014, 00:17   #4
Av. Buse

 
Varsayılan

Yargitay in ağırlıklı kararı; icra müdürünün satis talebini reddetmesi halinde alacaklı vekilinin bu karara karsi süresi icinde şikayette bulunulmamasi halinde red kararin kesinlesecegi ve satis avansi depo edilse dahi gecerli bir satis talebinin bulunmadığı yonundedir.Dolayisiyla bu durumda haciz de düşecektir.

Ancak uygulamada her ne kadar 100madde toplama,kiymet takdiri tebliği gibi işlemler alacaklı tarafından yapılsa da bunlar kanunen icra müdürlüğünün görevidir.Ve alacaklı vekiline düşen sadece satis talebi ve satis avansını yatirmaktir.Dolayisiyla icra müdürünün satis aşamasına gelinmesini gerekçesi yerinde degildir. Satis talebiniz reddedildiğinde bu gerekce ile şikayette bulunsaydınız daha garantili olabilirdi.
Ancak yine de icra hukuk mahkemesine itiraz etmeniz de fayda olabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcrada İpoteklİ Ve Hİsselİ TaŞinmaz SatiŞi (İkİ Hİssedar Da BorÇlu İse) avukathikmet Meslektaşların Soruları 7 01-08-2012 00:49
TaŞinmaz SatiŞi Hk. atrocity Meslektaşların Soruları 4 29-05-2012 10:31
TAŞINMAZ SATIŞI ve ZAMANAŞIMI ravunos Meslektaşların Soruları 4 03-11-2010 17:33
Beledİyeye Aİt TaŞinmaz AVUKATATAŞ Meslektaşların Soruları 0 26-08-2009 10:08
Muhtar MÜhrÜ İle OnaylanmiŞ TaŞinmaz SatiŞi antalya Meslektaşların Soruları 1 25-06-2009 07:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07090306 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.