Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asıl işverenin, taşeronun iş yaptırdığı kişilere karşı ödenmeyen hakediş alacaklarından sorumluluğu var mı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2014, 10:43   #1
ssblll

Varsayılan Asıl işverenin, taşeronun iş yaptırdığı kişilere karşı ödenmeyen hakediş alacaklarından sorumluluğu var mı ?

Sayın Meslektaşlarım,

Asıl işveren, bir kısım inşaat işlerinin yapımı için bir taşeronla anlaşıyor. Taşeron da söz konusu bu işlerin bır kısmını benim müvekkilime yaptırıyor. İşler parça parça bittikçe asıl işveren direkt müvekkilin hesabına hakediş ücretlerini gönderiyor.

İşlerin tamamı bittiğinde ise kalan hakediş ücreti ödenmiyor. Müvekkil taşerona karşı takip başlatıyor ancak takip semeresiz kalıyor.

Şimdi benim sorum şu ?

Acaba ben, müvekkile işi veren taşeronu aradan çıkartıp direkt asıl işverene hakediş alacağı ile ilgili dava açabilir miyim ? Müvekkil şirket ile asıl işveren arasında doğrudan bir sözleşme yok ancak daha önceki hakedişler asıl işveren tarafından ödenmiş. Ben asıl işvereni bu yolla borçlu yapmak istiyorum

Bu konu ile ilgili tecrübelerini, fikirlerinizi, varsa Yargıtay kararı paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim
Old 03-02-2014, 12:23   #2
Av. Halil ORBAY

Sayın meslektaşım,
Öncelikle belirlenmesi gereken konu ifadenizde belirttiğiniz asıl işverenin ne tür bir faaliyette bulunduğudur. Eğer bu asıl işveren inşaat işi yapmıyorsa taşeron firma asıl işin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde faaliyet göstermemiş olacaktır. Bu halde müvekkilinizin alacaklarından sorumlu olmayacaktır. Ancak icra takibi başlatılır ve kesinleşirse asıl işverene 89/1 gönderilebilir.
Eğer asıl işveren olarak tanımladığınız firma zaten inşaat vs. alanlarında faaliyet gösterip müvekkilinizin çalıştığı firmaya da yaptığı asıl işin bir kısmını veya yardımcı bir işi verdiyse iş kanunu 2. madde gereği sorumlu olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim..
Old 03-02-2014, 13:17   #3
ssblll

Öncelikle değerli fikrinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Asıl işveren inşaat işi yapıyor ancak biz taşeronun taşeronu konumundayız.

Bu durumda yine de asıl işverene başvurabiliyor muyuz ? Ki daha önceki ödemeler bizzat asıl işveren tarafından bizim hesabımıza gönderildi.
Old 03-02-2014, 16:54   #4
olgu

müvekiliniz tüzel kişilik mi? alt işverenin alt işvereninin 4857 sayılı yasaya tabi işçisi mi?
İş kanunu'nun 2. maddesi müvekkilinizin tüzel kişilik olması halinde uygulanma yeri yoktur.
Old 04-02-2014, 10:08   #6
Armağan Konyalı

Asıl işverenin sorumluluğu İş Kanunu'nda yer alan hüküm nedeniyle işçi alacakları ile sınırlıdır. Bu nedenledir ki "asıl işveren" diye adlandırılır. Asıl yüklenici ise alt yüklenicinin diğer borçlarından sorumlu tutulmaz. Çünkü Borçlar Kanunu'nda asıl yüklenicinin alt yüklenicinin borçlarından sorumlu tutulacağına ilişkin hüküm bulunmamaktadır.

Öte yandan, her ne kadar yüklenicinin sorumluluğuna ilişkin bir özel hüküm yoksa da nedensiz zenginleşme gibi genel hükümlere dayanılarak dava açılır mı sorusunun yanıtı aranabilir.

Sonuçta yapılan işten yararlanan yüklenicidir. Yüklenici yapılan işin bedelini taşerona ödediğini kanıtlayamazsa müvekkilinize ödemelidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 24-05-2016, 13:42   #7
eminekara

Merhaba;
Konuyla ilgili net cevaba ulaşabildiniz mi acaba? Ben de aynı soru ile karşı karşıyayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi