Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Yeni Meslektaşlara Tavsiyeler

Yanıt
Old 03-11-2013, 18:18   #1
Fiona

 
Varsayılan Yeni Meslektaşlara Tavsiyeler

Herkese merhaba,

Ruhsatımı kısa bir süre önce aldım, serbest avukatlık yapacağım inşallah, yolun çok başındayım.

Siz tecrübeli meslektaşlarımdan, değerli öğütlerinizi esirgememenizi rica ediyorum.

Not: Bu konu hakkında bir kaç başlık buldum fakat daha çok büro açmasam mı açmasam mı kararsızlığı ile ilgili sorular olduğu için böyle bir başlık açma ihtiyacı duydum.


Müvekkilinizden ne kadar ücret alacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?
CMK alıyorsanız nelere dikkat etmemiz gerekli?
Adli yardım için de aynı şeyi soracağım.
Müvekkile dosyanın her aşamasında bilgi vermek gerekir mi? vs.


Kısacası işleyiş ile ilgili tecrübelerinizi aktarırsanız, ben ve benim gibi nice yeni meslektaşımız faydalanacaktır diye umuyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 04-11-2013, 12:30   #2
yeditepelişehir

 
Varsayılan

-Ücret için öncelikle avukatlık asgari ücret tarifesi yol gösterir ve ne olursa olsun burda belirtilen ücretlerin altına düşmemek gerekir.
- Değeri yüksek gayrimenkule ilişkin davalarda yahut yüksek tazminat elde edilebilecek davalarda belli bir yüzde karşılığı da anlaşabilirsiniz- ki bu şekilde anlaşın, garanti olsun-
- CMK'yı iyi bilin derim. Emniyet,jandarma,savcılık vs. den çağrıldığınızda yanınızda kanununuz olsun,şüpheliyle mutlaka görüşün ve ifadesini bu görüşmeden sonra aldırın. Susma hakkını kullanabileceğini de hatırlatın tabi öncelikle.
Adli yardım için görevlendirildiğiniz müvekkiller de mutlaka görüşün ama her aşamada kendisine bilgi vermeniz de gerekmez. Önemli gelişmeleri bildirebilirsiniz.
- Adli yardım olsun ya da diğer müvekkilleriniz olsun müvekkillerinizle görüşmelerinizde bir tutanak hazırlayın ki yarın öbür gün size'' benim demediğim şeyleri yazmışsınız'' gibi cümlelerle karşılaşırsanız elinizde delil olmuş olur.
Old 04-11-2013, 13:46   #3
Av.Mehmet KILIÇ

 
Varsayılan

Sayın Meslektaş'ım;

1-Peşin para almaya çalış, ne kadara anlaştığın değil, ne kadar aldığın önemlidir

2-Dosyada meydana gelen her gelişmeyi müvekkillerine bildir, bu onların hoşuna gidecek, bundan sonra bakiye ücret istemek de sizin için kolay olacak
Old 04-11-2013, 14:01   #4
Av. Erdem Akçay

 
Varsayılan

Tavsiye verecek kadar kıdemli hissetmesem de,

1- Bunu pek düşünmeyin. Masraf almadan hiçbir işe başlamayın. Masraf: Harcanacağı varsayılan miktarın iki katıdır. Kalanı iade edersiniz.

2- Kanunu iyi bilmek şart. Yakalama ile gözaltı arasındaki farkı bile bilmeden bu işi yapmaya çalışmak doğru değil. Özellikle soruşturma evresinde, ani kararlar vermeniz, ne olup bittiğini kavrayabilmeniz gerekiyor. Çok da çekinmeyin tabii ki. Avukatlık, kitaplardan değil, avukatlık yaparken öğreniliyor.

3- Adli yardım, CMK'daki soruşturma evresine göre size daha fazla düşünme, araştırma imkanı sağlıyor. Normal bir dava sürecidir.

4- Müvekkile önemli gelişmeleri bildirmek zorunludur. Ama bu, her ayrıntıyı anlatmak anlamına gelmez. Avukat olan bizleriz.
Old 04-11-2013, 14:10   #5
yeditepelişehir

 
Varsayılan

Sayın Mehmet Kılıç'ın yazdıklarına ek olarak '' iyi avukat kimdir ? '' sorusuna verilen bir cevap vardır : İyi avukat parasını alan avukattır Ya da avukat davayı kazandığında değil ücretini tahsil ettiğinde kazanmıştır
Old 05-11-2013, 10:06   #6
Av_Acar

 
Varsayılan

Müvekkilden alınacak ücretin kararlaştırılması hususunda karşınıza oturan kişiyi de biraz tartmanız gerekmektedir, örneğin asgari ücretle çalışan bir müvekkilinizin dosyasında rakamları fahiş tutar şu kadarı da peşin derseniz hadi eyvallah der gider.
Ancak bu rakamları belirlerken de sakın ola piyasanın ve tarifenin altına düşmeyin, ağzımızı maalesef yakan hep bu "sürümcü" avukatlar olmakta.

ikincisi özellikle ceza dosyalarında paranızı peşin alın yoksa çok peşinden koşarsınız. hukuk davaları için aynı şey diyemem netice olarak sonuç odaklı alacaklar oluyor genelde onlar için de güzel bir sözleşmeyle garanti altına alın kendinizi.

cmk işleri gözünüzü korkutmasın, şüpheli/sanığın haklarını bilin savunmanızı güzelce oturtun ondan sonrası gelir zaten, zamanla kıvraklık da kazanacaksınız.
Old 05-11-2013, 17:11   #7
lawyer sawyer

 
Varsayılan

Yeni başlayan avukatlar için şu soruya da cevap arayabiliriz belki; müvekkillere hukuki bilgi aktarmadan önce vekalet mi bekliyoruz? Eğer öyle ise baştan açgözlü davranmak müvekkili korkutur sanırım. Diğer türlü de meseleyi etraflıca anlatırsak vekalet vermeye gidiyorum deyip kim bilir hangi avukatla aldatır bizi?
Old 05-11-2013, 22:22   #8
Fiona

 
Varsayılan

Yorumlar ve değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum her birinize. Her bir nasihat altın değerinde.
Old 08-11-2013, 14:24   #9
üye26301

 
Varsayılan

İyi günler.. Meslekte çok yeni olmama rağmen gördüklerimi, bildiklerimi aktarmak istedim..Mesleğe ilk başladığımda icra takibine konu olan evrağımı alıp icra müd.nün karşısına dikilip ''şu çeki takibe koyar mısınız'' dedim. İcra müdürü gülümseyerek kendiniz takibi hazırlıyorsunuz dediğinde de ilgili yasa metnini (kendileri tarafından hazırlanması gerektiği husunundaki) okuyup bilgelik taslamıştım kendimce... Uygulama ile öğrenim süresince öğrendiklerimiz arasında maalesef farklılıklar bulunmakta.. Ayrıca; ne yazık ki hukuk derya deniz herşey hakkında bilgi sahibi olmamız imkansız..O yüzden; ''ben bu konu hakkında bilgi sahibi değilim'' deyip dosyayı reddetmeyi doğru bulmuyorum. Dosya hakkında en ufak bilgi sahibi olmasanız bile iyi bir araştırmayla işin üstesinden gelineceği kanaatindeyim. Saygılar..
Old 10-11-2013, 12:16   #10
uysal hukuk

 
Varsayılan slm

sayın meslektaşım siz bunu istanbulda bir icra dairesinde söyleseydiniz müdür avukat hanım dalgamı geçiyorsunuz filan diyebilirdi.sizi sadece gülümsemiş o da iyi
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Avukatlığın Hayalkırıklığına Uğrattığı Genç Meslektaşlarımıza Tavsiyeler Admin Konumuz : Hukukçular 67 20-01-2018 19:52
Bir Hukuk Fakultesi Dekanindan Tavsiyeler Cest la vie Hukuk Lisans Eğitimi 8 21-01-2008 11:00
Eskişehir'deki meslektaşlara alev Şehirlerarası Nöbetçi Avukat 0 07-01-2008 16:57
Hukuk Öğrencisine Tavsiyeler..! canbolat182000 Hukuk Lisans Eğitimi 11 18-08-2007 20:24
genç arkadaşlara tavsiyeler av. aslı uçaravcı Hukuk Sohbetleri 0 30-11-2006 21:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04195690 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.