Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takibin iptali mi menfi tespit davası mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2013, 23:05   #1
halilerdemir

Varsayılan takibin iptali mi menfi tespit davası mı?

Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Müvekkil aleyhine trafik kazasından kaynaklanan maddi tazminat talepli dava açılmış ve dava sonucunda müvekkilin 22.000,00 T.L maddi tazminat, 552,40 T.L de peşin harç, 383,05 T.L yargılama masrafı ve 2.640,00 T.L de vekalet ücreti ödemesine karar verilmiş ve karar temyiz edilmeksizin kesinleşmiş.
Alacaklı tarafından 16.12.2011 tarihinde sadece müvekkil hakkında ilamlı icra takibi yapılmış. İcra takibinde de müvekkilden 22.000,00 T.L asıl alacak, 2.640,00 T.L avukatlık ücreti, 352,40 T.L harç, 383,05 T.L yargılama gideri ve 3.973,59 T.L de işlemiş faiz olmak üzere 29.548,95 T.L toplam bedel talep edilmiş. 13.09.2013 tarihi itibari ile de dosya hesabı 39.781,57 T.L olarak gözükmektedir.
Alacaklı tarafından yine aynı alacaktan dolayı yani ilamdaki alacak kaleminde belirtilen 22.000,00 T.L asıl alacak ve 3.900,33 T.L işlemiş faiz olmak üzere 25.900,33 T.L toplam bedel talep edilerek ilk icra takibinden sonra ikinci icra dosyası ile sigorta şirketi aleyhine ilamsız icra takibi başlatılmış. Bu icra dosyasına da borçlu sigorta şirketi tarafından 24.896,08 T.L ödeme yapılmış ve dosya hala daha derdest görünmektedir. İcra dosyasına yatan para da alacaklı vekili tarafından 09.02.2012 tarihinde 23.541,88 T.L olarak icra Müdürlüğü’nden çekilmiştir.
Alacaklı tarafından sigorta şirketi tarafından yatırılan bu para da alacaklı tarafından 09.02.2012 tarihinde 23.541,88 T.L olarak çekilmesine rağmen bu bedel sadece müvekkil hakkında başlatılan ilk icra dosyasına bildirilmemiş ve bu dosyadan da müvekkilin menkul ve gayrimenkullerine haciz konulmuş ve icra takibi de tam bedel üzerinden devam ettirilmektedir. Bir diğer husus alacaklı tarafından müvekkilden 22.000,00 T.L asıl alacak, 2.640,00 T.L avukatlık ücreti, 352,40 T.L harç, 383,05 T.L yargılama gideri ve 3.973,59 T.L de işlemiş faiz olmak üzere 29.548,95 T.L bedel istenilmesine rağmen yine diğer dosyada borçlu sigorta şirketinden 2.640,00 T.L avukatlık ücreti, 352,40 T.L harç ve 383,05 T.L yargılama gideri talep edilmeden eksik bedel talep edilmiştir.
Müvekkil geri kalan bedeli yatırıp dosyayı kapatacak ancak alacaklı vekili tarafından icra dosyasındaki tam vekalet ücreti istenmekte ve sigorta şirketinin dosyaya yatırdığı icra vekalet ücreti dosyadan düşülmemektedir. Alacaklı tarafından mükerrer takip yapılarak aynı alacaktan kaynaklanan taleplerini iki farklı icra dosyası açarak müvekkilden de ayrıca icra vekalet ücreti ve ilama konu alacak talep etmeleri neticesinde icra dosyaları işin içinden çıkılmaz hal almıştır.
Dosyaları yeni inceledim ancak ilk icra takibinde sigorta şirketi borçlu gösterilmeden takip yapılmış ve takibin iptali istenilmemiş. İkinci icra takibinde de sigorta şirketi dava açmamış ve istenen bedeli icra dosyasına yatırmış. İlk icra dosyasında sigorta şirketinin yatırmış olduğu bedel düşülmemiş durumdadır. Alacaklı vekili de ilk icra dosyasından tam icra vekalet ücreti istediği için ben de menfi tespit davası açmayı düşünüyorum ama kararsız kaldım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılarımla.
Old 23-09-2013, 12:07   #2
üye7160

Yerinizde olsam ikinci takip dosyasının fotokopisini ve ödeme makbuzlarını alarak,tahsilde mükerrerlik iddiası ile ilk takip dosyasına sunar,ödemelerin dosyadan düşülmesini talep eder,bakiye borcun hesaplanmasını ister , red kararı alırsam da Memur mualemesini şikayet yolu ile sonuç elde etmeye çalışırdım.Zira menfi tespite nazaran daha kısa ve kolay bir yol.Deneyin derim..
Old 23-09-2013, 15:39   #3
namutenahi

Yaratıcı çözümlere bayılıyorum, hukukçu olmayı anımsatıyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi