Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardım/Hangi Mallar İçin Katılma Alacağı İstenir?Hangi Mallardan Katılma Alacağı İstenemez?

Yanıt
Old 16-08-2013, 13:38   #1
Konuk

Varsayılan Yardım/Hangi Mallar İçin Katılma Alacağı İstenir?Hangi Mallardan Katılma Alacağı İstenemez?

Merhabalar eşimle aylesi yüzünden anlasamıyoruz ve ayrılacagız merak ettigim kocamın babası kredi cekip araba aldı ve eşimin üzerine yaptı kendisine aldı o arabayıda eşimin üzerine yaptı mal paylasımında bu arabalar ortak malmı sayılır hak talep edebilirmiyim eşimin üzerine oldugu icin
Old 16-08-2013, 21:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Eğer eşiniz kazandığı para ile araba alsaydı, boşanma davası açılıncaya kadar ödenen kredinin yarı değeri için katılım alacağı davası açma olanağınız olabilirdi.

Eşinizin babası çektiği kredi ile oğluna araba almış ise,bu kredileri yine eşinizin babası ödüyorsa bu bağış sayılır ve katılma alacağının konusu oluşmaz.

Şu durumlarda katılma alacağı istenebilir.
Alıntı:

1. Çalışma karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri(Faiz veya kira geliri)

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.
Şu durumda katılım alacağı istenemez.

Alıntı:
1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla(Bağış) elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi