Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Facebook Sohbet Kanalinda Sarfedildiği Iddia Olunan Sözler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2013, 19:22   #1
furugferruhzad

Varsayılan Facebook Sohbet Kanalinda Sarfedildiği Iddia Olunan Sözler

Müvekkilim ticaret erbabı facebook üzerinden ticari münasebet içinde bulunduğu ve aynı zamanda arkadaş listesinde de bulunan A isimli kişi ile bir kısım özel görüşmeler yaptıktan sonra(müvekkil A/dan 30 bin TL değerinde UN alıyor.)Sana 10 bin TL yi yatırdım,yarın çekersin diyor.A tamam diyor.Ancak ertesi gün müvekkilin telefonuna mesaj atarak benim teslim ettiğim malın değeri 10 bin değil ki parayı iade ediyorum ancak daha önce sana açtığım alacak davasının(3 bin)parasını kesiyorum diyor.Müvekkil bu mesaja cevap yazmıyor ve para eksik iade edildiği(EKSİK İADE GEREKÇESİ OLARAK TA VERİLEN MUVAFAKAT GEREĞİ DİYE NOT DÜŞMÜŞ BANKA FİŞİNE) için savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.Savcılık A'nın ifadesine başvurduğunda A facebook sohbet kaydının bir çıktısını ekleyerek rıza var muvafakat var diyerek suç işlemediğini beyan ediyor.

Müvekkilim bu çıktılar üzerinde oynandığını bir kısım konuşmaların gerçek olduğunu ancak haaa tamam alırsın o davanın parasını şeklinde ilerleyen cümlenin kendisi tarafından yazılmadığını iddia ediyor.

SORUM:
1)Bu çıktı delil midir?
2)Bu tarz çıktılar üzerinde oynama yapılabilir mi?
3)Savcılık huzurda A 'ya açın face sohbet kaydını orjinali bir görelim deyip bunu delil kabul edebilir mi?Orjinal kayıt üzerinde oynama yapılabilir mi?İş bu sohbet A tarafından Noterden onaylatılsa delil niteliğinde bir değişiklik olabilir mi?Bu yönde bilişim uzmanlarının hazırladığı örnek bilirkişi raporları olanlar paylaşabilirler mi?Saygılarımla.
Old 10-07-2013, 23:56   #2
manolimato_06

1)Delildir, ceza muhakemesinde kanuna aykiri temin edilmedikce her şey delil olur.
2)Valla o teknoloji var, şimdinin çocukları bir görseniz başbakani eşeğe bile monte ediyorlar.
3)Neyin delil kabul edilip edilmeyeceği savci icin pek fark etmez, alakaliysa iddianameye koyar hakimin bilecegi is gerisi. Noter falan fark etmez, cezada kesin delil diye bir şey yok zira.

Gerçi bana göre ortada TCK anlamında bir suç da yok aralarındaki ilişki hukuki ihtilaftan başkaca bir şey değil bence fakat gene de bu soruşturmanın sonucunu merak ediyorum açıkçası...
Old 11-07-2013, 11:06   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan manolimato_06
1)Delildir, ceza muhakemesinde kanuna aykiri temin edilmedikce her şey delil olur.
2)Valla o teknoloji var, şimdinin çocukları bir görseniz başbakani eşeğe bile monte ediyorlar.
3)Neyin delil kabul edilip edilmeyeceği savci icin pek fark etmez, alakaliysa iddianameye koyar hakimin bilecegi is gerisi. Noter falan fark etmez, cezada kesin delil diye bir şey yok zira.

Gerçi bana göre ortada TCK anlamında bir suç da yok aralarındaki ilişki hukuki ihtilaftan başkaca bir şey değil bence fakat gene de bu soruşturmanın sonucunu merak ediyorum açıkçası...

PORTALDA bu soruyu sorduktan sonra araştırmaya devam ettim ve bir bilişim uzmanı ile görüştüm(her ne kadar Türkiye'de henüz üniversitelerde bu bölümle ilgili/bilişim uzmanlığı diplomalı kişiler yok ise de;sadece bir üniversitede var o da daha mezun vermemiş) çünkü facebook bu kadar yoğun olarak kullanılırken her meslektaşımın bir gün mutlaka benzer bir dava ile karşılaşacağını düşünüyorum; ulaştığım sonuçlar şöyle;

1)Proxyler, Mac adresi değiştiriciler, Açık kablosuz ağlar, screenshot (ekran görüntüsü kayıt) dosyalarının kolayca düzenlenebilir olması bilişim suçlarında çekilen her resmin veya kaydedilen .mht veya .html sayfanın kesin delil olarak nitelendirilmesine engel.Basit bir html editörü ile yazıları değiştirmek çok kolay.

2)Ekran görüntüsü üzerinde oynanırsa, oynandığının anlaşılması teknik olarak şu an mümkün değil.
Dolayısı ile verilen print screen çıktısının söz ile söylenmiş bir ifade ile eşdeğer kıymeti var başka bir deyişle delil değil "iddia"anlamına geliyor.
Old 11-07-2013, 11:47   #4
manolimato_06

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
çekilen her resmin veya kaydedilen .mht veya .html sayfanın kesin delil olarak nitelendirilmesine engel.

Sayın meslektaşım "Bu çıktı delil midir" sorunuzun cevabı hala "delildir" benim kanaatimce... Zira ceza muhakemesinde herşey delil olabilir, kesin delil diye bir ayrımın olmadığını ise daha önce zaten belirtmiştim.

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Basit bir html editörü ile yazıları değiştirmek çok kolay.

Daha önce ifade ettiğim gibi.

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Dolayısı ile verilen print screen çıktısının söz ile söylenmiş bir ifade ile eşdeğer kıymeti var başka bir deyişle delil değil "iddia"anlamına geliyor.

Verilen ekran görüntüsünün de delil olma özelliği vardır, -bu konudaki görüşünüze katılmamakla birlikte-sözlü bir ifadeden farkı olmasa dahi sözlü ifade de delildir, kaldı ki "iddia" da bir delildir.
Old 11-07-2013, 16:51   #5
Admin

1- Birinci sorunuzda "delil midir?" derken mahkemede ispat için yeterli mi diye soruyorsanız, hayır tek başına yeterli değildir, ancak facebook'tan yazışmanın teyidi ile birlikte IP adresinin istenmesi ile ispat niteliği kazanır ancak daha önce pek çok başlık altında arz ettiğim üzere facebook Türk mahkemeleri ile IP adresi paylaşımı yapmıyor.

2- Dijital her veri üzerine oynama yapılabilir, dolayısıyla evet o çıktı üzerinde de oynama yapılabilir. BKZ:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=76862

3- Edemez. Noterde onaylatmak da birşey ifade etmez. Zira facebook'tan IP adresi alıncaya (veya karşı taraf ikrar edinceye) kadar yazışma yaptığınız hesabın davalı/sanığa ait olduğunu ispat etmeniz mümkün değildir. Facebook'ta herkes her isimle kayıt açabilir. Yazıştığınız karşı tarafın facebook isminin Ahmet Yılmaz olması, o yazışmayı gerçekten Ahmet Yılmaz'ın yaptığını göstermez.

Çözüm:
1- Karşı tarafın ikrarı varsa sonuç alınabilir.
2- Hukuk davası söz konusuysa yemin teklif edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi