Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadastro tespiti-hak düşürücü süre

Yanıt
Old 10-11-2006, 13:42   #1
mehmet sirn

 
Varsayılan Kadastro tespiti-hak düşürücü süre

1987 yılında kadastro tespiti yapılmıştır. Bu tespite karşı itiraz edilmiş ancak Kadasto mahkemesi görevsizlik kararı verip davacının genel mahkemelerde dava açabileceğini belirtmiştir.
  • Kadastro mahkmesinin bu kararı taraflara tebliğ edilmemiş ve kesinleştirilmemiştir.
  • kadastro tutanakları kesinleştirilmeden tapuya tescil yapılmıştır.
  • Kadastro kanunun 12/3. maddesi," Bu tutanaklarda belirtilen haklara, sınırlandırma ve tespitlere ait tutanakların kesinleştiği tarihten itibaren on yıl geçtikten sonra, kadastrodan önceki hukuki sebeplere dayanarak itiraz olunamaz ve dava açılamaz." demektedir.
  • kadastro tutanakları kesinleştirilmeden tapuya tescil yapılmışsa kadastro kanunun 12/son maddesine göre 20 yıllık süre içinde genel mahkemelerde dava açılabilir mi?
Yanıt verecek değerli meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-11-2006, 16:42   #2
Av.M.Aydın Bilen

 
Varsayılan

Sn.mehmet sirn,
Kadastro Mahkemesi'nin görevsizlik kararı " tutanak kesinleştiği için " olabilir.Tutanağın kesinleşmesi askıdan itibaren 30 gündür.Kadastro mahkemesine müracaat edildiğinde bu 30 günlük süre geçmiş ise artık Kadastro mahkemesi değil genel mahkemeler görevlidir.İdari açıdan 30 günlük süre geçtiği için de tescil yapılır.Bu nednel tutanak kesinleşmeden tapuya tescil yapıldığı şeklindeki tesbitiniz buna göre yeniden değerlendirmenizi öneririm.
Kadastro tutanaklarını temin ederek incelemeye başlanması gerekir.Tutanağın askıya çıkış ve indirilme tarihi,tutanağa itiraz edilip edilmediği edilmiş ise itiraz tarihini bildirir iseniz daha somut yardımcı olabilirm.
İyi çalışmalar.
Old 13-11-2006, 13:43   #3
mehmet sirn

 
Varsayılan

Kadastro Mahkemesi, müvekkilleri adına itiraz eden avukatın dosyaya vekaletname ibraz etmemesi nedeniyle itirazı reddetmiş ve görevsizlik kararı vermiştir. Tapulama tutanağının arka kısmında "...... karar aleyhine süresi içinde Tapulama Mahkemesine dava açıldığında komisyon kararı kesinleşmemiştir." şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Tüm tutanaklara 30 gün içinde itiraz edilmiş ama çoğu itiraz yukarıda bahsettiğim sebep yüzünden reddedilmiş. Kadastro mahkemesinin bu kararı taraflara tebliğ edilmeden tapuya tescil edilmiş.

Soru: bu şekilde tapuya tescil edilen taşınmazlar için genel mahkemelerde dava açma süresi (hak düşürücü süre) 10 yıl mıdır yoksa 20 yıl mıdır?

Kadastro kanunun 12/son maddesi kafamı karıştırdı, sanki bu durumda hak düşürücü süre 20 yılmış gibi geliyor.

Kadastro kanunu 12/son maddesi: " Kesinleşmemiş tutanaklar herhangi bir nedenle tapuya tescil edilmişse, iddia ve taşınmazın niteliğine bakılmaksızın, taşınmazı tescil tarihinden itibaren 20 yıl müddetle malik sıfatıyla zilyetliğinde bulunduranlar ile bunların akdi ve kanuni halefleri açılmış ve açılacak olan davalarda medeni kanunun tapuya itimat prensibinden yararlanırlar."
Old 14-11-2006, 12:47   #4
Av.M.Aydın Bilen

 
Varsayılan

Sn.mehmetsirn,
Tutanağın kesinleşmesi anlattığınız durumda mahkeme kararının kesinleşmesi tarihinden itibaern hesaplanır.Karar tebliğ edilmemiş ve kesinleşmemiş ise tutanak da kesinleşmemiştir.Bu nedenle 10 yıllık hak düşürücü süre de geçmemiştir.
Kadastro mahkemesindeki eksik usuli işlemleri tamamlarken Genel mahkemede tapu iptali ve tescil davası açılabilir.
İyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yazılı sözleşme olmadığı durumda kira tespiti ve tahliye için süre obaykan Meslektaşların Soruları 4 19-12-2011 14:11
Tam Yargı Davası-Hak Düşürücü Süre ve Bir Aile Dramı Av. Can DOĞANEL Meslektaşların Soruları 6 04-04-2010 13:20
Kadastro tespiti-tapu iptali ve tescil Burak Demirci Meslektaşların Soruları 6 06-07-2009 15:07
Kadastro tespiti/tapusuz taşınmaz/satım hidayet Meslektaşların Soruları 4 30-09-2006 21:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03105497 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.