Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bedelsizliğe dayalı menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2013, 12:41   #1
parézer

Olumsuz bedelsizliğe dayalı menfi tespit davası

Merhabalar

Müvekkil bir giyim markasının bayiliğini yapmakta,ürünlerini satmaktadır. Müvekkil mal satın almak için şirkete çek vermiş ve bu çeklerin henüz ödeme günleri gelmemiş, müvekkil malları da almamış. Bu arada bayiliğini yaptığı şirket iflas etmiş ve kayyım atanma durumu söz konusu. malların teslimi de söz konusu olamayacak.
Bu durumda almadığı ve alamayacağı malların karşılığında verdiği çeklere ilişkin bedelsizliğe dayalı tespit davası açmayı düşünüyorum.

-Bu davayı davacı ikamettinin olduğu yerde açabilir miyim.
Malları müvekkil sipariş verdikten sonra şiirket İstanbuldan kargoya verip müvekkile gönderiyor ve kargo ücreti müvekkil tarafındna karşılanıyor.Bu durumda teslim yeri davacı ikameti sayılır mı? Yetki konusunu bu husus etkiler mi)
-Çeklerin ödeme günü geldiğinde sorun yaşamamak için hangi işlemler yapılabilinir.

Görüş ve önerileriniz paylaşmanızı bekliyorum.

İlgiliniz için şimdiden teşekkürler...
Old 08-04-2013, 14:09   #2
silwersnake

Üstadım buna benzer bir dava açmış idim. Müvekkilim bir işyeri kiralamış ve tadilatına başlamıştı, yapacağı tadilat masrafını bir kısım kiradan mahsup etmiş, geri kalanı için ise üç adet çek vermişti. Fakat henüz bir gün bile kiralananı kullanamadan, işyerinin bulunduğu alışveriş merkezinin kapısına kilit vuruldu. Müvekkilimin kira karşılığı vermiş olduğu çekler dolayısıyla menfi tespit davasını, kendi ikametgahımızda açtık ve davayı kazandık ancak; çeklerin dava dışı üçüncü kişilere ciro edilmesi durumunda, bizim açtığımız menfi tespit davası sadece işyeri sahibine karşı gerçerli olacaktı ve çeki elinde bulunduran üçüncü kişilere karşı herhangi bir hukuksal koruma sağlamayacaktı. Yine de davayı açtım zira bu davanın neticesi, ileride müvekkilim aleyhine icra takibi yapılır ise elimde bir delil teşkil edecekti.

Uzun lafın kısası; açacağını menfi tespit davası, çeki elinde bulunduran üçüncü kişilere karşı herhangi bir koruma sağlamayacaktır. Sadece belki bir ödemezlik def'i olarak kullanabilirsiniz. Çeklerin ödeme günü geldiğinde yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Ticari açıdan zor duruma düşmemek için ödemeyi yapmanızı ve zaten iflas eden ve kayyum atanacak olan o şirkete rücu etmenizi öneririm.
Old 09-04-2013, 14:33   #3
parézer

Cevabınız için teşekkürler
Davayı açtıktan sonra müvekkil mahkeme ve numarasını belirterek davayı gerekçe gösterip bankaya çeklerin ödenmemesi talimatı verebilir mi? Yetki konusunda müvekkilin ikametinde açmayı düşünüyorum. Umarım olumsuz sonuçlanmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi