Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

DİŞ Protez Hakki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2013, 01:58   #1
TürkiyeTescilliMarkalar

Varsayılan DİŞ Protez Hakki

S.A
Bundan iki yıl önce Devlet Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı ımerkezinde diş protez takıldı.Protezim bir hafta sonra kırıldı.Büyük bir kırık değildi fakat beni çok rahatsız ediyordu.Doktoruma birkaç kez konuyu açtığımda beni geçiştirdi ve önemsiz olduğunu belirtti.Aradan iki yıl geçti diş etlerimde iltihap vb rahatsızlıklar oldu.Tekrar aynı doktora gittim sıkıntı yok deyip ilgi göstermedi.Rahatsızlığım artınca özel hastaneye gittim ordaki doktorda protezi kibarca almak yerine kırarak aldı ve şaşkınlık içinde o hastaneyi terkettim.Şimdi izmirde üniversite hastanesi yerine istersem zirkonyum istersem porselen yeniden takılabileceğini belirtildi, fakat protez hakkım 4 yıl olduğundan 2 yıl daha beklemem gerektiği veya taahhüt iptali yapılması gerektiği belirtildi.Bu arada Sağlık bakanlığına dilekçe yazdım ve hemen önceki hastanemin Hasta hakları birimi aradı.Hiç iletişim kurulmadan derdimi sormadan ve izahıma gerek görmeden diş koltuğuna oturttular ve kırılan dişim olmadığından yapılcak bir şey yok denilip gönderildim.Ben sağlam protezimi çıkarıp atmadım sonuçta bu sorunum nasıl çözebilirim.Nasıl hareket etmeliyim.Lütfen bana bilgi veriniz.Şuan kırılan porselenimin yerinde geçici dişim aylardır ağzımda ve rahatsızım.
Saygılarımla.
Old 26-07-2013, 10:30   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.

Aslında ilk gittiğiniz gittiğiniz sağlık kuruluşunun elinden daha fazlası gelmeyecektir. O an için hazırda bulunmayan protezin incelenmesi mümkün olamayacağından hata tespiti, tamir, değiştirme vs gibi işlemlerde bulunamayacaklardır.
Ancak tabi ki kamu kurumları da olsa eylemleri neticesi meydana gelen zararlardan sorumludurlar. Bu sebeple idari yargıda tam yargı davası açabilirsiniz. Fakat kusurun ispatı konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Diğer taraftan gittiğiniz serbest çalışan ikinci hekimle olan ilişkiniz daha farklı bir hukuku statüdedir. Serbest çalışan hekimin sorumluluğu özellikle protez konusunda daha fazladır. Özensiz bir şekilde isteğiniz dışı protezinizi kırdığından dolayı ilk kurumdan farklı olarak ayrıca sorumluluğu doğacaktır.

Bu konular oldukça teknik olduğundan profesyonel hukuk desteği almanızı öneririm.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi