Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka kredileri masrafları hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2013, 15:09   #1
Burcu Etöz

Varsayılan Banka kredileri masrafları hakkında

Müvekkil 2009 yılında konut kredisi çekerek 2500 TL dosya masrafı ödüyor. daha sonra 2010 yılında krediyi yapılandırmaya gidiyor ve yeniden 1200 TL dosya masrafı alınıyor. Şimdi sorun şu: tüketici mahkemesinden bu her iki dosya masrafı toplamı olan 3700 TL yi isteyebiliyor muyuz? Bulduğum yargıtay kararlarının hiçbirinde her ikisi birarada yok. ya sadece dosya masrafı stenmiş ya da yeniden yapılandırma masrafı. Cevap veren tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 22-03-2013, 15:47   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Burcu Etöz
Müvekkil 2009 yılında konut kredisi çekerek 2500 TL dosya masrafı ödüyor. daha sonra 2010 yılında krediyi yapılandırmaya gidiyor ve yeniden 1200 TL dosya masrafı alınıyor. Şimdi sorun şu: tüketici mahkemesinden bu her iki dosya masrafı toplamı olan 3700 TL yi isteyebiliyor muyuz? Bulduğum yargıtay kararlarının hiçbirinde her ikisi birarada yok. ya sadece dosya masrafı stenmiş ya da yeniden yapılandırma masrafı. Cevap veren tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Site içi arama ile bu konuda oldukça fazla karar ve görüşe ulaşmanız mümkün..
Ben istenebileceği kanısındayım. Yargıtay bu konuda birtakım ölçütler geliştirmiş olup, bunların en önemlisi, müşteriden "afaki" ve nasıl belirlendiği, hangi unsurlardan oluştuğu anlaşılamayan tutarlar istenemeyeceğidir. Davalı banka, yargılamada bu masrafları isbatlayamadığı takdirde, bunları iade etmelidir, kanısındayım.
Old 22-03-2013, 21:50   #3
raportör

Olumlu kredi masrafları

Alıntı:
Yazan Burcu Etöz
Sayın Avukatım, 13. Hukuk Dairesinin bahsetmiş olduğunuz uyuşmazlıklarla ilgili vermiş olduğu her iki kararda da aslında içerik olarak 'dosya masrafı' temalıdır. Yani 10.02.2011 tarihinde ve 2011/1870 kararıyla 13.Hukuk Dairesi 'Sözleşmede açık bir hüküm bulunmadığı halde banka tarafından ‘masraf, komisyon veya ne ad altında olursa olsun’ tüketiciden müzakere edilmeden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığına hükmetmiş. %2 Yapılandırma komisyonu, erken ödeme vb.(nederseniz deyin) 15.12.2011 tarihli ve 2011/19204 kararında da 'Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır.' diyerek tüketiciyle müzakere edilmeden alınan ücretlerin ne ad altında olursa olsun haksız şart olduğuna hükmetmiştir.
Ben de bir raportör olarak bu tür uyuşmazlıklarda her iki kararı da kullanarak tüketici lehine kararlar veriyorum. O sebeple her iki ücreti de ilgili Yargıtay kararları gereği istemeniz gerekir.
Old 24-03-2013, 01:00   #4
Av. İlhan SALBAŞ

sakli tutarak simdilik 1.500-2.000 tl dosya komisyon vs masrafi altinda 1.200 tl yapilandirma masrafi adi altinda talep ederek rapora gore islah edebilirsiniz. cunku hayat sigortasi iade edilmedigi gibi banka eksper masrafi disardan 3.kisiye yaptirilmis ve makbuz varsa iade edilmediginden masrafi basta tam istemeyiniz. ikisi ayni anda isteniyor ve hic sorunla karsilasmadim hep kabul oldu.
Old 24-03-2013, 11:45   #5
raportör

Alıntı:
Yazan Av. İlhan SALBAŞ
sakli tutarak simdilik 1.500-2.000 tl dosya komisyon vs masrafi altinda 1.200 tl yapilandirma masrafi adi altinda talep ederek rapora gore islah edebilirsiniz. cunku hayat sigortasi iade edilmedigi gibi banka eksper masrafi disardan 3.kisiye yaptirilmis ve makbuz varsa iade edilmediginden masrafi basta tam istemeyiniz. ikisi ayni anda isteniyor ve hic sorunla karsilasmadim hep kabul oldu.
Sayın Avukatımızın da ifade ettiği gibi Ekspertiz ücreti ve GEÇMİŞ döneme ait Hayat sigortaları için iade talepleri kabul edilmiyor.Dosya masrafı/istihbarat ücreti/operasyon masrafı/kredi kullandırım ücreti vb. (ne isimler gördüm şaşırırsınız)ne ad altında olursa olsun alınan ücretler için 1.191,63 TL' ye Hakem Heyetine üstü için tüketici Mahkemesine başvuruyu mutlaka yapınız.Zira bu şekilde bankaların hizaya getirilebileciğini düşünüyorum. Bu bir satranç oyununa döndü artık çünkü bankalar da boş durmuyor.Tüketicinin elinde belge olmadığını bildiği için istediğimiz savunmalara cevap vermiyor daha sonra da Tük.Mahkemesinde dava açıyor. 40 TL kart aidatının iadesi için yazdığımız kararlara bile Tüketici Mahkemesinde dava açıyor veya bahse konu kartı iptal etme cihetine gidiyor ki tüketici bezsin..uğraşmasın..o sebeple mutlaka başvuruları yapalım. Bu oyunu ticari halkanın zayıf halkası olan biz tüketiciler kazanalım...
Old 14-07-2015, 15:27   #6
raportör

Varsayılan ekspertiz ücreti

o gün itibariyle alınamadığını söylediğim Ekspertiz ücretlerinde bir düzeltme yapmak gerekiyor...zira o günden bu yana geçen zamanda ekspertiz ücreti uyuşmazlıklarında tüketici lehine kararlar çıkmaktadır....burada ki tek istisna bankanın bu ücreti 3. kişilere ödediğini ispat etmesidir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi