Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nüfus kaydının düzeltilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2013, 12:16   #1
allegria

Önemli Nüfus kaydının düzeltilmesi

İyi günler

Müvekkilimin boşanma davasına bakmıştım. Bugün kendisiyle görüştüm ve şöyle bir probleminin olduğunu söyledi
Annesi vefat etmiş ve kendisi veraset ilamı için başvurmuş. Ancak hala eski eşinin kütüğüne kayıtlı olduğunu söylemişler kendisine.
Şöyle özel bir durum söz konusu. Kendisi Bulgaristan'da evlenmiş ve evlenme ile nüfus cüzdanı sahibi olmuş
Ve o zaman nüfus cüzdanına kızlık soyadı olarak babasının soyadını değil de eşinin soyadının latincesini yazmışlar
Nüfustan sorgulama yaptırdığımda boşanmış olduğu ve eski kütüğüne döndüğü görülmekte ama zaten eski kütüğü de yine eski eşinin kütüğü olarak çıkıyor

Biz, annesinin mirasçısı olabilmesi için babasının kütüğüne geçiş yapması için dava açacağız
Ancak daha önce böyle bir olayla karşılaşmadım, izlemem gereken yol nedir?

Çok teşekkür ederim.
Old 23-03-2013, 11:16   #2
av.sibell

merhaba,

benzer bir olayda iç işleri bakanlığı nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlüğü ile görüştüm. (doğru birim burası çok arayarak bulduğum için siz aramayın)

bulgaristan evlenmiş ve boşanmış olarak gelen kadınlarda kadın eşin kütünden geldiği için tc de ayrı bir kütükten işleme alınıyor. başka bir ifadeyle ayrı bir aile oluyor.

ilgili birime gerekli evraklar başvuru yaparsanız kütük birleştirme ve isism düzeltme talebinde bulunabiliyorsunuz.

gerekli evraklar biri kırmızı pasaport ancak elinizden alınmış ise müdürlük celbini sağlayıp kayıtları inceliyor.

iletişime geçerseniz-yeri ankarada- yardımcı olurlar

bende benzer bir durumu çözmeye çalışıyorum. ancak dava açmadan önce idari yola başvurmayı düşünüyorum.

saygılarımla
Old 25-03-2013, 09:15   #3
allegria

merhabalar
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim
bulunduğum yerdeki nüfus müdürüyle görüştüm ve bu hususun ancak dava ile çözümlenebileceğini, kütüğe dair değil de sadece soyisminin düzeltilmesi davası açmam gerektiğini söyledi.
dediğiniz gibi kendisi ayrı bir kütükte görünecek ve soyisim değişikliğinden sonra nüfus müdürlüğü 'bu kişi bu kişinin babasıdır' tarzında bir şerh düşecekmiş. Bir de apostil tasdiği yapılırsa problem kalmayacakmış.
bu nedenle ben nüfus kayıt düzeltme davası açacağım sanırım.
Old 05-02-2019, 12:52   #4
Av. Canan (:

Merhabalar,
Yıllar sonra sitede başlığı görüp çözüm arayanlardanım. Benzer bir durum bizde de söz konusu. Mübadele sırasında anne ve baba ayrı ayrı Türkiye'ye geldikleri için müvekkilin Türkiye'de iki kütük kaydı bulunmakta. Kendisine aile mahkemesinde kütük birleştirme talepli dava açması gerektiğini söylemişler ancak ben davanın asliye hukuk mahkemesinde açılması gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca bu davalarda inceleme ve süreç nasıl olmakta, ivedilikle bir karar almam mümkün müdür sizce?
Old 05-02-2019, 19:06   #5
thanatos

asliye hukuk mahkemesinde Mükerrer nüfus kaydının İptali istemli nüfus kaydının düzeltilmesi davası açılacak. silinmesi İSTENMEYEN kaydın bulunduğu yer mahkemesi yetkili. nüfus müdürlüğü davalı olacak. nüfus kayıtları inceleniyor ve yaşıyorsa davacının anne ve babası tanık olarak dinlenebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi