Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma kesinleşince aile konutunu boşaltma

Konuyu Kilitleyin
Old 19-03-2013, 00:19   #1
Konuk

Önemli Boşanma kesinleşince aile konutunu boşaltma

İyi akşamlar,
Davamın boşanma hükmü kesinleşti tazminata itiraz ettiler
Dosyam Yargıtay"da,Yargıtay"a giden dosyamda aile konutu şerhinin Tazminat hükmü kesinleşene kadar tedbiren devamını
talep etmiştik.Davalı şimdi evin gaz aboneliğini iptal ettirmiş yakında elektrik ve suyu kestirtecekmiş daha evvel de ihtarname yollayarak evi boşaltmamızı istemişti.
Ben tazminatı aldıktan sonra taşınabilirim.Bu durumda ne gibi haklarım olduğunu öğrenmek istemekteyim.
Düşünülürse az kusurlu taraf olan eş tazminat hak ediyor,
tazminata itiraz ediliyor,boşanma gerçekleşiyor,emekli maaşı olduğu için nafaka kesiliyor,ve tazminatı eline almadan kadın kapının önüne konuyor gibi bir durum ortaya
çıkıyor,bu durumu bana açıklayacak hukukçulara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 19-03-2013, 11:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Tapudaki aile konutu şerhi ancak bir mahkeme kararı ile kaldırılabilir.Yasaya göre tedbirler karar kesinleşinceye kadar devam edecektir.

Bu durumda aile konutu şerhi kaldırılmadığı sürece ,konutun aile konutu niteliği devam eder.

Bilindiği gibi aile konutu eşin konutu şerhi devir veya kısıtlayıcı işlemleri diğer eşin rızasına bağlar.

Konutta yaşamaya devam etmeyi dava süresinde evin tahsisi ile sağlamak daha uygun bir tedbirdir.

Yine koruma kararı ile de tahsiz mümkündür.

Daha detaylı bilgi ve hukuki sürecte ne yapılabileceğine ilişkin bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 19-03-2013, 13:00   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi akşamlar,
Davamın boşanma hükmü kesinleşti tazminata itiraz ettiler
Dosyam Yargıtay"da,Yargıtay"a giden dosyamda aile konutu şerhinin Tazminat hükmü kesinleşene kadar tedbiren devamını
talep etmiştik.Davalı şimdi evin gaz aboneliğini iptal ettirmiş yakında elektrik ve suyu kestirtecekmiş daha evvel de ihtarname yollayarak evi boşaltmamızı istemişti.
Ben tazminatı aldıktan sonra taşınabilirim.Bu durumda ne gibi haklarım olduğunu öğrenmek istemekteyim.
Düşünülürse az kusurlu taraf olan eş tazminat hak ediyor,
tazminata itiraz ediliyor,boşanma gerçekleşiyor,emekli maaşı olduğu için nafaka kesiliyor,ve tazminatı eline almadan kadın kapının önüne konuyor gibi bir durum ortaya
çıkıyor,bu durumu bana açıklayacak hukukçulara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın meslektaşımın yanıtına aynen katılıyorum. Sadece ekleme yapmak istiyorum. Boşanmaya ilişkin hüküm kesinleştiğine göre, kararda gösterilen tazminatı icra takibine konu edebilirdiniz.

Aynı şekilde davalı eş de kesinleşme nedeniyle evi boşaltmanız için size dava açabilir.Szden "işgal tazminatı" adı altında bir miktar para talep edebilir. Ancak, zorla çıkaramaz.
Old 21-03-2013, 11:16   #4
Konuk

Önemli Boşanma kesinleşince aile konutunu boşaltma

İyi günler,
İlgilerinize çok teşekkür ediyorum.Gelen yanıtlardan davam hakkında eksik bilgi verdiğimi anlamaktayım.Maddi ve Manevi
Tazminat talepli Boşanma Davamın Boşanma Hükmü kesinleşmiş
tir.Davalı yan dosyamızı sadece Tazminat yönünden itirazla Yargıtay'a
göndermiştir.Aile konutu Şerhli olan konut 2009 yılından beri bana tahsislidir.Tahsis ara kararında dava sonuna kadar denmektedir.Benim öğrenmek istediğim dava sonu ibare_
sinin açılımıdır.Davalının ancak Mahkeme kararı ile tahliye
isteyebileceğini anlamaktayım,fakat bu yolun uzun süreceğini düşünen davalı evimizin temel ihtiyaçlarını(gaz,elektirik,su)abonelıklerını iptal yönünde hareket ederek bizi evden çıkmaya zorlamaktadır,çünkü onlar kendi adınadır.Benim öğrenmek istediğim bu durumdaki yasal haklarımdır.
Old 21-03-2013, 14:28   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,
İlgilerinize çok teşekkür ediyorum.Gelen yanıtlardan davam hakkında eksik bilgi verdiğimi anlamaktayım.Maddi ve Manevi
Tazminat talepli Boşanma Davamın Boşanma Hükmü kesinleşmiş
tir.Davalı yan dosyamızı sadece Tazminat yönünden itirazla Yargıtay'a
göndermiştir.Aile konutu Şerhli olan konut 2009 yılından beri bana tahsislidir.Tahsis ara kararında dava sonuna kadar denmektedir.Benim öğrenmek istediğim dava sonu ibare_
sinin açılımıdır.Davalının ancak Mahkeme kararı ile tahliye
isteyebileceğini anlamaktayım,fakat bu yolun uzun süreceğini düşünen davalı evimizin temel ihtiyaçlarını(gaz,elektirik,su)abonelıklerını iptal yönünde hareket ederek bizi evden çıkmaya zorlamaktadır,çünkü onlar kendi adınadır.Benim öğrenmek istediğim bu durumdaki yasal haklarımdır.

İlk cevabıma bakarsanız "boşanma hükmünün kesinleştiğine" dikkat çekmişim zaten. Kararda "dava sonuna kadar"denildiğine göre "boşanma kararının kesinleşmesine kadar" konutta oturma hakkınız bulunmaktadır. O tarihten sonra "fuzuli işgalci" sayılırsınız.

Doğal gaz, elektrik ve su aboneliğinin iptali sizi zor durumda bıraksa da, aboneliği iptal ettirmek abonenin hakkıdır. Çünkü konutta kendisi oturmamaktadır. Siz iyiniyetli olabilirsiniz ama tüketim masraflarının ödenmemesi halinde, kurumlara aboneler sorumlu olmakta ve icra takibinde muhatap onlar olmaktadır. Abonelikleri kendi adınıza alabilir misiniz, bilmiyorum.

Burada önemle bir hususu anımsatmak isterim. Sizin işgaliniz hukuken haklı değildir. Ancak, eski eşinizin dava yolunu bırakıp sizi cebir yoluyla çıkarmak istemesi de haklı değildir. Okuyanlar yanlış anlamasın diye bu nüansa dikkat çekmek istedim.

Ayrıca ikinci mesajınızda da tazminatları icra takibine konu edip, etmediğinizi açıklamamışsınız. Tekrar anımsatayım, boşanmaya ilişkin hüküm kesinleştiği için icra takibi yapabilirsiniz.
Old 21-03-2013, 19:01   #6
Konuk

Varsayılan Boşanma kesinleşince Aile konutunu boşaltma

İyi günler,
İlginize çok teşekkür ediyorum.Yeni Medeni Kanunun mağdur
durumda kalan eş için ne gibi bir çözüm getirdiğini bir türlü anlayamamaktayım.Ben ve benim gibi nice anneler veya babalar böyle durumda kalmıştır acaba?Tekrar ediyorum az kusurlusunuz,Türkiye şartlarına göre yüksek addedilebilecek bir Tazminat hak ediyorsunuz,davalı Tazminatı çok bularak dosyayı Yargıtay'a gönderince davacı olarak biz de Temyize İtirazla, davayı açarken talep ettiğimiz miktarı istiyoruz.Bu sebeple İcra Davası açamadık.
Boşanma Hükmü kesinleşti.Zaten Tedbir nafakası da kesildi.Bunun üstüne bir de evden tahliye istendi,bu da yetmedi gazımız kestirildi.27 yıllık bir evlilikten sonra hangi yasa bana bu durumu reva görmüştür?Burada aksayan birşeyler olduğunun ispatı vardır.Örnek bir dava olarak incelenip uygulamadaki aksaklıklar için çözüm aranmalıdır diye düşünmekteyim. Davalı iş adamı olup yüksek yaşam standartına sahiptir.Aile konutu bana tahsislidir.Hal böyle olunca tahsis süresinin en azından dava Yargıtay'dan dönene kadar devam etmesi gerekmezmiydi?
Old 23-03-2013, 21:58   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Daha önce de açıklandığı gibi,boşanma kararınız kesinleşmiştir.Bu durumda temyizde dahi olsa tazminat icra takibine konu edilebilir.

Tazminatınızı ıcra takibi ile tahsil edebilir ve elde edecegız kazanım ile yeniden hayatınızı kurabilirsiniz.

2-Boşanma davasında kabul edilen tedbirler boşanma kararı kesinleştiğinde sona erer.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi