Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

polisin avukatlık bürosuna baskını

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2013, 22:01   #1
sibelokandan

Varsayılan polisin avukatlık bürosuna baskını

Herkese iyi akşamlar,bugün borçluyla büromda yaşadığım sözlü münakaşa neticesinde hakkımda şikayetçi olmuş ve olaydan kısa bir süre sonra uç adet polis büroma gelerek(yanlarında borçlu da olmak suretiyle)burada hakaret suçu işlenmiş dediler.ben olayın şokunu atlatamadan bir süre sonra sivil polisler geldiler büroma.bu hususta bir düzenleme yok mudur?yarın polisler hakkında şikayetçi olacağım.
Old 13-03-2013, 10:04   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sibelokandan
Herkese iyi akşamlar,bugün borçluyla büromda yaşadığım sözlü münakaşa neticesinde hakkımda şikayetçi olmuş ve olaydan kısa bir süre sonra uç adet polis büroma gelerek(yanlarında borçlu da olmak suretiyle)burada hakaret suçu işlenmiş dediler.ben olayın şokunu atlatamadan bir süre sonra sivil polisler geldiler büroma.bu hususta bir düzenleme yok mudur?yarın polisler hakkında şikayetçi olacağım.

Bu konu Avukatlık Kanunu'nun 58 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Polisler büronuzda ne gibi bir işlem yaptılar ki şikayetçi olacaksınız?
Old 13-03-2013, 10:52   #3
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan sibelokandan

Her şeyden önce polisin bu kadar kısa sürede ve yetkisi olmamasına karşın,hakkınızda yargılama yapıp,mahkumiyet kararı verip sonra da kararı kesinleştirip sizi suçlu konumuna getirmesi çok komik.Polisin bu hızı karşısında adli sicil kaydınızı da kontrol edin derim!Polis ne amaçla gelmiş,bilgi vermek için se zaten tarafınıza gerekli bildirim yapılacaktır.Polisin yetki sınırlarını ve haddini aştığını düşünüyorum...
Old 13-03-2013, 14:48   #4
sibelokandan

polis ne amaçla geldiğini söylemedi ilginç tarafı müşteki de polislerle birlikte içeri girip olayları izledi, yaklaşık bir saat sonra da sivil polisler gelerek sekreterimin tanık olarak gösterildiğini ve sekreterimi götüreceklerini söylediler. polislerin ne yapmaya çalıştıklarını halen anlamış değilim.
Old 13-03-2013, 15:31   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Sibel Okandan;

Polis memurlarının, görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle sizi mağdur etmiş olmaları nedeniyle, Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesinde ifadesini bulan "görevi kötüye kullanma" suçunu işledikleri kanaatindeyim.
Old 13-03-2013, 17:00   #6
sibelokandan

savcı ile gidip görüştüm, memurların kendi edepsizlikleri olduğunu böyle şeylerin doğal olduğunu söyledi
Old 13-03-2013, 17:06   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan sibelokandan
savcı ile gidip görüştüm, memurların kendi edepsizlikleri olduğunu böyle şeylerin doğal olduğunu söyledi
Eşinin fiziksel şiddetine maruz kalıp karakola sığınan kadına "kocandır elbette dövecek, hadi evine git, uğraştırma bizi" diyen polis memurlarından farklı bir zihniyet yaklaşımı değil.
Old 13-03-2013, 17:27   #8
sibelokandan

av. kanunu 58. madde dedim, o büro aramaları için geçerli dedi savcı, bizi koruyan bir hüküm olmaması ne acı
Old 13-03-2013, 17:56   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sibelokandan

Bence, olaya profesyonel bakamadığınız için, bir avukata ihtiyacınız var. Bir meslektaşınızdan ve baronuzdan gerekli desteği alabilirsiniz.
Old 13-03-2013, 18:01   #10
sibelokandan

keşke olaya herkes bizim kadar profesyonel bakabilseydi avukat bey o zaman ne şiddet gören kadınlar ne de meslektaşlarımız bu sıkıntıları yaşamazdı...
Old 13-03-2013, 21:22   #11
turkuaz_ar

Öncelikle geçmiş olsun sayın meslektaşım, malesef adaletin üvey evlatları muamelesi görüyoruz, gerçekten çok acı.

Polisin büronuza gelerek, sizi sorgulama yetkisi yok. Bunu yapacak mercii hakkınızda yapılan şikayet neticesinde, bilginize başvurulmak üzere düzenlenen bir tebligat neticesinde C.Başsavcılığına savet olunarak savcı huzurunda ifade vermenizdir. Suç üstü halleri dışında avukatın üstü dahi aranamazken, nasıl olur da polis memurları gelerek büronuzdan bürokrasiye aykırı şekilde size soru yöneltebilir? anlamak mümkün değil. Ancak polislerin kimliklerini gördünüz mü bilmiyorum, bana gerçek bir polisin yapamayacağı kadar cesurca bir davranış gibi geldi. Şayet şahıs isimlerini biliyor iseniz, polisler hakkında suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. ayrıca meramınızı anlattığınız halde size hukukçu olarak destek olmayan savcı hakkında da, baronuz aracılığıyla suç duyurusunda bulunmanızı öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi