Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim şirketlerde kayyım talebi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2012, 17:51   #1
zybyrm

Mesaj Anonim şirketlerde kayyım talebi.

Bir anonim şirketimiz var.Bu şirketin en son yapılan genel kurulu 2008 yılında olmuştur.2008 den sonra genel kurul toplanmamış aynı zamanda denetçilerde genel kurulu toplantıya davet etmemiştir.Yani uzun süreden beri genel kurul toplantısı yapılmıyor ya da yapılamıyor.Bu problemin kayyım atanması halinde çözüme kavuşacağını düşünüyorum.Sizce en mantıklı yol nedir? Kayyım atanması ile ilgili kimler talepte bulunabilir?Talepte bulunacağımız görevli mahkeme Ticaret mahkemesi midir yoksa Sulh Hukuk mudur?
Old 20-12-2012, 08:09   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yasa

Sayın ziya_bayram,

Yasa hükmünün incelenmesi yararlı olur:

TTK.m. 412- (1) Pay sahiplerinin çağrı veya gündeme madde konulmasına ilişkin istemleri yönetim kurulu tarafından reddedildiği veya isteme yedi iş günü içinde olumlu cevap verilmediği takdirde, aynı pay sahiplerinin başvurusu üzerine, genel kurulun toplantıya çağrılmasına şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi karar verebilir. Mahkeme toplantıya gerek görürse, gündemi düzenlemek ve Kanun hükümleri uyarınca çağrıyı yapmak üzere bir kayyım atar. Kararında, kayyımın, görevlerini ve toplantı için gerekli belgeleri hazırlamaya ilişkin yetkilerini gösterir. Zorunluluk olmadıkça mahkeme dosya üzerinde inceleme yaparak karar verir. Karar kesindir.

Saygılarımla
Old 20-12-2012, 15:15   #3
zybyrm

Yanıtınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım.Ancak yetkili bir yönetim kurulumuz mevcut değil.Yönetim kurulunun yetkisi 2009 yılında sona ermiş durumda.Yani pay sahiplerinin başvurabileceği genel kuruldan yetkisini almış ve yetkisi devam eden bir yönetim yok.Bu durum benim kafamı karıştırıyor.Yetkisi sona ermiş olan yönetime talepte bulunmamız mı gerekecek bu durumda?
Old 20-12-2012, 17:13   #4
Av. Hulusi Metin

Sayın ziya_bayram,

YARGITAY
Anonim şirketlerde görev süresi biten yönetim kurulu üyelerinin bu sıfatlarının kendiliğinden düşeceğine dair bir hüküm bulunmaması nedeniyle yönetim kurulunun yeni yönetim seçilene kadar zorunlu görevlerine devam edeceklerinin kabulü gerekir. Bu durumda yönetim kurulu üyelerinin görev süresinin bitmesiyle şirketin kendiliğinden organsız kaldığından söz edilemez. Yönetim kurulunun görev süresi bitmiş olsa bile genel kurulu toplantıya davet edebilir (11.HD.,E. 2000/385,K. 2000/3835,T. 4.5.2000).

Saygılarımla
Old 20-12-2012, 17:41   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın ziya_bayram,

YARGITAY
Anonim şirketlerde görev süresi biten yönetim kurulu üyelerinin bu sıfatlarının kendiliğinden düşeceğine dair bir hüküm bulunmaması nedeniyle yönetim kurulunun yeni yönetim seçilene kadar zorunlu görevlerine devam edeceklerinin kabulü gerekir. Bu durumda yönetim kurulu üyelerinin görev süresinin bitmesiyle şirketin kendiliğinden organsız kaldığından söz edilemez. Yönetim kurulunun görev süresi bitmiş olsa bile genel kurulu toplantıya davet edebilir (11.HD.,E. 2000/385,K. 2000/3835,T. 4.5.2000).

Saygılarımla

Kaldı ki bu durum 6102 sayılı TTK'da yasa maddesi haline getirildi.

6102 sayılı TTK
MADDE 410- (1) Genel kurul, süresi dolmuş olsa bile, yönetim kurulu tarafından toplantıya çağrılabilir. Tasfiye memurları da, görevleri ile ilgili konular için, genel kurulu toplantıya çağırabilirler.
Old 20-12-2012, 18:00   #6
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Kaldı ki bu durum 6102 sayılı TTK'da yasa maddesi haline getirildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi