Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

arşiv kaydı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2012, 16:13   #1
burcusevgi

Varsayılan arşiv kaydı

Merhabalar,

sorum şu , adli sicil arşiv kaydını talep etmem üzerine sadece resmi bir makama verilecekse bu kaydın verileceği söylendi..

kanun maddesinde kullanılacak yer gösterildiği takdirde verilir yazıyor..vekil olarak müvekkilim için talep ediyorum..

bu şekilde arşiv kaydını talep etmemde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum..
bilgisi olan varsa sevinirim...teşekkürler
Old 23-12-2012, 22:46   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan burcusevgi
Merhabalar,

sorum şu , adli sicil arşiv kaydını talep etmem üzerine sadece resmi bir makama verilecekse bu kaydın verileceği söylendi..

kanun maddesinde kullanılacak yer gösterildiği takdirde verilir yazıyor..vekil olarak müvekkilim için talep ediyorum..

bu şekilde arşiv kaydını talep etmemde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum..

bilgisi olan varsa sevinirim...teşekkürler

Yasa "Kullanılış amacı"nın belirtilmesini şart koşmuş. Vekil her durumda müvekkili için talepte bulunacağından salt "Müvekkilim için talep ediyorum." geçerli bir amaç değildir. Yasa, bu bilgilerin hangi amaçla kullanılacağının açıklanmasını öngörmüştür. Bu nedenle başvurunuzun hatalı olduğunu düşünüyorum.
Old 24-12-2012, 09:45   #3
burcusevgi

Merhaba,
şöyle ki kullanış amacı yazılı idi dilekçede.sadece özel bir banka işe alım için istiyor bu belgeyi.nereye sunulacağı bölümüne " özal banka" veya "özel iş" veya "... bankası" yazınca vermiyorlar...
ancak emniyet , belediye gibi resmi kurumlar yazılmalı imiş kullanış amacına..

ancak banka da o kadar sınavdan geçmiş kişiyi bu belgeyi vermezse işe almıyor...

bu nedenle yapılan reddin kanuna uygun olmadığını düşünmüştüm..
teşekkürler...
Old 24-12-2012, 10:46   #4
sdakaya

Sayın Burcusevgi; bu işlemleri şöyle bir maktu dilekçe ile yapıyoruz genelde. yardımcı olur sanırım;
ADALET BAKANLIĞI
ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ANKARA

ADLİ SİCİL KAYDININ
SİLİNMESİNİ İSTEYEN:

VEKİLİ :

KONU : Müvekkile ait adli sicil kaydının silinmesi talebidir.

CEZA : istanbul ... Asliye Ceza Mahkemesi 2006/..E., 2007/..K.

AÇIKLAMALAR

1.Müvekkil yukarıda dosya numarası yazılı dosyada yargılanarak 2500 TL para cezasına mahkum olmuştur.İlgili bu cezası da infaz olmuştur.Mahkumiyetinin adli sicil kaydından silinmesi için gerekli olan süre dolmuştur.Yasal olarak silinme süresi dolmuş olan kayıt adli sicil belgesinde göründüğünden, müvekkilin iş hayatında ve başka hususlarda bu kayıt hak kaybına neden olmaktadır.

2.Cezaların İnfazı Hakkında Kanun ve Adli Sicil Kanununa göre, müvekkilin sicil kaydının silinmesi için gerekli şartlar gerçekleşmiştir. Belirtilen nedenlerle, müvekkilin adli sicil kaydının mümkün olan en kısa zamanda silinmesini talep etme zarureti hasıl olmuştur.
....
Yukarıda belirtilen ve ekli adli sicil belgesinde de açıkça görülen, müvekkile ait adli sicil kaydının mümkün olan en kısa zamanda silinmesini ve sonucundan tarafımıza bilgi verilmesini arz ve talep ederim
Old 24-12-2012, 17:43   #5
burcusevgi

Cevap veren meslektaşlara teşekkürler,

ancak ben şunu anlatmak ve sormak istedim;

bugün de anladım ki ben bana ait olsa da adli sicil ARŞİV KAYDIMI isteyemiyorum.yani resmi bir kuruma vermeyeceksem arşiv kaydı bilgimi bana vermiyorlar...,
yani sabıka kaydı denilen belgeden bahsetmiyorum b u arşiv kaydı...
kanunda kullanılacağı yer belirtilirse alınır diyor ancak uygulamada bir emniyet veya belediye değilse bu kaydı vermiyorlar...bu konuda bilgisi olan var mı diye sormuş idim...

teşekkürler
Old 24-12-2012, 21:38   #6
Av. Erdem Akçay

Kanunda farklı, uygulamada farklı olamaz.

Arşiv kaydı; Adli Sicil Kanunu m.10, Adli sicil Yönetmeliği m.12, Adlî Sicil Sorgulama Esasları konulu genelge uyarınca, kullanılış amacı belirtilmek suretiyle, kişinin kendisi veya vekâletnamede açıkça belirtilmiş olmak koşuluyla vekili tarafından istenebilir.

Kanun ve yönetmelikteki, kamu kurumlarınca da istenebilmeyi, gösterilecek sebeple birleştirmek doğru değil.
Old 25-12-2012, 13:11   #7
burcusevgi

Avukat bey,

bencede öyle ancak uygulamada böyle olduğu ve yapılabilecek başka birşey olmadığı söyleniyor.zaten sanırım çok fazla arşiv kaydını isteyen talep eden mesleştaşta bulunmamakta.bu durumda talebin reddi nedeni ile şikayette bulunacağım.

cevaplar için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi