Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hazinenin kayyum olarak atandığı satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2012, 13:18   #1
av.medine

Varsayılan Hazinenin kayyum olarak atandığı satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davası

Sayın meslektaşlarım ilk defa karşılaştığım bir konuda sizlerin görüşünüze ihtiyacım var. Müvekkilin büyük hissedar olduğu taşınmazın satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davasında gaip ola diğer hissedarlar adına Mal Müdürü kayyum olarak atandı. Ön inceleme aşamasında bu şekilde taraf teşkilini sağlamış ve duruşmaya çıktığımızda ben keşif günü bekler iken ; davalı kayyum vekili ; kayyum sıfatı ile taşınmazdaki hisseleri hakkında "SATIŞA İZİN " davası açtıklarını ve bu dosyanın bekletici mesele yapılmasını talep etti. Mahkeme dosyayı incelemek için duruşmayı erteledi. Ben duruşma sonrası ilgili dosyayı incelediğimde ; KAYYUM bürosu tarafından satışa izin konulu ( müvekkilin büyük hissedar olduğu taşınmaz ile ilgili ve bizim açmış olduğumuz satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davasından sonra açılan bir dava )bir doya olup hatta tensiple keşif günü verildiğini öğrendim.Bu dava kayyum olan Mal Müdürlüğünün kayyum olduğu taşınmazın salt kendi hissesi hakkında satışa izin talebiymiş. Bu davanın hukuki temeli de 16.05.2009 tarihli resmi gazetede yayınlanan "Mal Memurlarının Kayyımlığı Hakkındaki Yönetmeliğe " dayanıyormuş. Hazine vekili ile görüştüğümüzde iş bu davanın açılma amacının taşınmazın açık arttırmada düşük fiyatla satılmasını engellemekmiş( Hani alıcı çıkmaz ise taşınmazın kıymet takdirinin yarısına da satılabiliyor ya )
Şimdi ortada şöyle bir problem var. Benim öncelikle açmış olduğum satış sureti ile ortaklığın giderilmesi davası ve bu dava sonunda oluşan kayyumluk makamı- Benim davamdan sonra açılan kayyumluktan oluşan SATIŞA İZİN DAVASI -
Buna göre mahkeme taşınmazın ne şekilde satılmasına karar verecek veya her iki dosya birleşecek mi ?
Hazinenin açtığı dava benim müvekkilimin hakkını ne şekilde etkiler ?HAZİNE BU ŞEKİLDE KAYYUM ATANDIĞI TAŞINMAZLARDA KENDİSİNE HİSSESİNİ SATMASI İÇİN ÖZERKLİK TALEBİ İSTEYEBİLİR Mİ ?
MAHKEME HAZİNENİN AÇTIĞI İŞ BU DAVADA TARAFIMIZCA AÇILAN SATIŞ SURETİ İLE ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ KONULU DAVA DOSYASINI SEBEP GÖSTEREREK HAZİNENİN SATIŞA İZİN TALEBİNİ RET EDEBİLİR Mİ ? VEYA BENİM O DOSYAYA MÜDAHİL OLMAM MI GEREKİR ? Ne yapacağımı bilemedim veya ne şekilde müvekkil lehine davranacağımı da ?Görüş bildiren veya başından bu şekilde dava geçmiş arkadaşların görüşlerini bildirir ise şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi