Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Fenİlalanİnemİ

Yanıt
Old 18-11-2012, 18:16   #1
DUYGU981

Varsayılan Fenİlalanİnemİ

02.10.2012 tarihinde ---'da özel bir hastanede doğum yaptım. Bebeğimin topuk kanı gelmediği için hastanede olduğumuz süre içerisinde alınamadı ve sağlık ocağına başvurmamız istendi. 08.10.2012 tarihinde Antalya Konyaaltı ---- Nolu Aile Hekimliği Biriminde görevli ebemiz tarafından topuk kanı alınarak Ankara ----- hastanesine gönderildi. Fenilalanin değerinin yüksek çıkması sonucunda tekrar aranarak 01.11.2012 tarihinde tekrar topuk kanı verdik ve değerin ikinci kez yüksek çıkması sonucunda 09.11.2012 tarihinde ---'ye sevk edildik. benim belirtmek istediğim bizde ki belgelerde kanın alındığı ve Ankara'ya gönderildiği tarih arasında 14 gün var. Bir günün bile önemli olduğu ve sağlık bakanlığının çok hassas davrandığı bu hastalıkta 08.10.2012 tarihinde alınan topuk kanı nasıl olur da 22.10.2012 tarihinde gönderilir? Elimizdeki belgelerde topuk kanı alınma tarihi-kayıt tarihi-gönderilme tarihi ve sonuç tarihi bulunuyor. İkinci kez alınan topuk kanında geri dönüş 8 gün içerisinde olmuştur fakat ilk alınan topuk kanında dönüş 23 gün sonra olmuştur. Bu ihmalkarlığın bedelini ve hesabını kim verecek? Ben bu süreç zarfında hiç bir şeyden habersiz bebeğime anne sütü vererek protein almaması gerektiği halde protein yüklemeye devam etmiş bulunuyorum. Hiperfenilalaninemi teşhisiyle tedavimiz geç de olsa başladı fakat ben bu 14 günün hesabını kime sormam gerekiyor bilemiyorum.
Old 19-11-2012, 17:57   #2
Mesut ÇETİN

Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun.
Her yeni doğan bebeğin fenilketanürü hastalığı yönünden taramasınının yapılması gerekir.Bebek kanındaki fenilalanin maddesinin yüksek çıkması bu hastalığın bir işaretidir.Bu maddedin yüksek değerde çıkması durumunda derhal fenilalanin içeren
gıdaların kesilmesi,bu hastalığın tedavisi için verilen özel diyet mamalarının kullanılması ve beslenmesinin özenli şekilde takip edilmesi lazımdır.
Bu yüzden hemen gerekli tedaviyi uygulamanızı öneririm.Bu konuda sağlık ocaklarının ilgili personeli size rehberlik edeceklerdir.
Bebeğinizin kan tahlilinin yapılması konusunda gecikmenin hangi sebeblerden kaynaklandığı konusunda
Elbette ilgili yerlere dilekce ile başvurarak bilgi isteyebilirsiniz.
Bebeğinizde fenilketanürü teşhisinin geç konulduğunu,tahlillerin bekletildiği ve bundan dolayı bebeğinizin tıbben zarar gördüğünün tesbiti halinde konusunda uzman bir hukukcudan destek alarak
İlgili yerlere şikayetinizi yapabilir tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Acil şifalar dileklerimle.

Ecz.Mesut ÇETİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03782105 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.