Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilikte eşlerin sorumluluğu

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2012, 00:25   #1
feray81

 
Önemli evlilikte eşlerin sorumluluğu

eşimle bir buçuk yıl önce ailemin haberi olmadan resmi nikah kıydık. evlilik öncesi ilk nikah yapıp daha sonra altın ve eşyaları alacağımıza ev tutacağımıza karar verdik. nikahtan sonra çok deyişti ve ailemin nikahtan haberi oluncada verdiği sözleri yerine getirmeden ikamet ettiği eve gittim. eşimle aramızda yaş farkı ve yaşıma yakın çocuklarıyla aynı evde yaşamaya başladık. fakat çocuklarla anlaşamadık. eşimle aldığımız karar neticesinde ev tutup yada alıp eşya alana kadar ailemin yanına döndüm. ailemin yanında evlilik hayatımızı sürdürdük ve şu an 1 aylık bebeğimiz var. eşim emekli ve maaşından çeşitli krediler çekmiş bunu öne sürerek ev tutamayacağını eşya alamayacağını ihtiyaçlarımızı karşılayamayacağını parasının olmadığını söylüyor anlayışla karşıladım aradaki çocuğumuzun hatrına. fakat 50 bin liralık araba aldığını söledi aracıda gördüm. son zamanlarda uzaklaştı zaten. aynı evde kalmadığımızı ispatlayarak boşanmak istese kendimi ve çocuğumu nasıl müdafa edebilirim haklarımız ne olur. ev tutsa yada alsa ben giderim ama o çocuklarıyla beraber yaşamayı kabul etmek zorunda bırakıyor. bu durumda ben kusurlumu olurum ? yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler
Old 31-10-2012, 12:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.katılımcı

Ailenizin yanına zorunluluklar sebebi ile dönmeniz ve burada eşinizle yaşamaya devam etmeniz karşısında,eşinizin sizi konutu terk etmekle itham edemez.

Yine eşiniz yetişkin çocukları ile sizi aynı konutta yaşamaya zorlayamaz.

Eşiniz boşanma davası açtığında boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ve mağduriyetlerinizi ispatlayarak davanın reddini talep edebilirsiniz.

Dava sırasında kendiniz ve çocuğunuz için nafaka isteyebilirsiniz.

Eşiniz veya sizin tarafınızdan boşanma davası açılmadan da aynı şekilde nafaka talep edebilirsiniz.

Nafaka tayininde mali sosyal durum dikkate alınacağından eşinizin arabası dahil olmak üzere yaşam standardı ile ilgili bilgileri dosyaya sunmanızda yarar bulunmaktadır.

Boşanma davası açmanız durumunda nafaka ,velayet ve koşulları varsa maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eşlerin kiralanan aile konutunun borcundan sorumluluğu Av. Gülgün Meslektaşların Soruları 1 29-06-2011 15:30
Boşanmada eşlerin hakları... Av.Hkn Meslektaşların Soruları 0 13-09-2009 23:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03300405 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.