Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tenkis davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır?

Yanıt
Old 19-10-2006, 16:00   #1
Brusk

 
Varsayılan Tenkis davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır?

Değerli arkadaşlar mirasçılaın birbirlerine karşı açacakları tenkis davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır. Ayrıca zamanaşımı itirazları ilk itiraz olarakmı ileri sürülmelidir? Yasa maddesinde bu konuda sınırlayıcı bir husus varmı dır?
Old 19-10-2006, 16:38   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Brusk
Değerli arkadaşlar mirasçılaın birbirlerine karşı açacakları tenkis davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır. Ayrıca zamanaşımı itirazları ilk itiraz olarakmı ileri sürülmelidir? Yasa maddesinde bu konuda sınırlayıcı bir husus varmı dır?


Hak düşürücü süreler

MADDE 559.- İptal davası açma hakkı, davacının tasarrufu, iptal sebebini ve kendisinin hak sahibi olduğunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl ve her halde vasiyetnamelerde açılma tarihinin, diğer tasarruflarda mirasın geçmesi tarihinin üzerinden, iyiniyetli davalılara karşı on yıl, iyiniyetli olmayan davalılara karşı yirmi yıl geçmekle düşer.

Hükümsüzlük, def'i yoluyla her zaman ileri sürülebilir.

Sayın Brusk eski yasada 5 yıl olan süre yeni yasa ile 10 yıla çıkmıştır.

Saygılarımla
Old 19-10-2006, 20:48   #3
Brusk

 
Varsayılan

Peki tenkis davasına karşı yapılacak zamanaşımı itirazları ilk itirazlardanmıdır? ben bu konuda aydınlatını net bir bilgi bulamadım?
Old 19-10-2006, 20:55   #4
Av.Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Madde 571 - Tenkis davası açma hakkı, mirasçıların saklı paylarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve her halde vasiyetnamelerde açılma tarihinin, diğer tasarruflarda mirasın açılması tarihinin üzerinden on yıl geçmekle düşer.

Bir tasarrufun iptali bir öncekinin yürürlüğe girmesini sağlarsa, süreler iptal kararının kesinleşmesi tarihinde işlemeye başlar.

Tenkis iddiası, def'i yoluyla her zaman ileri sürülebilir.
Old 19-10-2006, 21:09   #5
Av.Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Brusk,

Tenkisteki süre zamanaşımı süresi değil, hak düşürücü süredir. Hak düşürücü süreler kamu düzenine ilişkin olduğundan, ileri sürülmeseler bile Mahkemece re'sen gözetilmeleri gerekir. Bu nedenle hak düşürücü süreye ilişkin savunma, ilk itirazlardan olmayıp, yargılamanın her aşamasında ileri sürülebilir. Hak düşürücü süre içinde kullanılmayan hakkın, kendisi ortadan kalkar.

Bunun dışında tenkisle ilgili işinize yarayacak linkler de aşağıda.

Saygılarımla...



http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6331

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5966
Old 19-10-2006, 21:17   #6
Av.Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Bir de şunu belirtmeli:

Mülga TKM, tenkisle ilgili süreyi zamanaşımı süresi olarak düzenlemekteydi. Dolayısıyla def'i olarak davaya cevap süresi içinde belirtilmesi zorunluydu.

2002 de yürürlüğe giren TMK ise, bu süreleri hak düşürücü süreye çevirdi.

4722 s.lı yasanın 17.m.hükmüne göre, "Mirasçılık ve mirasın geçişi, miras bırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir."

Dolayısıyla, olayınızda uygulanacak sürenin eski yasadaki zamanaşımı mı, yoksa yeni yasadaki hak düşürücü süre mi olduğunun cevabı, somut olayınızdaki murisin ölüm tarihine bağlı.

Saygılarımla...
Old 30-03-2010, 02:34   #7
Av. Eugen Huber

 
Varsayılan Bir ilave sorum var

Değerli arkadaşlar. Peki, tenkis davası açma hakkı olan kişi ölmeden bu davayı açma süresi dolarsa, öldükten sonra onun alt soyu için durum nedir? Yani diyelim ki A'nın saklı payı var. Saklı payına tecavüz edildiğini öğreniyor. Ve 1 yıl içinde davayı açmıyor. A öldükten sonra çocuk Ç için yeni bir süre işlemeye başlar mı?
Teşekkür ederim.
Old 30-03-2010, 11:35   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Eugen Huber
Değerli arkadaşlar. Peki, tenkis davası açma hakkı olan kişi ölmeden bu davayı açma süresi dolarsa, öldükten sonra onun alt soyu için durum nedir? Yani diyelim ki A'nın saklı payı var. Saklı payına tecavüz edildiğini öğreniyor. Ve 1 yıl içinde davayı açmıyor. A öldükten sonra çocuk Ç için yeni bir süre işlemeye başlar mı?
Teşekkür ederim.

Mirasçılar ancak ölüm anında terekeye dahil haklar için mirasçı olurlar. Dolayısıyla murisin sağlığında hakdüşürücü süresi dolan haklar bakımından mirasçıların süre bakımından yararlanması Hak düşürürücü süre resen nazara alındığı için...mümkün değildir.
Old 12-01-2011, 16:55   #9
Avukaat

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşlarım,
konun daha da aydınlatılması için şunu sormak istiyorum. Tenkis davası açacak olan kimse, "ben bu taşınmazların olduğunu bilmiyordum.sonradan öğrendim" diyerek 1 yıllık süre geçtikten sonra da bu davayı açabilir mi? yani tenkisdeki hak düşürücü 1 yıllık sürenin başlangıç tarihi hangi karinelere göre belirlenir? Murisin ölüdüğü zamana göre mi, veraset ilamının alınmasından sonramı yoksa bu taşınmazların olduğunu öğrendiği tarihte mi?

murisin vasiyetname (vasiyetle belirli bir mal bırakılmayıp sadece çıkartma için beyanda bulunarak muris kendi isteğine göre paylaştırma yapsa) bırakarak mirasçılarından birini mirasçılığından çıkarsa veridiğiniz cevap değişir mi?
Old 07-07-2011, 22:57   #10
Av. Eugen Huber

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Mirasçılar ancak ölüm anında terekeye dahil haklar için mirasçı olurlar. Dolayısıyla murisin sağlığında hakdüşürücü süresi dolan haklar bakımından mirasçıların süre bakımından yararlanması Hak düşürürücü süre resen nazara alındığı için...mümkün değildir.
Sayın DİKİCİ. Şöyle bir durum var. Muris sağlığında bu davayı açamadan ölürse, onun mirasçısı için kalan süre işlemeye devam edebilecek midir? Yoksa mirasçı, ben vasiyeti yeni öğrendim derse, o beyan tarihinden itibaren yeni bir 1 yıllık süre işler mi?
Saygılarımla.
Old 17-07-2012, 16:24   #11
Avukat Özkan ÖZBAŞ

 
Varsayılan Tenkİsİ Defİ Olarak İler SÜrme SÜresİ Var Mi

Sayın Meslektaşlarım,

çok fazla tecrübem olmayan bir konuda bilgi ve tecrübenize ihtiyacım var. 1990 yılında muris Eski MK. zamanında 1990 yılında vefat ediyor vefat etmeden önce sahip olduğu bir gayrımenkulü oğluna vasiyet ediyor. Oğlu vasiyetmame açılması için mahkemeye başvuruyor mahkemenin vasiyetnamenin açılmasına ilişkin kararının tarihi 1999. Aradan geçen sürede lehine vasiyet yapılan oğul hiçbirşey yapmıyor ta ki 2012 yılına kadar. 2012 yılında vasiyetnamenin tenfizini istiyor mahkemeden.

kafama takılan şu, ben diğer mirasçılar vekiliyim ve açılan vasiyetnamenin tenfizi davasına karşı tenkis def'inde bulunabilir miyim veya tenkis davası açabilir miyim? TMK 559/2 maddeden yararlanabilir miyim? (zira ölüm eski MK zamanıonda meydana gelmişti) Veya yine aynı maddedeki 20 yıllık zamanaşımı süresi içinde tenkis davası açabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.


Old 17-07-2012, 17:32   #12
Av. Eugen Huber

 
Varsayılan ...

Fikrime göre açabilirsiniz. Zira miras Eski MK. zamanında açılmış olduğu için o yasa hükümleri uygulanacaktır.. Eski yasada da hak düşürücü değil zamanaşımı süresi geçerli olduğu için bu hakkınızı def'i ya da dava yoluyla ileri sürebilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mirasta Tenkis Davasi Koşulları ve Zamanaşımı Almıla Miras Hukuku Çalışma Grubu 28 21-08-2014 09:33
ortaklığın giderilmesi davalarında idare kayyımlığı Çaba Meslektaşların Soruları 17 29-04-2012 01:21
tüketici mahkemelerinde zamanaşımı ve dava açma süresi devrim tuba Meslektaşların Soruları 2 12-12-2006 21:33
kamulaştıma davalarında vekalet ücreti dark Meslektaşların Soruları 3 12-05-2006 22:28
Çekte Borçlar Kanunu Md. 309'da belirtilen 6 aylık zamanaşımı süresi ozbeksoner Meslektaşların Soruları 4 09-03-2006 14:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11238194 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.