Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal ortaklığı

Konuyu Kilitleyin
Old 21-10-2012, 01:18   #1
meryem29

 
Varsayılan mal ortaklığı

merhaba, ben mal ortaklığı konusunda sizlere danışmak istedim. Benim 2. evliliğim ve eşimin önceki eşinden çocukları var. Ben de evliliğim esnasında 3 tane ev aldım fakat bunların 2'si 2000 yılından sonra alındı ve denilene göre eşimin de bu evlerde hakkı varmış, çocukları her yerde babam ölsün evleri sattırcaz vs. şeyler söylemektedir. bunun doğruluğu tam olarak nedir? eğer doğruysa da eşim bu evlerde hakkım yoktur diye imza vermemekte bu konuda ısrar etmektedir. bunun bir çözümü var mı? benim de 2 çocugum var bu beyimden ama kardeşleri olarak kabul etmiyorlar çocuklarımı sürekli sizi dışarı atacağız vs. diyorlar. ne yapmam gerekli lütfen yardım edin.
Old 21-10-2012, 09:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.katılımcı

Eşinizin vefatı durumunda ,eşinizin önceki evliliğinden olan çocukları,sizinle evliliğinden olan çocukları ve siz eşinizin mirasçısı olursunuz ve eşiniz adına olan mali olanaklar yasal pay oranınca tesçil edilir.Çocuklar 3/4 siz ise 1/4 miras payı alabilirsiniz.

Sorunuzda konu edilen ve sizin adınıza kayıtlı olan evler ise miras tartışmasının konusu değildir.

Fakat eşinizin mirasçıları bu taşınmazlar için mal rejimi tasfiye davası açabilir.Bu dava açıldığında adınıza kayıtlı taşınmazların parasal kaynakları araştırılacaktır.

2002 den önce edinilmiş ve sizin kazancınızla alınmış taşınmazlar tasfiyeye konu olmazlar.Fakat eşinizin bu malların alınmasına katkısı varsa ,verilen miktarın değer artış oranı da dikkate alınarak mirasçılar tarafından talep edilebilir.

2002 yılından sonra edinilen taşınmaz iki bakımdan tartışma ve dava konusu yapılabilir.

bu taşınmaza eşinizin katkısı varsa mirasçılar miras payları oranında bu katkıyı talep edebileceklerdir.

Eşinizin hiç bir katkısı yoksa bu kez bu taşınmazın parasal kaynağına bakılacaktır.Bu taşınmazı çalışma karşılığı elde ettiğiniz gelir ile almışsanız ,mal edinilmiş mal kapsamındadır.Malın değerinin yarısı mirasçılar tarafından katılma alacağı olarak istenebilir.

Son olarak 2002 den sonra edinilen mal,bağış,kişisel malın elden çıkarılması sonucu elde edilen gelir veya miras ile edinilmiş ise davaya konu edilemez.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 21-10-2012, 19:34   #3
meryem29

 
Varsayılan mal ortaklığı 2

Daha önce sorduğum soruya verilen cevap için Av. Habibe YILMAZ KAYAR'a çok teşekkür ederim. Fakat bir sorum daha olacak. Önceden anlattığım gibi 2002 yılından sonra aldığım evleri eşimin çocuklarının da dahil olmasını istemediğim için ikisini de satıp yerine başka bir ev almayı düşünüyorum. Bu evi çocuklarımın üzerine yaptığımda buna ortak olabiliyorlar mı? Çocuklarımın ikisi de şu an çalışmıyor, üniversite okuyor. Onları bir şekilde güvence altına almalıyım. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim
Old 21-10-2012, 21:28   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.katılımcı

Yasaya göre edinilmiş bir malın tasfiyesi öncesindeki vefat tarihinden geriye doğru bir yıl içinde yapılan olağanüstü bağışlar hesaplamada eklenecek değer olarak dikkate alınır.

Katılım alacağını azaltmak için yapılan devirler ise sınır olmaksızın yine eklenecek değer olarak dikkate alınır.

Edinilmiş malın elden çıkarılıp yerine başka bir edinilmiş mal alınması,malın niteliğini değiştirmez.

Tartışmaya konu taşınmazın parasal kaynağı elbette öncelikle hatırlanmalıdır.

Bir yandan haklarınız ve iradenizin gerçekleşmesi,bir yandan ya yasal yükümlülükleriniz konusunda bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Avukatlık Ortaklığı DiNozzo Meslektaşların Soruları 2 02-02-2013 16:14
abi kardeş ortaklığı Av. Mualla Hatun İKİZLER Meslektaşların Soruları 1 16-03-2010 14:06
Kooperatif Ortaklığı av.yıldıray Meslektaşların Soruları 5 09-03-2009 14:43
şirket ortaklığı gencerx07 Meslektaşların Soruları 1 03-03-2009 00:25
Avukatlık Ortaklığı Siderta Hukuk Sohbetleri 3 26-11-2007 20:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03176403 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.