Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş kazasında rücu alacağı davası

Yanıt
Old 11-07-2012, 09:01   #1
eylülkömürcü

 
Varsayılan iş kazasında rücu alacağı davası

Merhaba sevgili meslektaşlarım;
Olay, iş kazası (trafik kazası) sebebiyle nakliye şirketinde çalışan tır şöförünün ölümü sonucunda şöför,şirket ve tüvtürk ün sorumluluğu ve buna bağlı olarak kusurları oranında tazminat davası ile ilgilidir.

Görülen ilk davada 5 ayrı bilirkişi raporu alınmış ve raporlardan şöförü % 40, şirketi ise % 60 kusurlu bulan rapora itibar edilerek bu yönde karar verilmiştir.Diğer raporlar ise % 100 şöförü kusurlu bulmuştur.

İtibar edilen rapora göre,
* şöför KTK nun 52/a,b maddelerini ihlali nedeniyle,
*şirket ise KTK 49 ve 4857 s k. 77. md.si ile (şöförü fazla çalıştırma yasağının ihlali) , İSİG tüzüğünün 2,3,4 maddelerini ihlali nedeni ile (işçinin kullanacağı aracın bakımını yaptırmakla ilgili) kusurlu bulunmuştur.

Ancak olaydan çok kısa bir süre önce bakıma giren araca TÜVTÜRK tarafından, aracın fren ayarında sapma olduğu halde, aracın muayene standartlarını aşmadığı ve herhangi bir kusurun tespit edilmediği belirtilerek trafiğe çıkışında sakınca olmadığı belirtilmiştir.

Sorum ise şu şekildedir:
Müvekkil olan şirkete atfedilen % 60 kusurun bir kısmının tüvtürk ten kaynaklandığı aşikardır.Tarafımıza ilk davayı dayanak alarak SGK nın açmış olduğu rücuen alacak davasında nasıl bir yol izlenmelidir?
Tüvtürk de davaya dahil edilmeli midir? Yoksa rücu davasının sonucunda bizim de tüvtürk için mi rücu davası açmamız gerekir?
Ayrıca bize karşı açılmış olan rücu alacağı davasında hakim, kusur oranları ile ilgili olan ilk davanın temyizden dönüşünü beklemeli midir?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Trafik Kazasında sigorta şirketi sigortalı aracın sürücüsü 3. kişiye rücu edebilir mi Avukat Neslihan Meslektaşların Soruları 15 14-08-2012 14:39
Boşanma davası ile birlikte açılacak katkı payı alacağı ve değer artış payı alacağı davası Meral83 Meslektaşların Soruları 1 11-05-2012 13:34
6111 s.k. - ölümlü iş kazası nedeniyle SGK'nın rücu alacağı? GECE Meslektaşların Soruları 12 30-03-2011 09:52
trafik kazasında rücu davası- işverenin sorumluluğu-zamanaşımı sevimsiz Meslektaşların Soruları 2 18-03-2010 08:36
trafik kazasında işletenin rücu davası avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 8 11-08-2008 19:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02709794 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.