Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

rücu-taşınır malların teslimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-05-2012, 11:51   #1
stj.av.T.Kağan

Acil rücu-taşınır malların teslimi

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum..
Bir konuda size de müracat etme ihtiyacı duydum;
Müvekkil sağlık hizmetlerine yönelik bir Acente şeklinde çalışmakta ve üretici firmadan aldığı aletleri ihtiyacı olanlarına satmaktadır.Müvekkil olaya konu aleti müşteriye sattıktan kısa bir süre sonra,alet arıza yapıldığı için üretici firmaya gönderiliyor,ve garanti kapsamındaki aletin sorunu gideriliyor,bu durum bir kaç sefer devam ediyor.Bu yaşanan olumsuzluklardan sonra müvekkili hakem heyetine şikayet ediyorlar ve aletin parasının iadesine ve aletin de müvekkile iadesine şeklinde karar çıkıyor,ayrıca müvekkilimle üretici firmayı müteselsil sorumlu kabul ediyor.Bizim hakem heyetine yaptığımız savunma da aletin parasının SGK tarafından karşılandığını ve müvekkile bedel ödenmediğini,ayrıca bize başvurmadan hareket edildiğini belirtsek de işe yaramadı.
Karşı taraf akıllı davranıp, borçlu olmayan müvekkilden, aletin ücretini icra yoluyla tahsil ediyor ve aleti iade etmiyor(hala kullanmaktadır).
sorum şu:1-Bu durumda Hakem heyeti kararını icraya koyup aleti mi alsam?
2- Müteselsil sorumlu olan üretici firmadan ödenen bedelin sorumlu olduğu kısmını mı rücu etsek?
3- Bir ihtimal istirdat davası mı açsak
Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 31-05-2012, 17:01   #2
üye32062

1- Alacaklının başlattığı takip dosyasına beyanda bulunarak karar uyarınca malın teslimini isteyebilirsiniz. Ben bu şekilde cep telefonu teslimi yapmıştım. Memur tahsilattan sonra bir tutanakla malında teslim edildiğini belirliyor.
2- Ödeme yapıldıktan sonra makbuzla birlikte üreticiye rücu edebilirsiniz. İtiraz geleceğini sanmam ancak itiraz edilirse istirdat yerine itirazın kaldırılması yoluna gidebilirsiniz. İyi çalışmalar
Old 02-06-2012, 17:34   #3
stj.av.T.Kağan

Sayın Av.Serbay, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim..
Tüketici hakem heyetinde bulunan avukata sorduğumda; Sadece ürünü teslim almak istiyorsanız Örnek 7 takibi yapın dedi,ürünü ve ecrimisili (ki ürün yaklaşık 1 yıldır ilgili şahıs tarafından kullanılmaktadır) almak için tüketici mahkemesinde terditli bir dava açın, kararı delil olarak kullanın,sonra ilamli takibe geçin, dedi..
Bu konudaki yorumunuzu ve sizin takip ettiğiniz yolu kısaca anlatır mısınız??
Old 04-06-2012, 08:37   #4
üye32062

Ecrimisil talebi varsa dava açıp miktarı belirlemeniz gerekiyor ancak sadece ürünün teslimini istiyorsanız bence takip yapmaya gerek yok. Karşı tarafın tutumuna da bağlı olarak takip yapmadan alabilirsiniz, ben icra dosyasına beyanda bulunarak almıştım. Memur teslim anında durumu tutanakla belgelendirmişti. Buna rağmen teslim edilmiyorsa menkul teslimi için icra takip yapmanız gerekecek. iyi çalışmalar
Old 13-06-2012, 10:24   #5
stj.av.T.Kağan

Sorumu şu şekilde değiştirerek sormak istiyorum:
Karşı tarafa karşı örnek 7 ye göre takip yapsam,malı onlardan alsam ve icra tutanağına da malın,hakem heyeti kararından-haciz yapılan o güne kadar karşı tarafça kullanıldığına ilişkin bir tutanak tuttursam, bu iki belgeyi, malın kullanım süresi boyunca uygun bir bedel istesem olur mu??
Karşı tarafın bu malı, kullandığı süreye ilişkin olarak BEDEL ALABİLİR MİYİM ??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi