Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Resmi belgede sahtecilik

Yanıt
Old 15-03-2012, 23:13   #1
Av.Ferit Barut

 
Varsayılan Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Resmi belgede sahtecilik

Sayın Meslektaşlarım,

X kişisi müvekkilim Y nin çek hesabına ait çeki ele geçirip , keşide ederek Z'ye veriyor. Z tarafından yapılan karşılıksız çek şikayeti sonucunda müvekkilim Y nin yapılan yargılaması esnasında imza inkarında bulunduk.Alınan yazı ve imza örnekleri sonucunda alınan bilirkişi raporuna göre çekteki imzanın ve yazıların müvekkilin eli ürünü olmadığı sabit olmakla bu dosyadan BERAAT kararı aldık. Olayın soruşturulması için Mahkemece suç duyurusunda bulunuldu.

C.Başsavcılığınca yapılan soruşturmada yalnız müşteki Z ve çeki keşide eden X kişilerinin ifadeleri alınarak, müvekkilim ile X'in ortak iş yaptıkları sonucuna varılarak, Müvekkilimin banka hesabına ait çek müvekkil tarafından üçüncü bir kişiye sahte olarak tanzim ettirip imzalattıktan sonra ticari faaliyetinde kullanması için X tarafından arkası ciro yapılarak müşteki Z ye verildiği ve öekin ödenmemesi üzerine müvekkilin imza inkarında bulunduğu gerekçesi ile müvekkil hakkında; Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik suçlarından A C.Başsavcılığınca Müvekkilin ifadesi (Sabit İkamet sahibi olmasına ragmen alınmamış olup, hatta durumdan haberdar olup ifade vermek üzere gittiğinde de dosyanın B C.Başsavcılığına gönderildiğini ögrenmiş bulunmaktayız) alınmadan A C.Başsavcılığınca FEZLEKE düzenlenerek dosya B C.Başsavcılığına gönderilmiş, dosyaya vekalet sunmak üzere gittiğimizde de Sorusturma savcısı tarafından da müvekkilin ifadesi alınmadan İDDİANAME'nin hazırlanarak Esas Masasına gönderildiğini ve bugun de İDDİANAME'nin KABULÜ ile dava açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Soru-1) Alınacak imza örneklerinden çekin müvekkilin eli ürünü olmadığı anlaşılacaktır. Bu durum beraat için yeterli midir?
Soru-2) Müvekkil bir dönem X ile ticari faaliyette bulunmuş olup işbu çeki ve 3 ayrı ceki daha rızası dışında elinden çıkmıştır. Ancak bu konuda C.Başsavcılığı'na başvurmama sebebi ticari hayatının sekteye uğramamasıdır. Nasıl bir savunma yolu izleyebilirz?
Soru-3) Müvekkil sabit ikamet sahibi olmasına ragmen neden hiçbir sorusturma aşamasında ifadeye cagrılmamıştır? Bu iddianamenin iade sebebi olabilir mi?
Soru-4) Müvekkil hakkında yakalama emri cıkarılarak veya ilk celsede tutuklama kararı cıkabilir mi?

yardımlarınız için şimdiden cok tşk ederim.
Old 16-03-2012, 09:57   #2
av.knel

 
Varsayılan

[quote=Av.Ferit Barut]Sayın Meslektaşlarım,
Soru-1) Alınacak imza örneklerinden çekin müvekkilin eli ürünü olmadığı anlaşılacaktır. Bu durum beraat için yeterli midir? Beraat için güçlü bir delildir. Çekin düzenlenmesine (üzerinin doldurulmasında) hiçbir şekilde müvekkiliniz katılmamış ise imzada onun değil ise büyük ihtimal beraat gerçekleşecektir.
Soru-2) Müvekkil bir dönem X ile ticari faaliyette bulunmuş olup işbu çeki ve 3 ayrı ceki daha rızası dışında elinden çıkmıştır. Ancak bu konuda C.Başsavcılığı'na başvurmama sebebi ticari hayatının sekteye uğramamasıdır. Nasıl bir savunma yolu izleyebilirz? Çekler rızası dışında nasıl kaybolmuş; çalınmış, düşürmüş vss.. Bu çeklerden dolayı x kişi ile ya da diğer cirantalarla bir ticaretiniz olmadığını ortaya koymaya çalışın.
Soru-3) Müvekkil sabit ikamet sahibi olmasına ragmen neden hiçbir sorusturma aşamasında ifadeye cagrılmamıştır? Bu iddianamenin iade sebebi olabilir mi? Bu durum büyük bir eksiklik fakat bizim savcılarımızın maalesef her dosyasında bu çeşit eksiklikler var. Mahkemede savunma yapılarak eksiklik giderilecektir.
Soru-4) Müvekkil hakkında yakalama emri cıkarılarak veya ilk celsede tutuklama kararı cıkabilir mi? Ben bu güne kadar bu tür davalara çok baktım; ama yakalama ,(duruşmaya bir kerede olsa katılması grekiyor) ya da tutuklama kararına rastlamadım. Bu konuda rahat olun karar kesinleşmeden tutuklama çıkmaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
haksız icra takibi-dolandırıcılık,resmi belgede sahtecilik AVUKAT_551 Meslektaşların Soruları 1 27-10-2011 12:20
Resmi belgede sahtecilik - Sahte vekaletname ile araç alım satımı gaius Meslektaşların Soruları 7 10-06-2011 14:26
Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıclık Batu Han Meslektaşların Soruları 2 10-06-2009 17:53
Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Av.Bepi Meslektaşların Soruları 1 25-03-2008 01:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03154111 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.