Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhasebecİnİn Hİlesİnden MÜkellefİn SorumluluĞu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2012, 17:18   #1
av.sevinc81

Varsayılan Muhasebecİnİn Hİlesİnden MÜkellefİn SorumluluĞu

İyi günler.
Anlatacağım konu ile ilgili ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Açıkçası fazla bilgim olmayan bir alan.
Müvekkillerimden birinin muhasebecisiyle başı dertte. Muhasebeci çeşitli hileler yaparak gelir vergisi beyannamesini yarı oranında indirmiş. Bu durumu ise müvekkil bugün fark etmiş. Yani muhasebeci, müvekkilin haberi olmadan vergi ziyaına yol açacak hileler yapmış. Bu konuda müvekkilin hiçbir bilgisi, şüphesi de olmamış daha önce. üç senedir aynı muhasebeciyle çalışıyor ve daha öncesinde de hileler yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Müvekkilim çok endişeli çünkü herhangi bir vergi cezası alması durumunda ticari hayatı söz konusu. Nasıl bir yol izleyebiliriz bilmiyorum
Old 15-02-2012, 11:17   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Bahsettiğiniz durum ; özel belgede sahtecilik ve vergi kaçakçılığı gibi görünüyor. Cezaların şahsiliği ilkesinden bahsedeceğim ama hakimler de suçtan çıkarı olan kişiden bahsedecekler ; etkin pişmanlık diyeceğim ; TCK'da özel belgede sahtecilik için etkin pişmanlık yok . Ancak bu konudaki suç ihbarını vergi dairesi yapacağından müvekkilinizin ilgili daireye gidip durumu anlatarak meydana gelen zararı karşılamasında fayda var diye düşünüyorum.
Old 15-02-2012, 11:23   #3
av.sevinc81

Cevabınız için teşekkürler. Yani her şekilde bir ucu olaydan bi haber olan müvekkilime dokunacak. Ne malum belki muhasebeci kendni kurtarmak için müvekkile topu atacak. Suç ihbarını o nedenle yapamıyorum şuan. Vergi dairesinin de ceza kesmesinden korkuyoruz. Bilemiyoruz belki 2008'den beri yapıyor bunu.
Old 15-02-2012, 11:31   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Vergi dairesinden gelecek para cezası mahkemeden gelecek hapis cezasından iyidir
Old 15-02-2012, 11:52   #5
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan av.sevinc81
İyi günler.
Anlatacağım konu ile ilgili ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Açıkçası fazla bilgim olmayan bir alan.
Müvekkillerimden birinin muhasebecisiyle başı dertte. Muhasebeci çeşitli hileler yaparak gelir vergisi beyannamesini yarı oranında indirmiş. Bu durumu ise müvekkil bugün fark etmiş. Yani muhasebeci, müvekkilin haberi olmadan vergi ziyaına yol açacak hileler yapmış. Bu konuda müvekkilin hiçbir bilgisi, şüphesi de olmamış daha önce. üç senedir aynı muhasebeciyle çalışıyor ve daha öncesinde de hileler yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Müvekkilim çok endişeli çünkü herhangi bir vergi cezası alması durumunda ticari hayatı söz konusu. Nasıl bir yol izleyebiliriz bilmiyorum
MUHASEBECİ İLE MÜVEKKİLİNİZ ARASINDA VEKALET İLİŞKİSİ VAR İSE SAVCILIGA VE MUHASEBECİLER ODASINA İHBARDA BULUNABİLİRSİNİZ
ancak şuan için anlaşılan bir ceza uygulaması yok ya müvekkiliniz vergi matrahını artırıp olayı cezaya sokmadan halledecek yada uyuyan devi hiç uyandırmayacaksınız
Old 17-02-2012, 12:28   #6
av.sevinc81

Teşekkürler ilginiz için. Müvekkilim vergi dairesine düzeltme beyannamesi verdi. Bakalım sonuç ne olacak göreceğiz.
Old 17-02-2012, 12:43   #7
Evren Osman

Sevinc hanim mali Musavir olarak sunu ogrenmek istiyorum
Yari yariya indirdiginin tespitini nasil yaptiniz?
Mukellefiniz Vergi odemelerini bankaya kendisi yapmiyor mudur?
Gelir vergisi kanununda belirtilen istisnalari kullanmis olabilir
Baska bir meslek mensubuna oncellikle tespit yaptirin daha sonra oda disiplin kuruluna bilgi verin
Ama oncellikle konuyu netlestirmeniz gerekli
Old 17-02-2012, 14:41   #8
av.sevinc81

Ben açıkçası ayrıntıları çok fazla bilmiyorum. Müvekkilimin telefonda anlattığı kadarıyla. Muhasebecisi kendi söylemiş iyi bir iş yapmış gibi.Bildiğim kadarıyla vergi ödemelerini de muhasebecisi yapıyor.Şuan için mali müşavir bir tanıdığının yönlendirmesiyle hareket ediyor. Tabi işin adli boyutunda ne olacağını bilemiyorum. Benim hiç ama hiç bilmediğim bir konu.Vergi dairesi sanırım gereken tespiti yapar. Muhasebeciyi ise odaya şikayet etmeli miyiz acaba?
Old 18-02-2012, 10:47   #9
Evren Osman

Sevinç Hanım
Bence süreci şu şekilde izleyin
1-Dışarıdan Bir mali müşavir ile uygunluk denetimi sözleşmesi imzalayın
2-Tespit yapsın ve rapor halinde sunun
3-Rapor olarak mevcut Mali müşavir cevap versin (Kanunda sayılan istisna ve muafiyet hükümlerini kullanmış olabilir çünkü )
Tatmin olmazsanız , odaya şikayet edersiniz
Konu hakkında eksik bilgi ile hile v.b. tanımlar yapmak doğru değil. Vergi ödemelerini mükellefiniz mali müşavirine değil, banka veya vergi dairesine kendisi yapması gerekli . Eğer bu şekilde yapmamış Mali müşavire vermiş ve o da paranın bir kısmını usülsüz bir şekilde kullanmış ise haklısınız. Ancak bu durumun dışında isnat edilen durumun ayrıntıları bilinmeden odaya şikayet etmek v.b işlemler yapmamanız gerektiğini düşünüyorum
Old 20-02-2012, 00:42   #10
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Yazan av.sevinc81
Ben açıkçası ayrıntıları çok fazla bilmiyorum. ... Tabi işin adli boyutunda ne olacağını bilemiyorum. Benim hiç ama hiç bilmediğim bir konu.Vergi dairesi sanırım gereken tespiti yapar. Muhasebeciyi ise odaya şikayet etmeli miyiz acaba?

Neden müvekkilinize burada yazdıklarınızı samimiyet ile açıklayıp, ben bu konuları bilemem, bilen bir avukat olarak ... yı öneririm, diyemiyorsunuz ?
Profesyonellik ve meslek ahlakı bunu gerektirmez mi ?

Neden müvekkiliniz muhasebecisinin yarı yarıya indirdiği matrahın hukuka uygunluğunu nasıl sağladığını muhasebecisinden sormaz da size "der yanar"?

Müvekkiliniz kendi kâr/zararının farkında değil midir ki, vehamete kapılmaktadır?

Bence herkes en iyi yapabileceği işleri yapmalı, her işi yapmaya kalkışmamalıdır.

Öncelikle söylemem gerekeni benzeri sorular nedeniyle, sonuç yerine söylebilirim.

(korsan - sahte olmayan) Bir muhasebeci ve/veya mali müşavirin vergi (kaybına) ziyaına neden olabilecek bir hatayı yapması halinde, tepesindeki 213 sayılı VUK'nun mük. 227. maddesi uyarınca, mükellef ile müştereken ve mütesesilen sorumlu olduğunu ve mesleki özensizliği nedeniyle doğacak sorumluluklar nedeniyle, eğer aralarında sözleşmeleri de varsa, rücu hakkı da olduğunu müvekkilinize söylemeniz yeterlidir.
Old 20-02-2012, 12:14   #11
av.sevinc81

Yalçın Bey biraz önyargılı olmuşsunuz bana karşı.Ben zaten müvekkilime bu konularda fazla bilgim olmadığını söyleyerek kendisini daha tecrübeli meslektaşlarıma yönlendirdim. Bende araştırdığım kadarıyla kendisine yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaten forumdaki herkes araştırdığı hususlara cevap bulmak için, bilgilenmek ve bilgilendirmek için girmiyor mu? Ben sizin söylediğiniz gibi her işi yapmaya çalışmıyorum. Şayet çalışsa idim şuan serbest çalışmaya yeni başlamış bir avukat olarak, büro masraflarımı ödemekte zorlanmazdım sanırım. Herneyse yine de vaktinizi ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Size ve herkese...
Old 20-02-2012, 12:20   #12
av.sevinc81

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Sevinç Hanım
Bence süreci şu şekilde izleyin
1-Dışarıdan Bir mali müşavir ile uygunluk denetimi sözleşmesi imzalayın
2-Tespit yapsın ve rapor halinde sunun
3-Rapor olarak mevcut Mali müşavir cevap versin (Kanunda sayılan istisna ve muafiyet hükümlerini kullanmış olabilir çünkü )
Tatmin olmazsanız , odaya şikayet edersiniz
Konu hakkında eksik bilgi ile hile v.b. tanımlar yapmak doğru değil. Vergi ödemelerini mükellefiniz mali müşavirine değil, banka veya vergi dairesine kendisi yapması gerekli . Eğer bu şekilde yapmamış Mali müşavire vermiş ve o da paranın bir kısmını usülsüz bir şekilde kullanmış ise haklısınız. Ancak bu durumun dışında isnat edilen durumun ayrıntıları bilinmeden odaya şikayet etmek v.b işlemler yapmamanız gerektiğini düşünüyorum

Evren Bey teşekkür ederim. Ödemeyi muhasebecisi yapıyormuş. Yani müvekkilim ödemelerini kendisi yapmıyormuş.
Old 03-06-2016, 11:51   #13
fyz

Sevinç hanım
benzer bir durumla karşı karşıyayız. Düzeltme beyannamesi verdik demişsiniz. Vergi dairesi usulsüzlükle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunuyor mu ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi