Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptalİ Davasi Sonucunda Eskİ Malİkİn Faydali Gİderlerİ Talep Hakki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2012, 11:34   #1
Av.H.Ertuğrul

Varsayılan Tapu İptalİ Davasi Sonucunda Eskİ Malİkİn Faydali Gİderlerİ Talep Hakki

Tüm meslekdaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum...Benim çok acil olarak cevabını bulmam gereken bir sorum olacak.Müvekkile karşı açılan tapu iptali davası sonucunda davanın kabulü ile tapunun yeni malik adına tesciline karar verilmiştir.Müvekkil tapuda adına kayıtlı taşınmazı kullandığı süre içinde oldukça yüklü giderler yapmıştır.Söz konusu faydalı giderlerin talebi için dava açmayı düşünüyoruz.Ancak bu davayı sebepsiz zenginleşme hükümlerine mi yoksa vekaletsiz iş görmeye mi dayandıracağımızı çözemedik.Sorun her iki konunun dava zamanaşımı sürelerinin farklı olması.Tapu kaydı olması nedeniyle vekaletsiz iş görme olabileceğini düşünüyorum.Aksi halde 1 yıılık zamanaşımı süresi davanın kesinleşme tarihi nedeniyle geçmiş durumda .
Old 08-02-2012, 13:41   #2
hukukav

Sayın Meslektaşım,
Tespit davası açmayaı düşündünüz mü? İvedilik açısından önce tespit davası açıp yapılan faydalı masrafların tespitini ister, sonra eda davanızı açarsınız, daha kolay olur düşüncesindeyim.
Old 08-02-2012, 15:13   #3
Av.H.Ertuğrul

yeni açılacak bir dava için öncelikle tespit davası açma konusundaki görüşünüze tamamen katılıyorum.Ancak bizim mevcut davamız aslında yeni hmk dan önce açılıp verilen kesin süre içinde avans giderinin yatırılmaması nedeniyle usulden reddedilmiş.Yani durum biraz karışık.Şimdi yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu yeni bir dava açıp daha önce birleştirme kararı verilen bir dosya ile devamını sağlamak.Çünkü usulden reddedlmeden önce dosyada bilirkişi incelemeleri de hemen hemen tamamlanmış.Ancak diğer meslektaşlarımında görüşeleri doğrutusunda tek şansımızın yeni bri dava açıp birleştirme talep etmek olduğu kanısına vardık.Ancak bu kez de zamanaşımı itirazı ile karşılaşabileceğimizden endişeliyim.Bu nedenle zamanaşımı konusundaki tereddütlerimi gidermek istiyorum.teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi