Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Nüfus Kaydının Nakli Taleplerinin Nüfus Müdürlüklerince Reddinin Gerekçesi

Yanıt
Old 29-01-2012, 03:28   #1
SerbestRadikal

 
Varsayılan Nüfus Kaydının Nakli Taleplerinin Nüfus Müdürlüklerince Reddinin Gerekçesi

Nüfus Kanunu'nun, Nakil hususunu düzenleyen 28. maddesi MERNİS projesinin hayata geçmesi ile birlikte 2003 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Hal böyle olunca 2003 yılından bu yana Nüfus Müdürlükleri vatandaşların Nüfus kaydını nakil ettirme yönündeki taleplerine konuyu düzenleyen maddenin yürürlükten kaldırıldığından bahisle olumsuz cevap vermektedirler. Benim sorum iki aşamalı olacak.
1- Bir hususu düzenleyen kanun hükmünün ortadan kaldırılması o konuyu yasak haline mi getirir. Benim bildiğim "hak" kavramının "yasak olmayan" olduğudur. Yani Devletin vatandaşına bıraktığı serbest alandır "hak". Özel bir düzenleme olmaması nedeniyle Nüfus Kütüğünün nakil edilmesi yasak olamaz.
2- Var sayalım ki konuyu yasak olarak değerlendirdik ( bugün yaşanılan durum gibi ) bu durumda böyle bir yasak Anayasanın 23. maddesinde düzenlenen Yerleşme ve Seyahat hürriyetiyle ne kadar örtüşebilir. Nüfus Müdürlüklerinde geri çevrilen nakil talepleri İdari yargıya, oradan da Anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesine taşınmalı diye düşünüyorum. Bilmem sizler ne dersiniz?

Çocuklarını Uzun zaman önce ayrıldığı, Nüfus kaydının bulunduğu (doğup büyüdüğü) şehrin çok uzağında bir şehirde büyütmeye karar veren ya da mecbur olan, Geldiği yerde yepyeni bir hayat kurmaya çalışan, yaşadığı şehre hizmet eden on yıllar sonra artık "oralı" olmak isteyen bir insana "hayır sen buralı olamazsın, senin memleketin orası 50 senedir bu şehirde olman seni buralı yapmaz" denilebilirmi. Her sohbetin başında "esas nerelisin" sorularının sorulduğu bir ortamda Çok şikayet ettiğimiz ve eksikliğinden dem vurduğumuz Kentlilik bilinci nasıl yeşerir? Bir türlü oralı, kentli olamamış göçebe, kendini yılardır yaşadığı kentte misafir hisseden insanların yaşadıkları kentlerde nüfus kağıtlarında yazan şehirlerin birer küçük modelini yaratmaya çalışıp, orada rahat etmelerine şaşmamalı. Göçebe ruhlu yerleşikler ne katabilir çağdaş hayata, kente, en önemlisi de kendilerine ? Hukuki olmaktan çıktı galiba bağışlayın..
Old 07-02-2012, 20:52   #2
wellan

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım;hak hukukun tanımış olduğu yetkinin kullanılmasıdır.Mevzuatta düzenlenmeyen bir hak yada düzenleme nasıl uygulanabilir?Öncelike iki aşamalı olarak soruya cevap vermek gerekir.İlk olarak kanunda yada genel mevzuatta yürürlükte olmayan bir hüküm yada düzenlemenin uygulanması mümkün değildir.Bu sebeple yasak olarak değerlendirilemeyeceği görüşündeyim.Bu düzenlemenin kaldırılması ile anayasaya aykırılık sorunu hususu ayrı bir çerçevede değerlendirilmesi gerektiği görüündeyim ve yazmış olduğunuz gerekçeye sonuna kadar katılıyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mükerrer Nüfus Kaydının İptali - Ölümün Nüfus Siciline İşletilmesi orthia Meslektaşların Soruları 7 23-03-2012 07:54
Nüfus kaydının düzeltilmesi akrd61 Meslektaşların Soruları 4 28-11-2011 16:28
Nüfus kaydının düzeltilmesi dilaykar Meslektaşların Soruları 1 16-07-2010 15:29
Nüfus Kaydının Düzeltilmesi mduranauhf Meslektaşların Soruları 5 21-04-2009 08:17
nüfus kaydının düzeltilmesi Av.Baran Karadağ Meslektaşların Soruları 2 28-01-2008 01:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02411008 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.