Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İl Disiplin Kurulu Kararına İtiraz

Yanıt
Old 19-01-2012, 07:28   #1
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan İl Disiplin Kurulu Kararına İtiraz

Merhabalar,
İl Disiplin Kurulu tarafından verilen aylıktan kesme cezasına itiraz edeceğim. DMK m.125'te "Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna itiraz edilebilir" hükmü ile birlikte, son fıkrada "Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurulabilir" hükmü yer almaktadır.
Bu durumda anladığım kadarıyla disiplin kuruluna itiraz etmeksizin doğrudan idari yargı yoluna da başvurulabiliyor. Peki hangi yolu izlemek daha doğrudur sizce.
Ayrıca doğrudan idari yargıya başvurduğumuzda husumet kime yöneltilmelidir?
Old 20-01-2012, 11:48   #2
Av.Ali GÖKBAYRAK

 
Varsayılan

Benzer bir olayda, polis memuru olan müvekkilime verilen aylıktan kesme cezasının iptali talebiyle İdare Mahkemesi'ne Valilik aleyhine açtığım iptal davası neticesinde, davanın kabulü ile ceza verilmesine ilişkin İl Disiplin Kurulu Kararının iptaline karar verildi ve verilen karar Danıştay incelemesinden de geçerek kesinleşti. Sanırım cevap yardımcı omuştur.
Old 16-12-2012, 21:22   #3
Abalı

 
Varsayılan

Verilen disiplin cezasına karşı doğrudan İdare Mahkemesine müracaat ederek cezanın iptali yönünde dava açabilirsiniz.

Bu yönde açacağınız davada ceza İl Disiplin Kurulu tarafından verildiği için karşı taraf Valilik olmalıdır. Eğer İlçe düzeyinde verilmiş bir disiplin cezası söz konusu olsaydı, muhatap Kaymakamlık olurdu...
Old 01-04-2013, 00:06   #4
nakil

 
Varsayılan

Av.Ali GÖKBAYRAKBenzer bir olayda, polis memuru olan müvekkilime verilen aylıktan kesme cezasının iptali talebiyle İdare Mahkemesi'ne Valilik aleyhine açtığım iptal davası neticesinde, davanın kabulü ile ceza verilmesine ilişkin İl Disiplin Kurulu Kararının iptaline karar verildi ve verilen karar Danıştay incelemesinden de geçerek kesinleşti. Sanırım cevap yardımcı omuştur.
Üstadım , bahsettiğiniz kararı acilen paylaşmanız mümkün mü??Teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşçi Disiplin kurulu Kararları av.cihannn Meslektaşların Soruları 1 03-09-2010 10:36
kooperatifte disiplin kurulu oluşturulabilir mi? avukat.ayça Meslektaşların Soruları 0 12-01-2007 11:12
iş akdinin disiplin kurulu kararıyla feshi Av.mdogan Meslektaşların Soruları 1 09-11-2006 10:32
Reklam Yasağına İlş Tbb Disiplin Kurulu Kararı Av. Adil Giray ÇELİK Meslektaşların Soruları 0 21-12-2002 20:20
Disiplin Cezasina İtiraz Ata Sevinc Hukuk Soruları Arşivi 1 14-02-2002 00:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03419495 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.