Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noterlerin veraset ilamı vermemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2011, 18:06   #1
simurganka

Varsayılan Noterlerin veraset ilamı vermemesi

Değerli Meslektaşlarım,
bugün ilk defa noterden veraset ilamı almak için talepte bulundum fakat talebim reddedildi. Noter başkatibinin elindeki TNB tarafından gönderilmiş yönergeyi inceleme fırsatı buldum. Buna ve hatırladığıma göre
-Kapalı nüfus kaydı olanlar,
-Evlatlık olanlar,
-1990 tarihinden önce ölmüş olanlar,
-2.derece ve daha aşağı altsoyu olanlar
noterden veraset ilamı alamıyor.(dahası var mıydı hatıırlayamadım) Ancak bu yönergeye ulaşamadım, bilen, gören elinde olan varsa paylaşırsa seviniriz.
Ayrıca noterden veraset ilamı almak için vekaletnamelere noterden veraset ilamı alma konusunda da yetkili kılınmıştır şeklinde yetki verilmesi gerekiyormuş
Saygılar...
Old 02-12-2011, 18:29   #2
Cumhur Okyay

Ayrıca noterden veraset ilamı almak için vekaletnamelere noterden veraset ilamı alma konusunda da yetkili kılınmıştır şeklinde yetki verilmesi gerekiyormuş.
O zaman, bu cümleden hareketle, vekaletnamede, hangi şehirde, hangi mahkemede (asliye- sulh- ticaret) ne gibi bir davanın açılacağı yetkisinin verilmesi gerekmez mi diye düşünülebilinir mi?
Old 02-12-2011, 18:57   #3
simurganka

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Ayrıca noterden veraset ilamı almak için vekaletnamelere noterden veraset ilamı alma konusunda da yetkili kılınmıştır şeklinde yetki verilmesi gerekiyormuş.
O zaman, bu cümleden hareketle, vekaletnamede, hangi şehirde, hangi mahkemede (asliye- sulh- ticaret) ne gibi bir davanın açılacağı yetkisinin verilmesi gerekmez mi diye düşünülebilinir mi?
Sayın Cumhur Bey,
Kanımca düşünülemez. Zira vekaletnamelerde zaten T.C mahkemelerinin yetkisi kabul edilmiş durumda. Örneğin şehri yazarsak bu durumda dava ile ilgili başka şehirlerdeki işlemleri takip etmek için yeni vekalet almak gerekecektir. Ayrıca devam eden kelimelerde dava açmaya, sulh olmaya, icra takibi açıp takip etmeye, ihtiyati haciz kararı almaya, özel vekaletnamelerde örneğin boşanma davayı açmaya şeklinde ibareler bulunmakta. Bunlara ek olarak "noterden veraset ilamı alabilmeye" şeklinde bir ibarenin de eklenmesi gerekiyor. Hoş bugün noterde buna dikkat etmediler ama birgün karşımıza çıkabilir zannımca.
Old 02-12-2011, 19:11   #4
Cumhur Okyay

Değerli meslektaşım, kuralı yadırgadığımdan içine biraz da şaka katmıştım.
Şimdi; genel vekâletnameyle, Sulh Hukuk Mahkemesinden mirasçılık belgesi alınıyor ve vekaletnamede buna dair özel bir yetki aranmıyor.
Günümüzde mirasçılık belgesi verecek makam, Kanunla ikiye çıkarılmış, yani Noterler de eklenmiş. Bu durumda müracaatçı, ha Notere gitmiş ha Mahkemeye, genel vekaletname ile alabilmeli diye düşünüyorum.
Kaldı ki, mahkemeden alabildiğine göre, aynı vekaletname ile, haydi haydi (evleviyet ilkesi) Noterden de alabilmelidir.
Yukarıdaki " özel yetki" istenirse, belkide avukat vekaletnameleri başlarken kullanılan " leh ve aleyhime açılan ve açılacak dava ve takiplerden ve işlerden TC mahkemeleri, icra daireleri " ibaresinin yanına "NOTERLER" ibaresi de eklenecektir, diye düşünüyorum. Saygılarımla. Kolay gelsin.
Old 03-12-2011, 14:03   #5
simurganka

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Değerli meslektaşım, kuralı yadırgadığımdan içine biraz da şaka katmıştım.
Şimdi; genel vekâletnameyle, Sulh Hukuk Mahkemesinden mirasçılık belgesi alınıyor ve vekaletnamede buna dair özel bir yetki aranmıyor.
Günümüzde mirasçılık belgesi verecek makam, Kanunla ikiye çıkarılmış, yani Noterler de eklenmiş. Bu durumda müracaatçı, ha Notere gitmiş ha Mahkemeye, genel vekaletname ile alabilmeli diye düşünüyorum.
Kaldı ki, mahkemeden alabildiğine göre, aynı vekaletname ile, haydi haydi (evleviyet ilkesi) Noterden de alabilmelidir.
Yukarıdaki " özel yetki" istenirse, belkide avukat vekaletnameleri başlarken kullanılan " leh ve aleyhime açılan ve açılacak dava ve takiplerden ve işlerden TC mahkemeleri, icra daireleri " ibaresinin yanına "NOTERLER" ibaresi de eklenecektir, diye düşünüyorum. Saygılarımla. Kolay gelsin.
Sayın Cumhur Bey,
işin vahametine kapılıp nüktenizi farkedemedim galiba Dediğiniz gibi TC mahkemeleri, icra daireleri ve noterler dense yeterli olabilir belki de. Ancak ilk paragrafta dediğinize katılamayacağım. Örneğin iş davası açacağız. Vekaletnamede ayrıca noterden protesto çekmeye yetkilidir şeklinde de ibare düşülüyor. Oysa işçinin hakkını alabilmesi için sözleşmesini de feshetmesi gerekiyorsa bunun da ayrıca vekaletnamede belirtilmemesi gerekir sizin dediğinize göre. Kanımca veraset ilamını noterden almak başka, mahkemeden almak başkadır. İkisinin yetki alanı farklıdır diye düşünmekteyim.
Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi