Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HMK 120deki süreyi kaçırdım!Eski hale getirme isteyebilir miyim?

Yanıt
Old 02-12-2011, 17:13   #1
kapbana

Varsayılan HMK 120deki süreyi kaçırdım!Eski hale getirme isteyebilir miyim?

Merhabalar,

HMK 120 uyarınca mahkemenin gider avansını yatırmak için verdiği kesin süreyi son günleri rahatsız olduğum döneme geldiğinden kaçırdım..

Aslında doktor raporum da var; ve tek çare olarak HMK 95 vd.nda düzenlenen eski hale getirmeye başvuracağım ve başvurumu yaparken de avansımı yatıracağım..

Ne dersiniz?? Dava usulden reddedilir mi? md. 114/g 'den?
Old 02-12-2011, 17:51   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan kapbana
Merhabalar,

HMK 120 uyarınca mahkemenin gider avansını yatırmak için verdiği kesin süreyi son günleri rahatsız olduğum döneme geldiğinden kaçırdım..

Aslında doktor raporum da var; ve tek çare olarak HMK 95 vd.nda düzenlenen eski hale getirmeye başvuracağım ve başvurumu yaparken de avansımı yatıracağım..

İkidir cevap yazıyorum, bağlantı kopuyor Onun için bu defa kısa yazacam ve sinirlenmeyeceğim

Raporunuzun bitim tarihinden itibaren iki haftalık süre içinde hem gider avansını yatırmanız hem de talepte bulunmanız gerekmektedir (HMK 96) Bu nedenle sürelere dikkat edin ve raporu mutlaka talebe ekleyin. Bence kabul görecektir. Kolay gelsin.

HUMK 166, 167, 168.

T.C.

YARGITAY

20. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/8000

K. 2005/12439

T. 18.10.2005

• ESKİ HALE GETİRME TALEBİ ( Engelin Kalkmasından İtibaren On Günlük Süre İçinde İleri Sürülen Doktor Raporuna Dayalı Talebin Kabulü Gereği )

• ENGELİN KALKMASI ( İtibaren On Günlük Süre İçinde İleri Sürülen Doktor Raporuna Dayalı Eski Hale Getirme Talebinin Kabulü Gereği )

• ON GÜNLÜK YASAL SÜRE ( Engelin Kalkmasından İtibaren On Günlük Süre İçinde İleri Sürülen Doktor Raporuna Dayalı Eski Hale Getirme Talebinin Kabulü Gereği )

1086/m.166

ÖZET : Davacı vekili, yatak istirahatli olması nedeniyle yasal süresi içinde eski hale getirme talebinde bulunmuştur. Engelin kalkmasından itibaren on günlük süre içinde ileri sürülen doktor raporuna dayalı eski hale getirme talebinin kabulüne karar verilmelidir. Davacı talebinin kabulü ile duruşmaya devam edilmesi gerekirken yazılı şekilde davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi hatalıdır.

DAVA : Davacı tarafından davalılar aleyhine açılan 05.07.1999 günlü tapudaki 2/B şerhinin kaldırılmasının istenmesi üzerine yapılan duruşma sonunda davanın H.Y.U.Y.'nın 409/5. maddesi gereğince açılmamış sayılmasına dair verilen 28.12.2004 tarihli kararın davacı vekili tarafından eski hale getirilmesi isteminin reddine dair verilen 03.01.2005 günlü hükmün Yargıtayca incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmekle süresinde olduğu anlaşılan temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra dosya içerisindeki bütün belgeler incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı tarafından orman yönetimi ve Hazine aleyhine 05.07.1999 tarihinde açılan ve aşama geçiren, tapudaki 6831 Sayılı Yasanın 2/B maddesine göre konulan şerhin kaldırılması istemli davanın yargılaması sırasında dosya 05.06.2002 ve 23.01.2003 tarihlerinde iki kez takipsiz bırakılmış ve yenilenmiş, yine takipsiz bırakılan 28.12.2004 günlü celsede ise, mahkemece davanın H.Y.U.Y.'nın 409/5. maddesi gereğince açılmamış sayılmasına karar verilmiştir.

Davacı vekili, karardan sonra 30.12.2004 günlü dilekçesinde 27 Aralık 2004 tarihinde yurt dışından döndüğünü, 28 Aralık 2004 tarihinde ise rahatsızlandığını belirtip eklediği 2 günlük raporla yatak istirahatli olması nedeniyle eski hale getirme talebinde bulunmuştur.

H.Y.U.Y.'nın 166 v.d. maddelerinde düzenlenen eski hale getirme talebinin 10 günlük yasal süre içinde yapıldığı anlaşılmaktadır.

Mahkemece duruşma gününü içeren doktor raporu alan davacı vekilinin, acilen gittiğini belirttiği hastaneden faks çekebileceği ya da telefon ederek mazeret bildireceği, bunun yapılmadığı gerekçesi ile eski hale getirme talebinin reddine karar verilmişse de dosyaya ibraz edilen uçak bileti ve doktor raporunun incelenmesinden davacı vekili Av. E.E.'nin 27.12.2004 tarihinde Singapur' dan İstanbul'a geldiği, 28.12.2004 tarihinde ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Prof. Dr. D.S.E. imzalı 287/04 protokol numaralı Akut Gastroenterir tanısı ile ( 2 ) gün yatak istirahatı verildiği ve raporun mühürlü ve onaylı olduğu anlaşılmaktadır.
2797 sayılı Yargıtay Yasasının 1. ve H.Y.U.Y.'nın 428. maddeleri gereğince ilk derece mahkemelerinin kararlarını bozup kaldırma yetkisi münhasıran Yargıtay'a aittir hükmü yer almaktadır. Bu nedenle; nihai karar verilip mahkemece davadan el çekildikten sonra temyiz aşamasındaki eski hale getirme istemleri Yargıtayca inceleneceğinden ve açıklanan nedenlerle de davacı vekilinin mazareti geçerli ve yeterli olup, kendi ihtiyarı dışında bulunduğu anlaşılmakla, mahkemenin 03.01.2005 tarihli eski hale getirme talebinin reddine dair verdiği kararın H.Y.U.Y.'nın 166. v.d. maddesi uyarınca yerinde görülmediği anlaşılmakla davacı vekilinin eski hale getirme talebinin H.Y.U.Y.'nın 166. maddesi gereğince kabulü ile duruşmaya devam edilmesi gerekirken yazılı olduğu gibi davanın açılmamış sayılmasına dair verilen karar usul ve yasaya aykırı olup bozulmasına karar vermek gerekmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle; davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde yatırana iadesine 18.10.2005 günü oybirliği ile karar verildi.
Old 02-12-2011, 17:55   #3
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan kapbana
Merhabalar,

Ben, birçok meslektaşımın aksine, gider avansının HMK 120. maddesine istinaden verilen 14 günlük kesin süreden sonra yatırılması halinde, geç yatırılmasının davanın uzamasına sebebiyet vermeyecek olması durumunda, maddenin konuluş amacını ve HUMK döneminde Yargıtay'ın kesin hüküm hakkındaki içtihatlarını da göz önüne alarak, davanın sırf bu nedenle reddolunmaması gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum. İlave olarak; 114. maddedeki "gider avansının yatırılmış olması" ile "120. maddeye göre verilecek 14 günlük kesin sürede gider avansının yatırılması"nın bir tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bu nedenle reddolunacak davalar temyiz edildiğinde Yargıtay'ın konuya yine bu açıdan yaklaşacağını, davanın uzamasına sebebiyet vermediği durumlarda sırf 14 gün süreden sonra gider avansı yatırıldı diye davanın reddedilmesinin doğru ve kanunun amacına uygun olmayacağı yönünde içtihat oluşturacağını ümit ediyorum.
Old 03-12-2011, 08:32   #4
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Ben, birçok meslektaşımın aksine, gider avansının HMK 120. maddesine istinaden verilen 14 günlük kesin süreden sonra yatırılması halinde, geç yatırılmasının davanın uzamasına sebebiyet vermeyecek olması durumunda, maddenin konuluş amacını ve HUMK döneminde Yargıtay'ın kesin hüküm hakkındaki içtihatlarını da göz önüne alarak, davanın sırf bu nedenle reddolunmaması gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum. İlave olarak; 114. maddedeki "gider avansının yatırılmış olması" ile "120. maddeye göre verilecek 14 günlük kesin sürede gider avansının yatırılması"nın bir tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bu nedenle reddolunacak davalar temyiz edildiğinde Yargıtay'ın konuya yine bu açıdan yaklaşacağını, davanın uzamasına sebebiyet vermediği durumlarda sırf 14 gün süreden sonra gider avansı yatırıldı diye davanın reddedilmesinin doğru ve kanunun amacına uygun olmayacağı yönünde içtihat oluşturacağını ümit ediyorum.

Üstada kesinlikle katılıyorum. Ancak yine de tedbiri elden
bırakmıyorum
Old 09-02-2012, 15:29   #5
Av. Caner Arıcı

Birkaç dosyamda gider avansını 30. hatta 40. gün yatırdım; geç yatırdım diye davalarım kesin süre nedeniyle reddolunmadı devam ediyor Yaşasın adalet
Old 09-02-2012, 18:57   #6
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Sayın Kapbana, Gider avansının geç yatırılması konusundaki engelinizi açıklayan hatta belgeleyen bir dilekçe ile derhal mahkemeye bildirin ve hakime durumu izah edin. Dilekçenize ''gider avansının tahsili uygundur'' şeklinde bir şerh düşürtürseniz, sorunu çözmüş olursunuz. ayrıca uzatmaya matuf olmadığı sürece kesin sürenin aşılmış olması hak kaybına yol açmamalıdır, hukuk bu uygulamayı korumaz. Kaldı ki sizde hastalık durumu söz konusu.
Old 10-02-2012, 15:14   #7
kapbana

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Birkaç dosyamda gider avansını 30. hatta 40. gün yatırdım; geç yatırdım diye davalarım kesin süre nedeniyle reddolunmadı devam ediyor Yaşasın adalet

Eski hale getirme dilekçem ve raporumla birlikte ellerimde peçeteler, kıpkırmızı bir burun ve solgun bir surat ile kapısını çaldığım hakime hanım, geçmiş olsun dilekleri ile birlikte dilekçemi havale etti sağolsun

Sn. Caner Arıcı, meslektaşım, HMK döneminde girip de şahit olduğum onlarca duruşma vardır ki, süresinde yatırılmayan gider avansı sebebiyle usulden reddine karar verilen...

Tedbiri elden bırakmamak gerek diye düşünüyorum...Teşekkürler
Old 13-02-2012, 16:52   #8
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan kapbana
Sn. Caner Arıcı, meslektaşım, HMK döneminde girip de şahit olduğum onlarca duruşma vardır ki, süresinde yatırılmayan gider avansı sebebiyle usulden reddine karar verilen...

Tedbiri elden bırakmamak gerek diye düşünüyorum...Teşekkürler

Geçmiş olsun o zaman; her iki anlamda da

Evet kesinlikle haklısınız tedbiri elden bırakmamak gerekir... Ben bayağı şanslıyım o zaman Üç dosyamda ondört günlük kesin süre dolmasına rağmen yine de yatırdım, ikisinde 30 günü, birinde ise 40 günü geçmişti ama üçü de süresinde yatırılmadığı için reddolunmadı... Yukarıda şanslıyım dedim ama; bence esasında salt 14 günlük kesin sürede gider avansı yatırılmadı diye davaların usulden reddolunmasını hukuka aykırı buluyorum!.. Başka bir forum altında da düşüncemi belirtmiştim bu konuda... İnanıyorum ve umuyorum ki Yargıtay da benim gibi düşünecek...

Saygı ve sevgilerimle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi