Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ferdileşme yapan kooperatiften alacak tahsili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2011, 14:24   #1
ANKA HUKUK

Kitap Ferdileşme yapan kooperatiften alacak tahsili

ferdileşme yapan kooperatiften kesinleşmiş alacağın tahsili için neler yapılabilir, tasarrufun iptali davası açmayı düşünüyoruz bunun için sadece kooperatifin tüzel kişiliğine mi yoksa kooperatifle beraber üyelerin tamamına mı dava açmak zorundayız,
Old 19-10-2011, 15:54   #2
Evren Osman

Kooperatif amacını gerceklestirip ferdilesmis ve tasfiye olmuş mudur ?
Old 21-10-2011, 11:10   #3
ANKA HUKUK

Merhaba,
Sorum yeteri kadar açık olmamış galiba. Tasfiye halindeki kooperatife karşı alacak davası açıp taşınmaz üzerine tedbir koydurduk. Bilirkişi raporu lehimize olmasına rağmen dava reddedildiği için tedbir kalktı. Temyiz neticesinde karar lehimize bozuldu, mahkeme de karara uydu. Şu anda karar kesinleşmiş ve icra takibine konu edilmiştir. Ancak davalı kooperatif bu arada ferdileşmeye geçmiştir. Kooperatif tasfiye işlemlerini tamamlamamıştır.

Alacağımız için tasarrufun iptali davası açacağız. Ancak bu davayı sadece kooperatife mi, yoksa kooperatif ile birlikte bütün ortaklara karşı mı açacağız, emin olamadım. Bu nedenle yardımcı olursanız sevinirim.
Old 21-10-2011, 13:26   #4
ANKA HUKUK

Kooperatif tasfiye işlemlerini tamamlamamıştır. Bu nedenle tüzel kişiliği devam etmektedir. Sicilden kaydı silinmediği için ihya vs. dava açmaya gerek bulunmamaktadır. Benim sorum davada kooperatifin bütün ortaklarını mı davalı göstermek zorundayım yoksa bütün ortaklar ile birlikte kooperatifi mi davalı göstereceğim. Kooperatif ile birlikte alacağımızın miktarını karşılamaya yetecek oran ve sayıda ortağı davalı göstermem yeterli olur mu
Old 21-10-2011, 17:29   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ANKA HUKUK
Merhaba,
Sorum yeteri kadar açık olmamış galiba. Tasfiye halindeki kooperatife karşı alacak davası açıp taşınmaz üzerine tedbir koydurduk. Bilirkişi raporu lehimize olmasına rağmen dava reddedildiği için tedbir kalktı. Temyiz neticesinde karar lehimize bozuldu, mahkeme de karara uydu. Şu anda karar kesinleşmiş ve icra takibine konu edilmiştir. Ancak davalı kooperatif bu arada ferdileşmeye geçmiştir. Kooperatif tasfiye işlemlerini tamamlamamıştır.

Alacağımız için tasarrufun iptali davası açacağız. Ancak bu davayı sadece kooperatife mi, yoksa kooperatif ile birlikte bütün ortaklara karşı mı açacağız, emin olamadım. Bu nedenle yardımcı olursanız sevinirim.
Tasarrufun iptali davası açacaksınız tabii ki kooperatifle birlikte yeni maliklere davayı yöneltmeniz gerekecek. Pekiyi üyelerin kötüniyetini nasıl kanıtlayacaksınız?
Old 18-07-2012, 16:25   #6
Av. Pekince

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tasarrufun iptali davası açacaksınız tabii ki kooperatifle birlikte yeni maliklere davayı yöneltmeniz gerekecek. Pekiyi üyelerin kötüniyetini nasıl kanıtlayacaksınız?

Benzer bir olayla da biz karşı karşıyayayız. 2010 tarihli bonoya istinaden kooperatif aleyhine takip başlattık. 2009 yılında ferdileşme yapılmış lakin koop. halen faal görünüyor.

Aynı zamanda kooperatif üyesi olan yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kötü niyetli olduğu aşikar değil midir? En azından onlar hakkında zarar verme kastına binaen iptal davası açmamız sizce nasıl olur?
Old 19-07-2012, 15:09   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Pekince
Benzer bir olayla da biz karşı karşıyayayız. 2010 tarihli bonoya istinaden kooperatif aleyhine takip başlattık. 2009 yılında ferdileşme yapılmış lakin koop. halen faal görünüyor.

Aynı zamanda kooperatif üyesi olan yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kötü niyetli olduğu aşikar değil midir? En azından onlar hakkında zarar verme kastına binaen iptal davası açmamız sizce nasıl olur?

Katılıyorum.
Old 24-01-2014, 15:28   #8
mntopcu

Varsayılan Son Durum Nedir?

Sayın ANKA HUKUK ve Av.Pekince,

Benim de benzer bir olayım var. Kooperatife alacak davası açmıştım, dava devam ederken ferdileşmeye geçilmiş, dava lehimize sonuçlandı, karar kesinleşti, icraya koyduk, şu anda hiçbir malvarlığı yok, tahsilat yapamıyoruz. Tasarrufun iptali davası açmayı düşünüyorum.

Sizin olaylarınızın akıbeti ne oldu, bilgi verebilir misiniz? bana bir tavsiyeniz olur mu?
Old 30-01-2014, 14:32   #9
Av. Pekince

Alıntı:
Yazan mntopcu
Sayın ANKA HUKUK ve Av.Pekince,

Benim de benzer bir olayım var. Kooperatife alacak davası açmıştım, dava devam ederken ferdileşmeye geçilmiş, dava lehimize sonuçlandı, karar kesinleşti, icraya koyduk, şu anda hiçbir malvarlığı yok, tahsilat yapamıyoruz. Tasarrufun iptali davası açmayı düşünüyorum.

Sizin olaylarınızın akıbeti ne oldu, bilgi verebilir misiniz? bana bir tavsiyeniz olur mu?

Davalar halen derdest. Bence davalarnızı açın, en azından yönetim kurulundaki üyelere karşı.
Old 31-01-2014, 17:45   #10
mntopcu

Alıntı:
Yazan Av.Pekince
Davalar halen derdest. Bence davalarnızı açın, en azından yönetim kurulundaki üyelere karşı.

Sayın Av.Pekince, öncelikle ilginize teşekkür ederim.

Ben hem tasarruf tarihindeki yönetim kurulu üyelerini hem de şimdiki yönetim kurulu üyelerini dava etmeyi düşünüyorum. Sizin davanız hala derdestse o zaman bizim işimiz zor

Bu davalara basit usulü muhakame uygulanır diye biliyorum. Basit usulde bu kadar uzun sürmesi hoş değil.

Acaba görev yönünden sıkıntı yaşadınız mı? Asliye Hukuk Asliye Ticaret?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi