Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtİraz Eden BorÇlunun ÖlÜmÜ Üzerİne İtİrazin İptalİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2011, 12:01   #1
nurullah açıkalın

Olumlu İtİraz Eden BorÇlunun ÖlÜmÜ Üzerİne İtİrazin İptalİ

Karı ve koca olmak üzere iki borçluya,çek vasfını yitirmiş iki adet belgeden kaynaklanan tek bir icra takibi başlatmış bulunmaktayız. Ancak borçlular itiraz etmişler ve takip durmuştur. İtirazın iptali davası açmak istemekteyiz ancak şöyle bir sorunumuz var borçlulardan birisi itiraz ettikten sonra ölmüştür ve mirasçılar reddi miras davası açmışlardır. dava henüz sonuçlanmamıştır. Burada sormak istediğim husus şu:
1- Davalılardan biri hayatta olan eş peki diğeri kim olacak mirasçılar mı?- tereke mi?
2- Borçluların çekleri ayrı ayrı idi tek takipte açmış olmam sıkıntı çıkarır mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Old 18-10-2011, 12:31   #2
kezzy

Aynı alacaklının, birden fazla borçluya(karı-koca) takip yapabilmesi için borçluların ihtiyari veya mecburi takip arkadaşı olması gerekir tarafları farklı çeklerin tek bir takibe konu edilmesi usulüne uygun değil diye düşünüyorum.
Old 18-10-2011, 13:08   #3
limpid

"Dava sırasında taraflardan birinin ölümü
MADDE 55- (1) Taraflardan birinin ölümü hâlinde, mirasçılar mirası kabul veya
reddetmemişse, bu hususta kanunla belirlenen süreler geçinceye kadar dava ertelenir. Bununla
beraber hâkim, gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde, talep üzerine davayı takip için kayyım
atanmasına karar verebilir."

yeni kanun böyle diyor. neticede mirasçıların mirası reddetmek adına dava açtığını belirtiyorsunuz.uygulama yeni olduğu için bizzat böyle bir işlem yapmadım. ancak benim başıma böyle bir husus gelseydi davalı olarak mirasçıları da gösterip müteveffa davalıyı da belirterek hakimle konuşarak kayyım atanması yönündeki talebimi bildirirdim.
Old 18-10-2011, 13:22   #4
kezzy

Alıntı:
Yazan limpid
"Dava sırasında taraflardan birinin ölümü
MADDE 55- (1) Taraflardan birinin ölümü hâlinde, mirasçılar mirası kabul veya
reddetmemişse, bu hususta kanunla belirlenen süreler geçinceye kadar dava ertelenir. Bununla
beraber hâkim, gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde, talep üzerine davayı takip için kayyım
atanmasına karar verebilir."

yeni kanun böyle diyor. neticede mirasçıların mirası reddetmek adına dava açtığını belirtiyorsunuz.uygulama yeni olduğu için bizzat böyle bir işlem yapmadım. ancak benim başıma böyle bir husus gelseydi davalı olarak mirasçıları da gösterip müteveffa davalıyı da belirterek hakimle konuşarak kayyım atanması yönündeki talebimi bildirirdim.

Dava devam ederken, taraflardan birinin ölmesi halinde ölen kişinin taraf ehliyeti son bulur. Bu nedenle davaya ölen tarafa karşı veya onun tarafından devam edilmesine imkan yoktur. Ancak, yalnız ölen tarafı ilgilendirmeyen, yani mirasçıları da ilgilendiren, mirasçıların malvarlığı haklarını etkileyen davalar, tarafın ölümü ile konusuz kalmaz bu davalara, ölen tarafın mirasçılarına karşı devam edilir. Bu yönde kararlarda mevcuttur, ancak dava anladığım kadarıyla henüz açılmamış devam eden bir dava yok ancak yukarıda belrttiğim gibi usulüne uygun bir takip te yok
Old 18-10-2011, 17:01   #5
nurullah açıkalın

Soru

Ancak sonuç olarak böyle bir takip başlattım ve borçluların takibe yönelik herhangi bir itirazı söz konusu olmamıştır, bu da mahkeme nezdinde herhangi bir sorun yaratmayacaktır kanaatindeyim. Mahkeme bunu re'sen dikkate almayacaktır. İtiraz da sadece borca olmuştur, takip yapılamayacağına dair herhangi bir itiraz söz konusu değildir. Aksi görüşleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Benim merak ettiğim konu şu: Ben bu davayı mirasçılara karşı mı yoksa terekeye karşı mı açmalıyım?
Old 19-10-2011, 09:26   #6
gnchukukcu

Sayın açıkalın bahsettiğiniz gibi bende takibin usulsüzlüğüne ilişkin herhangi bir itiraz veya inceleme olmayacağı kanaatindeyim. Davanın tarafı konusunda ise eğer sağ kalan eşte diğer mirasçılarla beraber mirası red etti ise terekeye etmedi ise ölen şahıs açısından tereke, eş yaşadığı içinde kendisi davanın tarafı olması gerektiği kanaatindeyim. Saygılar
Old 19-10-2011, 21:20   #7
Av.Fatih KISA

1-Sağ kalan eşe, borçlu asil olması nedeniyle -bağımsız borç ilişkisinden dolayı- dava açmalısınız. Bu davayı ayrıca açmanızı tavsiye ederim.
2-Ölen eşin mirasçılarına karşı (sağ kalan eş dahil) ayrıca dava açmalısınız. Eğer mirasçılar mirası reddediyorlarsa buna ilişkin davanın sonuçlanması gerekir. Bu durumda Mahkeme bekletici mesele yapacaktır. Bu ihtimalde sağ kalan eşin mirası reddetmesi nedeniyle doğan durumu (1) nolu olasılıktaki hukuksal durumunu değiştirmeyecektir.
Old 01-11-2011, 12:17   #8
nurullah açıkalın

Dikkat Sn. Meslektaşlar

Size bu konu hakkında bir şey daha danışmak istiyorum: Pekala ben talebimi daraltırsam yani ölen kişiye karşı itirazın iptali davası açmaktan vazgeçip, sağ kalan kişiye karşı onun imzası olan adi senetteki miktar kadar itirazın kaldırılması davası açarak devam ettiğimde herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi? Takip usulsüzdür diyerek davam reddedilmez umarım?
Old 01-11-2011, 14:21   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nurullah açıkalın
Size bu konu hakkında bir şey daha danışmak istiyorum: Pekala ben talebimi daraltırsam yani ölen kişiye karşı itirazın iptali davası açmaktan vazgeçip, sağ kalan kişiye karşı onun imzası olan adi senetteki miktar kadar itirazın kaldırılması davası açarak devam ettiğimde herhangi bir sıkıntı olmaz değil mi? Takip usulsüzdür diyerek davam reddedilmez umarım?

İtirazın kaldırılması davası açmanız için diğer koşullar varsa, tek borçlu için açabilirsiniz. Adi takip yapmış olduğunuz için (ve dayanak göstermek zorunda olmadığınız için) takip usulsüz değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi