Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

limited şirket dışarıdan atanan şube müdürü-kambiyo taahhüdü

Yanıt
Old 10-10-2011, 22:00   #1
harkan

 
Varsayılan limited şirket dışarıdan atanan şube müdürü-kambiyo taahhüdü

limited şirketin, SERMAYE AYRILMAMIŞ başka bir şehirdeki şubesine ORTAKLAR DIŞINDAN bir kişi şubeyi temsil ve ilzam etmek üzere müdür olarak atanmıştır,

ticaret sicil gazetesine ilan olan bu ibareden şube müdürünün şirketi yalnızca o şehirde temsil edeceği ve şirketin şubesi adına işlemler yapabileceği anlaşılmaktadır,

bundan sonra şirketin şube müdürü, KENDİSİNİN ASIL BORÇLUSU OLDUĞU BONOYA ŞİRKETİ KEFİL OLARAK göstermiş ve şirketin şube kaşesini değil de şirketin kaşesini kullanarak büyük bir bedelli bono düzenlemiştir ve akabinde şirket aleyhine takibe geçilmiştir..

a-)şube müdürünün ortaklar dışından atanması
b-)şubeye sermaye ayrılmaması
c-)bonoda şubenin değil de şirketin kaşesinin kullanılması
d-)ŞUBE MÜDÜRÜNÜN KENDİSİNİN ASIL BORÇLUSU OLDUĞU BONODA ŞİRKET ADINA KEFALET VERMESİ

1-)değerlendirildiğinde düzenlenen bono geçerli midir? şirketin, şube müdürünün(ticari mümessilin) asıl borcuna kefil yapılması BK 450 kapsamında mıdır?

2-)şube müdürünün asıl borçlusu olduğu bonoda şirketi kefil yapması , alacaklı açısından iyiniyetli 3. kişi sonucunu doğurur mu?

3-) son olarak şube müdürünün kendi borcuna şirketi kefil yapması ve bk 450 kapsamındaki uyuşmazlık dar yetkili icra mahkemesinde görülür mü?
Old 11-10-2011, 05:51   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Anlamak için...

Sayın harkan

Ortak olmayan şube müdürünün hukuki ve cezai sorumluluğu konusu hariç olmak üzere...

Senedin yasal unsurları mevcut ise:

1.Senet= malen/nakten ?

2.Keşideci= Gerçek kişi

3.Kefil= (K) Ltd.Şti. (Merkez Kaşesi + şube müdürünün imzası var!--Müdürü imzası şube için geçerli!)

4.Lehtar= (X)

5.Takip alacaklısı = (Lehtar/Son hamil?)

6.Takip borçlusu:

6.1.Keşideci (gerçek kişi)

6.2.Kefil (K) Ltd.Şti.(İmzaya itiraz!)
(Müşterek borçlu ve kefil?)

Değerlendirme:

1.Ortak olmayan müdür = TTK.m.541,542>>>m.321/2
(m.321/2.Temsil salâhiyetinin tahdidi, hüsnüniyet sahibi üçüncü şahıslara karşı hüküm ifade etmez. Ancak temsil salâhiyetinin sadece merkezin veya bir şubenin işlerine hasrolunduğuna veya müştereken kullanılmasına dair tescil ve ilân edilen tahditler muteberdir).

2.Ticari mümessil= TTK.m.545

3.BK.450= Vekalet >>> Ticari mümessil

4.Teselsül Karinesi
TTK.m.7 - İki veya daha fazla kimse, içlerinden yalnız biri veya hepsi için ticari mahiyeti haiz bir iş dolayısiyle diğer bir kimseye karşı müştereken borç altına girerlerse mukavelede aksi kararlaştırılmış olmadıkça müteselsilen mesul sayılırlar.

Ticari borçlara kefalet halinde, gerek asıl borçlu ile kefil ve gerek kefiller arasındaki münasebetlerde dahi hüküm böyledir.

Sonuç:

Verilen bilgiyle ve takiple sınırlı olarak:
Senette,tüzel kişi kefilin kaşesi mevcutsa da,imza yetkili kişiye ait olmadığından, icra mahkemesinde imzaya itiraz edilebilir(İİK.m.170)görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 11-10-2011, 13:54   #3
harkan

 
Varsayılan

üstat yanıt için çok teşekkürler, burada şube müdürünün şube adına değil de şirket adına senet imzalaması tartışma konusu olabileceği gibi,

şirketin şube müdürünün asıl borçlusunun kendisi olduğu senette şirket kefil olarak göstermesi bk 450 kapsamında değerlendirilmemelidir diye düşünüyorum,her ne kadar ticari mümessilin geniş bir yetkisi var ise de, şirketin şube müdürünün borcuna kefil olması faaliyet amacına ulaşma niteliği taşımamaktadır..

dikkat edilecek husus senet alacaklısının ttk 321'de belirtilen iyi niyet iddiasında bulunamayacağıdır, dışarıdan atana şube müdürünün kendi borcuna şirketi kefil olarak alması alacaklının borç ilişkisi dışındaki şirketi teminat olarak alması ve şube müdürünün böyle bir yetki olup olmadığını araştırma yükümüne aykırı olacaktır..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
şirket ortağı ve aynı zamanda şirket müdürü olan kişiye şirket adresinde yapılan tebligat... lawyer370 Meslektaşların Soruları 3 29-07-2011 08:46
Şirket müdürü lehine düzenlenmiş, keşidecisi şirket olan ( boş ) senet - İcra Takibi alperyldrm Meslektaşların Soruları 3 25-05-2010 17:37
Limited Şirkette Şube Müdürü hediye Meslektaşların Soruları 12 14-12-2009 16:41
anonim şirket - Şube Vekaletnamesı av.pınar Meslektaşların Soruları 9 16-01-2009 13:32
Limited Şirket Müdürü ve Ortaklarının Cezai Sorumluluğu av.metinmso Meslektaşların Soruları 2 08-01-2009 13:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03687096 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.