Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TCK 142/2-e (asli fail-yardım eden)

Yanıt
Old 15-09-2011, 23:54   #1
avercan38

Varsayılan TCK 142/2-e (asli fail-yardım eden)

TCK 142/2.e maddesine göre bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık suçunda, 3. kişinin banka hesabına giren ve havale yapan asli faile, internet şubesine girişte müşterinin cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık şifreyi elde etmesi için hesap sahibine ait simkartın bir örneğini temin eden kişi, asli fail olarak mı cezalandırılır, yoksa TCK 39/2.c'ye göre suçun işlenmesinden önce veya işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak nedeniyle verilecek cezada indirim yapılabilir mi?
Old 16-09-2011, 08:53   #2
stajyerav

TCK 37. maddenin gerekçesine göre 'Müşterek faillikte, birlikte suç işleme kararının yanı sıra, fiil üzerinde ortak hâkimiyet kurulduğu için, her bir suç ortağı fail statüsündedir. Ortak hâkimiyetin kurulup kurulmadığının saptanmasında suç ortaklarının suçun icrasındaki rolleri ve katkılarının taşıdığı önem göz önünde bulundurulur. Bu durumda, fiilin icrası veya sonuçsuz kalması ortak faillerden her birinin elinde bulunmaktadır. Örneğin suç ortaklarından birinin cebir veya tehdit kullanarak mağduru etkisiz hâle getirdiği, diğerinin de üzerindeki para ve sair kıymetli eşyayı aldığı yağma suçunda her iki suç ortağının suçun işlenişine yaptıkları katkı, suçun icrası açısından birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Dolayısıyla, her iki suç ortağı, suçun işlenişi üzerinde ortak bir hâkimiyet kurmaktadır.' Sİzin bahsettiğiniz olayda da simkartın bir örneğini temin eden kişinin bu fiili olmadan asli fail bu suçu işleyemeyeceğinden dolayı fail olarak sorumlu tutulması gerekir.
Old 16-09-2011, 08:59   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avercan38
TCK 142/2.e maddesine göre bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık suçunda, 3. kişinin banka hesabına giren ve havale yapan asli faile, internet şubesine girişte müşterinin cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık şifreyi elde etmesi için hesap sahibine ait simkartın bir örneğini temin eden kişi, asli fail olarak mı cezalandırılır, yoksa TCK 39/2.c'ye göre suçun işlenmesinden önce veya işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak nedeniyle verilecek cezada indirim yapılabilir mi?

Asli fail olarak cezalandırılır. Çünkü her iki sanık, suç öncesinde verdikleri karar doğrultusunda, yaptıkları plan ve işbölümü gereği suça doğrudan katılmışlardır. Bu nedenle her ikisi de asli faildir.

TCK 39. maddesi daha ziyade suç öncesinde destekleyen, suç esnasında söylem ve fiillerde bulunan, suç sonrasında yardım eden gibi sanıkların faydalanabileceği durumlar için bir indirim maddesidir. Somut olaya uygulanamaz

Saygılarımla.
Old 16-09-2011, 09:40   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Suç işlemek konusunda anlaşmaları ve suç teşkil eden fiili birlikte gerçekleştirmeleri halinde İbrahim bey'in de belirttiği gibi asli fail olarak cezalandırılır.Ancak burada suçun hangi anda gerçekleştiği ; suça teşebbüs ve suçun son bulma anlarını göz önüne alarak faillerin fiille ilişkin durumunu değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
Old 16-09-2011, 10:45   #5
av.sahin67

142.maddedeki mevcut bu suc, havale yapildgi anda gerceklesmis sayilmalidir.Zira eger havale etme olmayip sadece sisteme girme eylemi olsaydi Bilisim Sistemlerine Girme sucu islenecekti.Fakat bu olayda her iki durumda da bahsedilen kisi suca istirak etmistir.Telefona gelen sifrenin elde edilmesi eylemi hareketin bir parcasidir.Sayglarimla
Old 16-09-2011, 13:57   #6
av.ibrahim ayyıldız

Varsayılan Sayın meslektaşım;

Sorunuza cevap veren meslektaşlarıma katılıyorum,müvekkilinizin hukuki durumu yardım eden değil asli fail tanımına uygundur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi