Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatlığa engel haller,hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-05-2011, 15:50   #1
av.yusuf yüksek

Varsayılan avukatlığa engel haller,hükmün açıklanmasının geri bırakılması

selamlar.Bir meslektaşımız avukat olmadan evvel öğrencilik dönemlerinde karıştığı eylemler nedeniyle avukatlık ruhsatını aldıktan sonra terörle mücadele kanunu'nun 7/2 maddesi gereğince örgüt propagandasından 10 ay hapis cezası alıyor ve bu ceza ile ilgili olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veriliyor.
öncelikle ilk sorum terör örgütü propagandası yapmak avukatlık kanunun 5/1a maddesinde belirtilen suçlardan mıdır yani devletin güvenliğine karşı suçlardan mıdır?
İkinci olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması baronun disiplin soruşturması yapmasına engel olur mu ,olaki disiplin soruşturması başlatıldı sonucu hakkında değerli yorumlarınızı bekliyorum. Bu durum avukatlıktan men cezasını gerektirir mi?
Old 31-05-2011, 16:06   #2
üye34660

Değerli meslektaşım, 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesinde belirtilen suç devletin güvenliğine karşı suçlardan değildir; ayrıca öyle olsa bile HAGB halinde karar CMK'nın 231/5 maddesi gereğince sanık hakkında hukuksal sonuç doğurmaz. Bence bu nedenle avukatlığa engel durum yoktur, ancak disiplin yönünden ayrı değerlendirme yapılır diye düşünüyorum...

Saygılarımla.
Old 31-05-2011, 17:24   #3
av.yusuf yüksek

Varsayılan disiplin soruşturması

Öncelikle cevabınız için teşekkürler,yanlız disiplin soruşturması için yönünden ayrı değerlendirme yapılır cümlesini biraz açarsanız sevinirim,zira şu an mesele bu durum avukatlıktan çıkarılmayı gerektirir mi gerektirmez mi ? muhtemelen değildir ama men cezası dışında başka bir cevapmı verilir demek istediniz saygılarımla...
Old 31-05-2011, 18:52   #4
furugferruhzad

Avukatlığa engel hallerden bile olsa(ki değil) hagb kararı sanık hakkında hiç bir sonuç doğurmaz.Disiplin soruşturması anlamında ise bir alt ceza olan(meslekten men değil)işten çıkarma cezası uygulanır.
Old 31-05-2011, 19:09   #5
av.yusuf yüksek

bu durumda işten çıkarma cezası sizce ne kadar süreyle olur kınama yahut uyarma verilmesi mümkün müdür? son olarak soruşturma açılmama olasılığı sizce nedir yahut varmıdır ,elinizde örnek disiplin kararları varmı bu konu ile paralellik arzeden,şimdiden teşekkürler
Old 01-06-2011, 11:51   #6
av.yusuf yüksek

son sorduğum soru ile ilgili fikir sahibi olan yok sanırım,belki de baroya göre değişen bir durum vardır demek daha doğru olur
Old 01-06-2011, 12:43   #7
av.yusuf yüksek

Baroya yazılmadan önceki ve meslekten ayrıldıktan sonraki eylem ve davranışlar:
Madde 138 - (Değişik: 02/05/2001 - 4667/67 md.) Baro levhasına kabul ve yazılmadan önceki eylem ve davranışlar, meslekten çıkarma cezasını gerektirmedikçe disiplin kovuşturmasına konu olamaz. Staj dönemi bu hükmün dışındadır.

bu madde olayımızda işlerlik bulun mu yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 19-11-2012, 11:42   #8
olgu

Avukatlığa kabulde engeller
Madde 5 - Aşağıda yazılı durumlardan birinin varlığı halinde, avukatlık meslekine kabul istemi reddolunur :
a) (4667 sayılı yasa ile değişik) Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak,
Old 19-11-2012, 12:07   #9
özfn_34

Alıntı:
Yazan av.şükrü
peki hukuk fakültesini öğrencisiyken yaralamadan kaynaklı hakkında dava acılmış ve avukatlık ruhsatını aldıktan sonra 3 yıl hapis almış ve dosya yargıtayda henüz ,karar onanırsa cezadan sonra avukatlık yapabilirmi avukatlıga engelmidir şimdiden teşekkürler

Avukatlık Kanunu md.140/son:

"Baro yönetim kurulları hükümlülükle sonuçlanan bir ceza davasının konusunu teşkil eden eylemlerden dolayı ayrıca disiplin kovuşturması açmak zorundadırlar."

hükmü gereğince avukat hakkında disiplin kovuşturması başlayacaktır. Avukatlık Kanununun 138. maddesi gereğince her ne kadar meslekten men cezasını gerektirmedikçe baroya yazılmadan önceki eylemler nedeniyle disiplin işlemi verilmesi hukuka aykırıysa da sorunuzda "ruhsatnameyi aldıktan sonra" dediğinizden, baroya yazılmadan böyle bir karar verilmesi halinde avukatlığa kabule engel teşkil edeceğini; baroya yazıldıktan sonra ceza alması halinde meslekten çıkarılabileceği kanaatindeyim. (Bu yönde tesis edilmiş bir karara rastlamadım, şahsi düşüncemdir.)
Old 21-11-2012, 20:11   #10
özfn_34

Alıntı:
Yazan av.şükrü
henüz ünv ögrenciyken bu sucu işlemiş okul bittikten sonrada staja başvurmuş staj henüz bitmeden yani staj devam ederken bu cezayı almış 3 yıl hapis ve dosya yargıtayda sizce bu yaralamadn kaynaklı olay ve henüz ünv 3 sınıftayken işlenen bır suçtan dolayı avukatlıktan çıkartılırmı şimdiden teşekkür ederim

Sn. olgu'nun belirttiği madde gayet açık, belirttiğiniz durum avukatlığa kabule engeldir. Yalnız siz avukatlıktan çıkartılır mı diye sorduğunuzdan, bahsettiğiniz kişinin avukatlığa kabul edildiğini çıkarıyorum sonuç olarak. Bununla ilgili fikrimi de bir önceki mesajımda belirtmiştim.

Saygılar
Old 19-06-2014, 12:09   #11
olgu

Alıntı:
Yazan m_mirza06
sorduğum soruya net cevap alamadım
bu konuda sizin bir sorunuz yokki, yada ben mi göremiyorum
Old 19-06-2014, 12:14   #12
m_mirza06

sn olgu henüz hukuk ögrencisi iken işlemiş olduğu yaralama sucundan dolayı hakkında dava acılmış ama henüz karar kesinleşmemiş dava devam ederken staja başlamış ve avukatlık ruhsatını aldıktan sonra yargıtayca hapis cezası onanmış yani işlemiş olduğu suç basit yaralama infaz bitince mesleğe kabul edilirmi
Old 19-06-2014, 12:18   #13
olgu

Yasa infaz süresi boyunca engelledir dememekte, aksine genel bir düzenleme yapmakta.

Meslektaşımızın bu konuda bir makalesi bulunmakta sorunuz cevabını bulabilirsiniz.

http://www.inisiyatif.net/document/83_2008.asp

Makalede geçen 5/c maddesinin 2013 yılında (makaleden sonra) iptal edildiğini eklemek isterim.
Old 19-06-2014, 12:36   #14
olgu

gerekçeli kararda "cezanın infazı ile memnu hakların iadesi" mi yazıyor?
hüküm bu şekilde kesinleşmişse avukatlığa engel bir hal olmadığını düşünüyorum.

AYM'nin 5/c yi iptal kararındaki somut olayda silahlı terör örgütü üyesi olmaktan yargılanıp 6 yıl ceza alan ve infazından sonra baroya yaptığı başvururunu 5/a değil de 5/c gereği red edildiğinden bahsediliyor.
Old 19-06-2014, 12:44   #15
m_mirza06

öncelikle çok teşekkürlerimi sunmakla birlikte belli hakları kullanmaktan infaz süresince yoksun bırakılmaktan yazıyor fakat avukatlık kanununda kasten işlen suçlarda 2 yıl alması durumunda avukatlığa engel teşkil edecegini yazdığı için ben tam olarak bu konuda net bir bilgiye rastlamadım suç tarihi öğrenci iken staja başladıktan 6 ay sonra ceza alıyor ruhsat aldıktan 1 yıl sonra cezası onanıyor gerekçeli kararda infaz süresince yoksun bırakılması yazıyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi