Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tasfİye Davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 30-04-2011, 02:53   #1
Konuk

 
Önemli Tasfİye Davasi

Merhabalar

Bosanma sonrasında kocam Tasfiye davası acacak evliliğimiz boyunca hiç bir sekilde malların alımına maddi destek sağlamadı. Kendı adına benım tarafımından satın alınmıs bır arabası var. Benım ise evli olduğumuz sure içerisinde açılmıs 2 iş yerim - 1 borcu hala devam eden evım ve borcu bıtmıs olan bır arabam var.
Tasfiye davası sonrasında hiç bir sekilde uzerınde hakkı olmayan bu mal varlıklarından pay almaması mumkun mu? Kredı borcu devam eden ev için onun uzerıne dusen ne olacaktır. Ayrıca yenıden yapılandırılmaya yenı girilmiş vergı borclarım var bu durumda dava sonrası durum ne olacak. simdiden tesekkurler.
Old 30-04-2011, 15:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı,

Mal rejimi tasfiye davalarında boşanmanın kesinleşmesi ile beraber iki tür alacak diğer eş tarafından dava konusu yapılabilir.

1-Katkı Payı:Bir eş diğerinin edindiği malın alınmasına ,iyileştirilmesine vb. kişisel malından veya parasından veya emeği ile aktif katkı yapmışssa bu miktarı değer artış oranı ile diğer taraftan isteyebilir.
Bu tüm evlilik birliği süresince geçerlidir.

2-Katılım Alacağı-1 Ocak 2002 den sonra çalışma karşılığı edinilmiş malların değeri üzerinden diğer eş katılım alacağı talep edebilir.Burada talep edenin bu kazanca katkı sağlaması,çalışıp çalışmadığı önemli değildir Bu katkıdan değil kanundan kaynaklanan bir alacak hakkıdır.

Mal rejimi tasfiyesi hesabı karmaşık ve teknik bir işlemdir.Çeşitli mal grupları arasında geçişler olabilir,mallar satılmış ve yerine yeni mallar alınmış olabilir.Bu nedenle miktarı başlangıçta belirlemek genellikle mümkün değildir.

Bu bilgiler ışığında;
Alıntı:
Kendı adına benım tarafımından satın alınmıs bır arabası var.

Araba için yapmış olduğunuz katkıyı değer artışı ile eşinizden talep edebilirsiniz.
Bu katkı 2002 den sonra kazancınız ile yapılmış ise kazancınız edinilmiş mal sayılacaktır.Bu nedenle yaptığınız katkının yarısıeşinizin edinilmiş maldan alacağıdır.Siz ancak yaptığınız katkının yarısını talep edebilirsiniz.

Alıntı:
Benım ise evli olduğumuz sure içerisinde açılmıs 2 iş yerim

İşyerleri 2002 den önce kazancınız ile kurulmuş ise sizin kişisel malınızdır.Ancak işyerinden elde edilen gelir 2002den sonra edinilmiş maldır.Bu para ile edindiğiniz malın yarısı eşiniz tarafından talep edilebilir.


Alıntı:
borcu hala devam eden evım ve borcu bıtmıs olan bır arabam var.

Boşanma davası açıldığı tarih mal rejimin sona erdiği tarihtir.

Bu tarihten önce kazancınız ile borcunu ödediğiniz evin yarı değeri eşiniz tarafından talep edilebilir.

Hala borcu olan ev için ,boşanma davası açılma tarihinden itibaren ödediğiniz miktarlarda eşinizin talep hakkı bulunmamaktadır.Boşanma tarihinden önceki ödemeler dava konusudur.

Bir malın tasfiyesinde hesaplama yapılırken mala bağlı borç dikkate alınır ve ödenecek borç miktarı düşüldükten sonra hesaplama yapılır.

her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 01-05-2011, 01:08   #3
Konuk

 
Varsayılan Tasfiye davası

Tesekkur ederım bır kac sorum daha olcak
Eve ait devam eden kredi borcum ve vergı borclarımada bu durumda ortak olmus oluyor mu. iş yerlerimden birisini
2002 oncesı kazancımla kurdum bu iş yerimi 2002 oncesi kazancımla kurduğumu nasıl ispat edebıleceğim. 2002 sonrası kazancla elde ettiğim iş yerimle ilgili nasıl bır pay alabılır?
Old 01-05-2011, 09:14   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Eve ait devam eden kredi borcum ve vergı borclarımada bu durumda ortak olmus oluyor mu.


hayır eşiniz borçlarınıza artak değildir.Borçlarda mülkiyette sizindir.

Zaten tasfiye davasında eşiniz mülkiyet talep edemez.Sadece alacak olarak para isteyebilir.

Alıntı:
iş yerlerimden birisini
2002 oncesı kazancımla kurdum bu iş yerimi 2002 oncesi kazancımla kurduğumu nasıl ispat edebıleceğim.

Dava açan eşiniz olacağına göre ,eşiniz iddiasını ispatla yükümlüdür.Eşiniz 2002 çncesinde böyle bir birikiminiz olmadığı yönünde deliller sunacaktır.Sizde 2002 öncesindeki banka kayıtları kazancınızı gösteren diğer ilgili delilleri sunarak iddianızı desteklemekle yükümlüsünüz.

Hatırlatalım ki 2002 öncesinde evin geçimi erkeğe aittir.Evin reisi erkektir.2002 öncesinde kadınların çalışması karşılığı elde ettiği kazanç ve birikimler kadının kişisel malı sayılır.Bu bakımdan 2002 öncesinde çalışıp gelir elde ettiğinizi yargılama sırasında ispatlamnız gerekecektir.

Alıntı:
2002 sonrası kazancla elde ettiğim iş yerimle ilgili nasıl bır pay alabılır?

2002 sonrasında kazancınızla elde ettiğiniz işyeri edinilmiş maldır.

Eşiniz davasında işyerinizden pay/hisse isteyemez.Siz yine malik olarak kalmaya devam edersiniz.

Açıklandığı gibi tasfiye davası alacak olarak istenir.hesaplama sonucu eşiniz alacaklı olursa siz borcunuzu dilediğiniz kaynaktan ödeyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tasfİye Memurunun NİtelİĞİ av.telat Meslektaşların Soruları 0 17-08-2010 08:57
Tasfİye Halİndekİ Şİrket avgubse Meslektaşların Soruları 0 15-03-2010 11:14
Tasfİye Bedelİnİn Talebİ Hk avsafran Meslektaşların Soruları 3 18-01-2010 16:24
Tasfİye soylu Meslektaşların Soruları 1 28-08-2009 15:46
Hİlelİ Tasfİye Defensour Meslektaşların Soruları 0 06-05-2008 11:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03123403 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.