Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davası

Yanıt
Old 28-07-2006, 09:55   #1
Av.Ebru Caner

 
Varsayılan ortaklığın giderilmesi davası

ortaklığın giderilmesi davası
Old 28-07-2006, 20:01   #2
Av.Ergün Vardar

 
Varsayılan

Dava dilekçesinde sunduğunuz tapu kaydı sizin delilinizdir.Duruşma öncesi tapu kaydı Mahkemece ilgili tapu müdürlüğünden istenecektir.Tapu kayıt maliki ölü olduğundan veraset ilamını sunmanız,bu verasaet ilamında belirtilen mirasçıları davalı olarak göstermeniz bu aşamadan sonra keşif talebinde bulunmanız gerekir.
Old 29-07-2006, 17:46   #3
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Sayın Av.Ebru Mumcu,

İki gündür sorup sormamakta kararsızım. Ama sormazsam çok rahatsız olacağımı biliyorum. Sizi kırmadan, yanlış anlamanıza yol açmadan nasıl sorarım diye de düşündüm; bir yol bulamadım. Ama tahmin ettiğim cevabı verirseniz, öğrenci ve stajyer arkadaşlar için açmayı düşündüğüm(veya burada)forumun başlangıcı için fikir vermiş olacaksınız.

Profilinizi inceledim. Sanırım 1-2 yıllık avukatsınız. Ben staj döneminiz için bir kaç tahminde bulunacağım izin verirseniz:

1- Staj döneminizde hukukla ilgili olmayan bir işte çalıştınız.

2- Hiç bir işte çalışmadınız.Evde oturdunuz.

3- Banka icraları yoğun olan(veya benzeri) bir büroda staj yaptınız.

Samimiyetle cevap verirseniz sevinirim.

Saygılarımla
Old 31-07-2006, 11:13   #5
Brusk

 
Varsayılan

Bu konu biraz eğenceli galiba biraz takibe alayım bende konuyu dedim kendimce...
Old 31-07-2006, 11:33   #6
genç osman

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım, Sayın Kaa1'in cevabından anladığım kadarıyla ,davada delil olarak ne sunulabilir sorusunu sormak istediğinizi tahmin edebiliyorum. Eğer öyleyse, Sayın Kaan1'in söylediklerine katılmakla beraber...Yanlış tahminde bulunduysam, sorunuzu açarsanız seve seve bildiklerimi yazabilirim... Kolay gelsin...
Old 02-08-2006, 20:07   #8
Av.Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım Ebru MUMCU,

Mesajlarınızın içeriğini silmenize üzüldüm.

Sitede sorunuzla ilk karşılaştığımda önce özel mesajla yanıtlamayı, sonrasındaysa buna gerek olmadığını, aksine, konuyla ilgili bir kaç satır yazıp, belki mesleğe yıllarınızı verdikten sonra bu sayfayı açtığınızda, tebessüm edebileceğiniz bir mesajınızla karşılaşacağınızı düşündüm.

Ben İzmir ilinde staj yaptım ve belli bir süre için de orada mesleğimi sürdürdüm. Stajımı, ülkenin değişik coğrafi bölgeleri içine dağılan il ve ilçelerimizde, staj yaptığım büronun haciz talimatları ile tamamladım. Ve gerçek anlamda dava dosyaları ve duruşmalar ile karşılaştığım döneme girdiğimde, sorduğum soru çok basit midir acaba kaygısını taşıyarak yanlışlar yapmaktansa, sormanın daha doğru olduğunu , çünkü yapılacak yanlışların sadece sizi değil, temsil ettiğiniz kişileri doğrudan doğruya ilgilendirdiği uyarıları ile mesleğe başladım. "Yanlış yapmaktan ve hele soru sormaktan asla çekinme" sözleriyle çalışmaya başladığım büroya buradan tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

O yüzden, bence sormaktan çekinmeyiniz.

Sorunuza gelince, şu an için (bu tür bir davada) kaybınız yok. Daha doğru olanı, davanızı açmadan önce veraset ilamını almak ve veraset ilamında yazılı olan ve müvekkiliniz dışında kalan varisleri davalı göstermek suretiyle davanızı açmaktı. Ama hak kaybınız yok, size önerim, duruşmayı beklemeden veraset ilamı başvurusunda bulunmak ve ilk duruşmada ne yapacağını bilen olarak hakimin kaşısında durmaktır. Veraset ilamında yazılı sair varisler, yargılama sürecinde davaya dahil edilerek yargılama sürecektir.

Saygılarımla.
Old 02-08-2006, 22:53   #9
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan


Sorular özgürce olmalı, yanıtlar kişileştirilmemeli

İlk Hâkimliğimde ve ilk keşfimde, bir ortaklığın giderilmesi davası idi. İzmir Adliyesinde çok iyi saydığım bir staj yapmama rağmen, keşif tutanağın yazdırılmasında başarılı olamamış ve yanımda götürdüğüm kitaptaki örnek keşif tutanağını okuyarak , oradan yazdırırak keşfi tamamlayabilmiş idim. Hatta mübaşir " Kitaptan okuyarak yazdırmasanız iyi olur. sizi acemi sanırlar " diye de beni uyarmıştı... Şimdi bunları hatırladım.

Meslekte belirli noktalara pek çok aşamadan sonra gelinebiliyor. Bence bu forumlarda yardımlaşma ve paylaşma asıl olmalı, sorular özgürce olmalı , yanıtlar kişileştirilmemeli ... diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 26-02-2010, 09:51   #10
KOÇ

 
Varsayılan

Öncelikle herkese merhabalar.Benimde bu konuyla ilgili bir sorum olacak.Taşınmaz davalarının çok olduğu bir ilçede çalışmaya başladım öncelikle bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim diye sayın üstadlara sormak isterim,tavsiyeleriniza açığım.Büroma gelen bir vatandaş anneannesin 5 adet gayrimenkulde hissesi olduğunu ve bunalrı satamadığını bildirerek ne yapabileceğini sordu.Anladığım kadarıyla kadastro çalışmaları sırasında murislerinden intikal eden bu yerler iştirak halinde mülkiyet olarak tapuya kaydolunmuş.Anneannesini getirip bana vekalet verecek ve ortaklığın giderilmesi davası açmayı düşünüyorum.Özellikle şunu sormak istiyorum dava esnasında tarafların anlaşmaları ve bu şahsın hissesini diğer paydaşların alması mümkün mü ve satış aşamasına giderse satış nasıl yapılmakta?Şimdiden teşekkürler
Old 13-04-2011, 16:00   #11
Av.Barış Gülçur

 
Varsayılan Ortaklığın giderilmesi

Sayın Meslektaşım;

Öncelikle hayırlı olsun. Ortaklığın giderilmesi davasıderdest durumda iken paydaşların aralarında anlaşmaya varmaları her zaman mümkündür. Öte yandan satışa ilişkin olarak genellikle değer tespiti yapıldıktan sonra açık arttırma yoluna gidilmektedir. Bazı durumlarda açık arttırmanın sırf paydaşlar arasına yapılması da mümkündür.

Saygılarımla,
Av.Barış Gülçur
Old 26-05-2011, 22:30   #12
avukat444

 
Varsayılan

Sayın Av. Barış Gülçur
Hangi durumlarda açık arttırma sırf paydaşlar arasında yapılır? Hissedarların hepsinin mi aynı talepte bulunması gerekir, ben tam emin olamadığımdan soruyorum
Herkese kolay gelsin
Old 27-05-2011, 15:36   #13
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avukat444
Sayın Av. Barış Gülçur
Hangi durumlarda açık arttırma sırf paydaşlar arasında yapılır? Hissedarların hepsinin mi aynı talepte bulunması gerekir, ben tam emin olamadığımdan soruyorum
Herkese kolay gelsin

Tüm hissedarların anlaşması gerekir.
Old 08-07-2011, 09:19   #14
av.ozancelik

 
Varsayılan

ben de soruyu şu şekilde sormak ve değerli bilgilerinizden istifade etmek istiyorum...ortaklığın giderilmesi davası açmak için neler yapabilirim.ön hazırlık olarak...
Old 08-07-2011, 09:34   #15
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.ozancelik
ben de soruyu şu şekilde sormak ve değerli bilgilerinizden istifade etmek istiyorum...ortaklığın giderilmesi davası açmak için neler yapabilirim.ön hazırlık olarak...

Aklıma ilk gelenleri yazayım:

- Tapu kaydına bakarsınız, böylece müvekkillerinizin paydaş olduğundan emin olursunuz ve diğer paydaşları not edersiniz.

- Davalı gösterilecek diğer paydaşların adreslerini müvekkillerinizden, onlar bilmiyorlarsa Tapu Müdürlüğü'nden öğrenirsiniz.

- Müvekkillerinizle avukatlık ücret sözleşmesi yaparsınız, sözleşmeye ya da ayrı bir görüşme tutanağına "ortaklığın hangi suretle giderilmesini istediklerini" yazar imzalatırsınız. Ayrıca örneğin, ortaklığın "kat mülkiyeti kurulması suretiyle giderilmesini" istiyorlarsa, bunun mümkün olup olmadığını araştırırsınız.

- Dava konusu bir (ya da birkaç) taşınmaz ise, üzerinde muhdesat olup olmadığını, varsa kime ait olduğunu müvekkillerinizden sorar, gerekirse gidip görürsünüz. Muhdesat var ise, ortaklığın giderilmesi davasından önce ya da bu dava ile birlikte, ayrı bir dava şeklinde bu muhdesatın aidiyetinin tespiti davası açarsınız.

Kolay gelsin.
Old 08-07-2011, 12:56   #16
KOÇ

 
Varsayılan

Sayın Av. Cengiz Aladağ çok güzel özetlemiş bir hussu da ben eklemek istedim nacizane..Eğer tapu maliklerini müvekkil tanıyor ise ölü olanlar olabilir ve ölü olanlar için veraset ilamlarını bulmaya çalışmalısınız veya bunlar için veraset davası açılmalı(dava sırasında da yapılabilir ve davaya dahil edilebilir bu kişinin mirasçıaları)bu şekilde zaman kaybetmemiş olursunuz.
Old 08-07-2011, 14:05   #17
Av.Günar

 
Varsayılan

Bende öncelikle tapu kaydını incelemenizi öneririm.Tarafı çok ise özeliklede eski bir imar uygulamasından geliyor ise ölenler vardır mutlaka.Ölenleri veraset ilamlaarını haricen temin ederseniz zamandan kazanırsınız yok temin edemiyorsanız.Yargılama sırasında mahkeme size bu konuda süre ve yetki verecektir.Ortaklığın giderilmesi davaları her ne kadar sonucu belli davalar olsa da uğraştırıcı davalardır.Tüm bu incelemeri yaptıktan sonra emeğinizin değerini doğru tespit edebilirsiniz.VE ONA GÖRE Bİ AVUKATLIK SÖZLEŞMESİ YAPMAYI İHMAL ETMEYİN DERİM..
Old 16-08-2011, 12:27   #18
Hak ve Nisfet

 
Varsayılan Ortaklığın Giderilmesi- Tapu İptali

Merhabalar, tüm meslektaşlarıma iyi tatiller diliyorum. Umarım adli tatil içinde bulunduğumuz şu günlerde soruma yanıt alabilirim.
Gayrimenkul hukuku alanında cahil sayılabilecek genç bir meslektaşınız olarak olayı şu şekilde özetlemek istiyorum:
Malik M adına tapuya kayıtlı İki katlı, 3 daireden oluşan bir bina var. Malik ölü. 7 tane mirasçısı aralarında bu 3 daireyi Taksim Mukavelesi ile paylaşmışlar. Birinci daireyi 2 kardeş, ikinci daireyi 2 kardeş ve üçüncü daireyi de 3 kardeş birlikte kullanmak üzere aralarında taksim etmişler. (1975 yılında)
Daha sonra paylarına birinci daire düşen A ve B kardeşlerden, B kendi payını Satış Senedi ile A' ya satıyor. (1976)
A da 1990 yılında ölüyor ve A' nın eşi C şuan benim müvekkilim olan kişi. (A nın mirasçıları; eşi olan C den başka 3 tane de çocuğu var)
C istiyor ki, bu binada bu şekilde diğer kardeşlerle müşterek olarak değil de ben kendi payıma düşen daire için kendi adıma tapu çıkarayım, diğer paydaşlardan bağımsız hale geleyim, zira emlak vergilerini vs. C tek başına ödüyor. (Binanın tapusu kök muris olan A'nın babasına M' ye ait)
İşte sorum bu noktada. Bu durumda C nin talebini yerine getirmek için nasıl bir dava açmak gerekli?
Old 05-10-2011, 12:05   #19
av.ebru

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tüm hissedarların anlaşması gerekir.


Sayın meslektaşım,
Bu bilgi için teşekkürler;ancak gerekçesini yazabilirseniz sevinirim.Dava dilekçemde satışın hissedarlar arasında yapılmasını talep etmediğim için sonradan talep edebilir miyim diye düşünüyordum.Tüm hissedarların anlaşması şartı var ise,dönülmez bir yanlış yapmadığım için sevineceğim.Teşekkür ederim...
Old 05-10-2011, 16:28   #20
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.ebru
Sayın meslektaşım,
Bu bilgi için teşekkürler;ancak gerekçesini yazabilirseniz sevinirim.Dava dilekçemde satışın hissedarlar arasında yapılmasını talep etmediğim için sonradan talep edebilir miyim diye düşünüyordum.Tüm hissedarların anlaşması şartı var ise,dönülmez bir yanlış yapmadığım için sevineceğim.Teşekkür ederim...

TMK 699/son.
Old 29-03-2012, 11:14   #21
hatice_bck

 
Varsayılan

yukarıdaki yanıtları okudum. yazan meslektaşlara teşekkür ederim, faydalı oldu. ancak yanıtını bulamadığım bir sorum var: müvekkil, kendi birikimleriyle iki arsa alıp üzerine 3 katlı ev yapmış. annesi ile beraber oturmuş bir süre. yurt dışına gitmiş. bu sürede emlak kaydı vb. yükümlülükler için belediyede annesinin adı görünmekteymiş. tapusuz bir taşınmaz burası... anne de ölünce diğer kardeşler ortaklığın giderilmesi davası açmış. ancak miras payı değil bu. tamamen müvekkilin malvarlığı... ancak kayıtların annesi adına olması bu duruma sebep olmuş.
tapusuz taşınmazlarda bu dava ikame edilebilir mi?
Old 09-12-2013, 11:56   #22
sevda mert

 
Varsayılan

sn cengiz aladağ ortaklığın "kat mülkiyeti kurulması suretiyle giderilmesi''nden bahsetmiş daha evvel hiç karşılaşmadığım bir durum.benim de benzer bir davam var.istanbulun semtlerinden bir tanesinde müvekkilin babası ve amcaları ortak bir arsa alıp üzerine apartman yapmışlar.ancak apartman tapuda gözükmüyor.kat mülkiyetine geçilmemiş.müvekkil de apartmandaki 3 dairenin mirasbırakanı babasına ait olduğunu;babasının 3 kardeş olmaları nedeni ile hepsine 1'er tane olmak düşüncesi ile bu daireleri yaptığını söylüyor ve hak ettiği dairenin kendi adına tescilini istiyor.ancak 3 dairede şuan en küçük kardeşin zilyetliğinde hatta bir tanesinde kendisi oturuyor ve diğer 2 dairede kirada.kira ücretini de bu küçük kardeş tahsil ediyor.bu durumda ben ortaklığın giderilmesini kat mülkiyeti kurulması sureti ile isteyebilir miyim.aidiyeti hangi delillerle ispat edebilirim.zilyetliğin aidiyet ispatına engel bir durumu olur mu?teşekkürler.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Elbirliği/paylı Mülkiyet-ortaklığın Giderilmesi-men'i Müdahale-muris Muvazaası madagaskar Miras Hukuku Çalışma Grubu 24 22-03-2013 11:55
ortaklığın giderilmesi davalarında idare kayyımlığı Çaba Meslektaşların Soruları 17 29-04-2012 00:21
ortaklığın giderilmesi ve ecrimisil sim Meslektaşların Soruları 10 15-10-2008 17:12
Ortaklığın giderilmesi davasında müdahale avukat1980 Meslektaşların Soruları 4 03-12-2006 18:02
Ortaklığın Giderilmesi Burhan Sezer Hukuk Soruları Arşivi 3 24-05-2005 20:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,16624308 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.