Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlk ihaleye hissesini teminat göstererek katılan hissedarın ihale bedelini yatırmaması üzerine İhalenin feshi. 2. İhalede aynı durum tekrar eder mi?

Yanıt
Old 15-04-2011, 17:10   #1
Av.Engin YILDIRIM

 
Varsayılan İlk ihaleye hissesini teminat göstererek katılan hissedarın ihale bedelini yatırmaması üzerine İhalenin feshi. 2. İhalede aynı durum tekrar eder mi?

Gayrımenkul şatışında ilk ihaleye hissedarlardan birisi hissesini teminat göstermek suretiyle ihaleye katılmış ve yapılan artırmada ihale üzerinde kalmıştır. Ancak süresinde ihale bedelini yatırmadığından (ikinci sıradakide kabul etmedi)ihale feshedildi.Şimdi İİK 133. maddesine göre İkinci ihale yapılacak. İlk ihale üzerinde kalan ancak ihale bedelini yatırmadığından ihalenin feshine neden olan hissedar ikinci ihaleye yine hissesini teminat göstereker katılabilirmi yoksa nakti teminat mı göstermesi gerekir. Eğer hissesini teminat olarak gösterip ihaleye iştirak edip, ihaleyi kazanırsa ve tekrar ihale bedelini yatırmasa bu durumda ne yapılabilir. İLA NİHAYE BU BÖYLE DEVAMMI EDER. BU KONUDA YARGITAY KARARI VARMI YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 16-04-2011, 13:57   #2
Av. İbrahim YİĞİT

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Engin YILDIRIM
Gayrımenkul şatışında ilk ihaleye hissedarlardan birisi hissesini teminat göstermek suretiyle ihaleye katılmış ve yapılan artırmada ihale üzerinde kalmıştır. Ancak süresinde ihale bedelini yatırmadığından (ikinci sıradakide kabul etmedi)ihale feshedildi.Şimdi İİK 133. maddesine göre İkinci ihale yapılacak. İlk ihale üzerinde kalan ancak ihale bedelini yatırmadığından ihalenin feshine neden olan hissedar ikinci ihaleye yine hissesini teminat göstereker katılabilirmi yoksa nakti teminat mı göstermesi gerekir. Eğer hissesini teminat olarak gösterip ihaleye iştirak edip, ihaleyi kazanırsa ve tekrar ihale bedelini yatırmasa bu durumda ne yapılabilir. İLA NİHAYE BU BÖYLE DEVAMMI EDER. BU KONUDA YARGITAY KARARI VARMI YARDIMCI OLABİLECEK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

İhaleye hissesini teminat olarak gösterip de ihaleye kabul edilen daha önce bir satış görmedim. Yasa gereği alacaklının alacağının teminatı karşılaması halinde teminatsız olarak ihaleye kabulü cari olup, 3. şahısların, hele ki bunlar hissedar olsunlar, yine de teminatsız olarak ihaleye katılımlarının sağlanmasının yanlış bir müdürlük kararı olduğunu düşünüyorum.
Old 25-04-2011, 15:01   #3
Av.Engin YILDIRIM

 
Varsayılan Teşekkür

Sayın Meslektaşım
Değerli katkılarınız için teşekkür ederim. Bu konuda yapmış olduğum araştırmalarda Yargıtay kararı bulamadım ama şu sonuca ulaştım. Uygulamada Satış memuru ihale şartnamesini hazırlarken ihalenin feshine neden olan paydaşında nakit teminat karşılığı ihaleye iştirak edebileceğini şartnameye yazması halinde veya bu hususu ihalenin feshine neden olan paydaşa çıkartacağı şatış tebligatına yazması halinde,ihale bedelini yatırmamak suretiyle ihalenin feshine neden olan paydaşın, nakti (veya teminat mektubu) teminat karşılığında yeni ihaleye iştirak edebileceğine karar verebilmektedir. Buradaki takdir ve yetki tamamen satış memurunda olmaktadır. İyi çalışmalar dilerim.
Old 25-04-2011, 18:56   #4
thanatos

 
Varsayılan

Sayın Engin Yıldırım
sanırım olayınızda ortaklığın giderilmesiş davası sonucu taşınmazın ihale ile satılması söz konusu. cevabımı buna göre vereceğim. aksi halde cebriicra ile satışlarda cevap farklı olacak.
hissedarın hissesinin teminatı karşılamaya yetmesi halinde hissedar satışa katılabilir. aslolan peşin para ile satış olup müdür isterse alıcıya taşınmaz satışlarında 10 güne kadar süre verebilir. dolayısıyla ilk ihalede başınıza gelen olayın aynısı ile tekrar karşılaşmak istemiyuorsanız peşin para ile satış talep edin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yargitay Karari Ariyorum. hazav Meslektaşların Soruları 2 13-05-2010 16:37
Yargitay Karari Ariyorum Pınar Meslektaşların Soruları 5 10-11-2009 11:48
Yargitay Karari Ariyorum Avsibel Meslektaşların Soruları 4 11-09-2009 13:07
Yargitay Karari Ariyorum... av.d.d Meslektaşların Soruları 2 07-07-2008 14:48
Yargitay Karari Ariyorum.. avukat1980 Meslektaşların Soruları 4 01-12-2006 18:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08614612 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.